Razem dla obecnych i przyszłych pokoleń

Materiał informacyjny Województwa Małopolskiego
Ponad 50 tysięcy zasadzonych drzew to wynik dwóch edycji Małopolskich Dni dla Klimatu. To zarazem efekt działań doradców ds. klimatu i środowiska, zatrudnionych w Małopolskich powiatach w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA.

- Wszyscy wiemy, że Małopolanie to ludzie pełni pasji i energii. I tę energię widać właśnie podczas naszych wspólnych akcji w ramach chociażby Małopolskich Dni dla Klimatu - mówi wicemarszałek województwa Józef Gawron. - Za szpadel chwycili dorośli i dzieci, starostwie i burmistrzowie, leśnicy, pszczelarze i gospodynie wiejskie. W ciągu dwóch lat posadziliśmy w Małopolsce ponad 50 tys. drzew. Ale przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na fakt, że od naszych obecnych starań, wysiłków i działań zależy to, jaką Małopolskę zostawimy przyszłym pokoleniom.

Realizacja projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA to nie tylko coraz większa liczba drzew i powierzchni zielonych, to również wzrost liczby instalacji odnawialnych źródeł energii. Na naszych dachach coraz części goszczą panele fotowoltaiczne, a do ogrzewania domów Małopolanie wybierają pompy ciepła. Dziś szacuje się, że w Małopolsce funkcjonuje ponad 250 tys. instalacji OZE, w tym ponad 120 tys. instalacji fotowoltaicznych, blisko 50 tys. kolektorów słonecznych oraz blisko 25 tys. pomp ciepła.

Efekty projektu LIFE EKOMAŁOPOSKA w regionie

Efekty realizacji projektu widoczne są w całym regionie. To m.in. blisko 22 miliony zł pozyskanych na działania związane z ochroną klimatu (w tym na inwestycje w OZE, termomodernizację budynków), ponad 24 000 porad udzielonych mieszkańcom, ponad 700 spotkań i lokalnych wydarzeń, w których uczestniczyło blisko 450 tys. mieszkańców oraz blisko 700 tys. rozdystrybuowanych materiałów informacyjno-edukacyjnych.

Przy pomocy Małopolskiej Chmury Edukacyjnej przeprowadzone zostały dwa cykle warsztatów dla uczniów szkół średnich, w których uczestniczyło ponad 300 osób. Dzięki dotacjom dla organizacji pozarządowych w ramach Otwartych Konkursów Ofert zorganizowano 11 warsztatów proekologicznych, 5 pikników edukacyjnych, 4 pokazy filmowe oraz liczne konkursy plastyczne, w których łącznie wzięło udział ponad 2500 uczestników.

W ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA powstały także koncepcje szkoły i budynku publicznego neutralnych dla klimatu. Projekty te będą stanowić kompendium wiedzy dla samorządów lokalnych chcących pozyskać dofinansowanie z dostępnych środków finansowych (krajowych i unijnych). Gminy i powiaty mogą już dziś korzystać z przygotowanych wytycznych dla instalacji OZE, a cykliczne szkolenia w tym zakresie z pewnością przyniosą korzyści w postaci jeszcze większej liczby instalacji źródeł czystej energii w całej Małopolsce. A już niedługo każdy mieszkaniec będzie mógł skorzystać z mapy potencjału OZE i dobrać instalację najlepszą dla danej lokalizacji.

Sądeckie w dobrym klimacie

Na Sądecczyźnie z LIFE EKOMAŁOPOLSKA współpracują wszystkie powiaty: Limanowski, Gorlicki, Nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz. W każdym z nich przy starostwie działa doradca ds. klimatu i energii, który na co dzień służy swoją wiedzą np. podczas spotkań z lokalnymi grupami zainteresowania czy przygotowując potrzebne dokumenty strategiczne.

Ważnym aspektem działania doradców jest edukacja. Można ich spotkać na przykład w szkołach, podczas lekcji dotyczących sposobów na oszczędzanie energii, roli drzew w adaptacji do zmian klimatu czy znaczenia wody i sposobów na jej retencję. Doradcy organizują także wydarzenia i pikniki ekologiczne, podczas których przekazują mieszkańcom wiedzę na temat zmiany klimatu, sposobów jej spowolnienia oraz adaptacji do nowych warunków. Cyklicznym wydarzeniem tego rodzaju jest Małopolski Dzień dla Klimatu, odbywający się co roku w drugiej połowie kwietnia. Rozmowom towarzyszy wspólne sadzenie drzew. Podczas tegorocznego MDdK na Sądecczyźnie przybyło ponad 5,5 tysiąca młodych drzewek, a w posadzeniu każdego z nich brało udział co najmniej kilku mieszkańców.

- Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA doskonale wpisuje się w strategię działań Województwa Małopolskiego na rzecz środowiska i klimatu. Cieszę się, że dzięki aktywnościom realizowanym w ramach tego Projektu nasz region znów zaczyna być odbierany jako miejsce czyste i ekologiczne, przyjazne do życia dla mieszkańców i gościnne dla turystów - mówi wicemarszałek województwa Józef Gawron.

Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii jest realizowany od 2021 roku. Jego głównym celem jest wdrożenie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego. Więcej na stronie internetowej:klimat.ekomalopolska.pl
Doradcy ds. klimatu i energii w naszych powiatach:

Miasto Nowy Sącz, Kamil Oleksy
Urząd Miasta Nowego Sącza, Wydział Środowiska
ul. Szwedzka 5, 33-300 Nowy Sącz
e-mail: [email protected],
tel. 18 446 87 16

Powiat Nowosądecki, Joanna Jasnos
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu,
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Jagiellońska 33, 33-300 Nowy Sącz
e-mail: [email protected],
tel. 18 41 41 637

Powiat Gorlicki, Gabriela Mazur
Starostwo Powiatowe w Gorlicach, ul. Michalusa 18, 38-300 Gorlice
e-mail: [email protected],
tel. 18 35 48 764

Powiat Limanowski, Anna Galarowicz-Szczesiak
Starostwo Powiatowe w Limanowej, ul. Józefa Marka 9, 34-600 Limanowa,
e-mail: [email protected],
tel. 18 33 37 854

www.klimat.ekomalopolska.pl
www.facebook.com/EkoMalopolskadlaKlimatu
www.instagram.com/ekomalopolska_dla_klimatu/


Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto