Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja zamku w Muszynie. Zakończenie prac planowane jest na jesień tego roku [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Ruiny zamku znajdują się na wzgórzu Baszta (pasmo Koziejówki, 636 m n.p.m.) i pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego
Ruiny zamku znajdują się na wzgórzu Baszta (pasmo Koziejówki, 636 m n.p.m.) i pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego fot. Tatiana Biela
Trwa częściowa rekonstrukcja zamku w Muszynie. Choć inwestycja miała zostać zakończona w przyszłym roku, wykonawca deklaruje, że jest w stanie ukończyć prace do jesieni. Władze uzdrowiska, po konsultacji z konserwatorem zabytków, zdecydowały się w pierwszym etapie zrekonstruować mury obronne, budynek mieszkalny, studnię oraz niewielki most zwodzony i część baszty. Drugi etap prac obejmie dalszą odnowę baszty. Całkowity koszt rekonstrukcji wynosi około 10 mln zł.

FLESZ - Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Jak przypomina burmistrz Jan Golba, miasto zmieniło pierwotną koncepcję częściowej rekonstrukcji zamku, a także jego otoczenia. - Zgodnie z drugą koncepcją, na którą zgodę wyraził konserwator zabytków, większy nacisk został położony na historyczną wierność w odtworzeniu części XIV wiecznego zamku - mówi.

Częściowa rekonstrukcja zamku muszyńskiego to logiczna kontynuacja prowadzonych od lat w tym miejscu prac archeologicznych. - Planujemy stworzenie sal muzealnych, w których znajdą swoje miejsce eksponaty związane z Muszyną i odnalezione m.in. w trakcie wykopalisk archeologicznych - kontynuuje. Burmistrz podkreśla również, że dodatkowym atutem góry zamkowej, zwanej Basztą lub Zamczyskiem, są także wspaniałe widoki na malowniczą okolicę, w tym samą Muszynę oraz góry pogranicza polsko-słowackiego.

Bogata przeszłość muszyńskiego zamku

W opracowaniach dotyczących Muszyny pojawiają się rozbieżne informacje na temat czasu powstania zamku na górze Baszta. Mowa tutaj o roku 1301, pojawiają się także informacje datujące jego budowę na przełom XV i XVI wieku.

Sam zamek strzegł granic między Polską a Węgrami, zaś jego załoga czuwała nad bezpieczeństwem szlaku handlowego, biegnącego wzdłuż Popradu na Węgry. Przez długi czas stanowił on rezydencję starostów tzw. Państwa Muszyńskiego, samodzielnej jednostki administracyjnej z własnym wojskiem i sądownictwem, pozostającej we władaniu biskupów krakowskich aż do rozbiorów Polski.

W XVII wieku, za panowania Jana Kazimierza, zamek w dalszym ciągu pełnił funkcje obronne. Został jednak opuszczony w drugiej połowie XVIII wieku i popadł w ruinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto