Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region: wysychają studnie i ujęcia wody pitnej

Arkadiusz Arendowski
Na drugi brzeg rzeki Kamienicy w Nowym Sączu można dostać się suchą nogą skacząc po kamieniach
Na drugi brzeg rzeki Kamienicy w Nowym Sączu można dostać się suchą nogą skacząc po kamieniach fot. arkadiusz arendowski
Wyschnięte studnie i potoki, rzeki, które mają zaledwie kilkadziesiąt centymetrów głębokości. Tak wygląda znaczna część ziemi sądeckiej i limanowskiej po czterech miesiącach suszy. Meteorolodzy nie mają, niestety, na razie pocieszających wieści. - W najbliższych dniach możemy się spodziewać co najwyżej słabych i przelotnych opadów deszczu. To nie wystarczy, żeby sytuacja hydrologiczna wróciła do normy - mówi Agnieszka Szczerbińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W wielu miejscowościach regionu wodę do studni dowożą beczkowozami druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych. Na Sądecczyźnie najgorzej jest w gminie Grybów, gdzie od początku września strażacy pomagali w ten sposób już 44 razy. - Mam 76 lat, ale nie pamiętam takiej sytuacji - mówi Józef Mikulski ze Starej Wsi (gm. Grybów), w której wyschły prawie wszystkie studnie.

Na Limanowszczyźnie jest podobnie. W Mszanie Dolnej około 350 gospodarstw nie ma dostępu do bieżącej wody, ponieważ niemal całkowicie wysechł potok Szklanówka, który zasilał ujęcie wody. W gminie Jodłownik aż w dziewięciu miejscowościach występują niedobory wody. W sąsiedniej gminie Limanowa wiele studni pokazało już dno. W pozostałych gminach wprowadzono ostre ograniczenia w dostawach wody.

Niski stan rzek niepokoi również wędkarzy, ponieważ grozi uduszeniem ryb. - W tej chwili mamy już suszę atmosferyczną, glebową i hydrologiczną - ocenia Mirosław Samurski, dyżurny hydrolog IMGW. Zapewnia jednak, że to nie jest żadna anomalia i przed laty zdarzały się susze. Obecna stanowi jednak zagrożenie dla wód podziemnych. Jeśli zima okaże się równie sucha, na wiosnę jej konsekwencje będą groźniejsze. - Możemy się jedynie cieszyć, że taka pogoda przypadła na jesień, kiedy nie ma dużego parowania i zanika wegetacja - dodaje.

Poziom rzek, jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jest najniższy od 1992 roku i ciągle spada. Wszystkie rzeki Sądecczyzny znajdują się w tej chwili w strefie stanów niskich. Gorzej było tylko w 1954.

Rzeka Kamienica przy wodowskazie koło mostu na ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu ma zaledwie 81 cm głębokości. Skacząc po kamieniach można dostać się na drugi brzeg suchą stopą. Dunajec też można w wielu miejscach przejść na piechotę. Co najwyżej zmoczylibyśmy sobie nogi do kolan. W Nowym Sączu ma zaledwie 66 cm. Podobnie jest na Popradzie. Jego głębokość w okolicach Starego Sącza to 78 cm. Niski stan wód w rzekach martwi bardzo wędkarzy.

Przedstawiciele IMGW potwierdzają, że susza na Sądecczyźnie zaczyna być niebezpieczna. - Sytuacja pogarsza się od połowy września. W tej chwili mamy już suszę atmosferyczną, glebową i hydrologiczną - informuje Mirosław Samurski, dyżurny hydrolog IMGW. - Nie jest to jednak żadna anomalia. Takie okresy zdarzały się wielokrotnie w poprzednich latach. Niestety, w górach naturalne zbiorniki wód podziemnych są stosunkowo niewielkie i szybko się wyczerpują. Jeśli więc szybko nie spadnie deszcz albo śnieg, a przesiąkająca woda nie dotrze do tych podziemnych zbiorników, to na wiosnę konsekwencje obecnej suszy będą dużo groźniejsze.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto