Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2023/2024. Jaki kierunek studiów wybrać? Postaw na nowości!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
123RF
Elektroradiologia, kryminalistyka, doradztwo strategiczne, gastronomia i catering dietetyczny, przedsiębiorczość cyfrowa, sport i turystyka na terenach górskich, biomedycyna – to tylko niektóre z ciekawych nowości, jakie zaoferują w nadchodzącym roku akademickim wyższe uczelnie z naszego regionu. Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować, jaki kierunek studiów wybrać, powinieneś zapoznać się z ich ofertą edukacyjną.

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY - EDUKACJA

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Uniwersytet Jagielloński w roku akademickim 2023/24 przygotował dwie nowości. Pierwszą z nich jest filologia ukraińska: język – komunikacja – przekład (studia II stopnia). To kierunek, który koncentruje się na trzech kluczowych aspektach: praktycznej znajomości języka ukraińskiego, jego specyfice kulturowej oraz przekładach (w tym również na tłumaczeniach tekstów specjalistycznych). Jest to jedyny w Polsce kierunek, który gruntownie i wszechstronnie kształci tłumaczy języka ukraińskiego.

Drugą nowością na UJ jest elektroradiologia (studia stacjonarne II stopnia). Studenci tego kierunku nauczą się wykonywania badań diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej, a także diagnostyki elektromedycznej (EKG, EEG, EMG itd.). Elektroradiologia jest kierunkiem wyjątkowym – w całym kraju istnieje tylko kilka uczelni wyższych prowadzących studia o podobnym programie.

W odpowiedzi na globalne trendy

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, który w swej ofercie ma co najmniej 65 kierunków studiów i ponad 200 specjalności, także przygotował ciekawe nowości. Są to: kryminalistyka (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne), logistyka (I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne), ekonomia (I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne) oraz visual studies (I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne).

Sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy stara się również Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W roku akademickim 2023/2024 uruchomi wiele nowych kierunków studiów I i II stopnia. Wśród nich jest doradztwo strategiczne – unikatowy kierunek będący odpowiedzią na globalne trendy edukacyjne, rozwój rynku pracy oraz transformację przedsiębiorstw. Kolejne nowości to transport i spedycja, nauki społeczne oraz gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja (kierunek adresowany do osób, które działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska chcą realizować, wykonując dobrze płatną pracę).

Znaczna część z nowych kierunków na UEK prowadzonych jest w języku angielskim. Są to m.in.: studia magisterskie ESG w finansach, European banking and insurance in digital environment, International Business, Financial Analytics, Global Human Resource Management, Financial Accounting accredited by ACCA (to nowy, unikatowy w skali kraju kierunek w ofercie UEK) oraz Global Business Services. Ten ostatni jest pierwszym w Polsce kierunkiem przygotowanym we współpracy z firmami sektora usług dla biznesu (GBS).

Wypełnią lukę na rynku edukacyjnym

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zaoferuje od października ciekawą nowość: kierunek gastronomia i catering dietetyczny (studia inżynierskie) na Wydziale Technologii Żywności. Studia te mają wypełnić lukę na rynku edukacyjnym, która umożliwi młodzieży o wykształceniu średnim i zawodowym (m.in. technik żywienia i usług gastronomicznych) zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy, w tym piastowania stanowisk kierowniczych, w zakładach żywienia zbiorowego, firmach cateringowych czy garmażeryjnych lub do uruchomienia własnej działalności gospodarczej.

Kształcenie potrwa 7 semestrów i skoncentrowane będzie na najbardziej aktualnych trendach na rynku dotyczących m.in.: organizacji i zarządzania w gastronomi, nowoczesnych systemów produkcji potraw i ich dystrybucji, cateringu dietetycznego, obsługi konsumenta, grafiki i carvingu w owocach i warzywach, neurogastronomii, sztuki dekorowania stołów i potraw, gastronomii molekularnej, zasad projektowania nowych produktów spożywczych oraz procesów produkcji potraw, doboru opakowań, dziedzictwa kulinarnego, podstaw dietetyki, przygotowywania potraw i jadłospisów dla osób o szczególnych potrzebach żywieniowych czy kulturowych, przygotowania potraw tradycyjnych i regionalnych.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie od roku akademickiego 2023/24 wprowadza do swej oferty edukacyjnej takie nowości na studiach I stopnia jak przedsiębiorczość cyfrowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie. Pierwszy z tych kierunków daje możliwość zdobycia wyjątkowej w skali kraju wiedzy i umiejętności w zakresie pracy jako menedżer-konsultant e-biznesu, projektowania informacji oraz wpływania na decyzje zakupowe potencjalnych klientów (partnerem kierunku jest firma ASTOR). Natomiast kierunek komunikacja i psychologia w biznesie to świetna propozycja dla tych, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania, komunikacji oraz psychologii z obszarami procesów biznesowych. Partnerem kierunku jest firma GoWork.

Nowością jest również kierunek finanse i rachunkowość – studia II stopnia. Warto przy tym wspomnieć, że WSZiB na tym kierunku kształci jako jedyna uczelnia niepubliczna w Małopolsce.

Uczelnie z Małopolski zapraszają

Swą ofertę edukacyjną poszerzają o atrakcyjne nowości również uczelnie spoza Krakowa. Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (od 1 czerwca będzie nosić nazwę Akademia Tarnowska) zaoferuje w roku akademickim 2023/24 prawie 30 kierunków, w tym kilka nowych: prawo, psychologię oraz technologię i zarządzanie produkcją. Rekrutacja na wszystkie kierunki ruszy 1 czerwca. Dodajmy, że tarnowska uczelnia stara się również o uruchomienie kierunku lekarskiego (złożyła już stosowny wniosek).

Wśród nowych kierunków, na których wkrótce planuje rozpocząć kształcenie Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, znalazły się: kierunek lekarski, psychologia oraz sport i turystyka na terenach górskich. Ten ostatni z nowych kierunków będzie prowadzony wspólnie z krakowską Akademią Wychowania Fizycznego. Program nauczania realizować będą nauczyciele akademiccy z obu uczelni (absolwenci uzyskają dyplom wspólny).

Dodajmy, że nowotarska PPUZ od 1 października będzie nosiła nową nazwę: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu.

Atrakcyjne nowości ma do zaoferowania kandydatom na studia także Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Są wśród nich dwa kierunki: pedagogika resocjalizacyjna (studia I stopnia, licencjackie) z modułami interwencja kryzysowa i socjoterapia oraz bezpieczeństwo wewnętrzne (studia II stopnia, magisterskie) z modułami obrona powszechna i ratownictwo oraz bezpieczeństwo publiczne i kryminologia.

Ponadto oświęcimska uczelnia stara się o uruchomienie kolejnych dwóch nowych kierunków. Pierwszy z nich to energetyka odnawialna i zarządzanie energią – studia inżynierskie z dwoma modułami specjalnościowymi (inżynier inteligentnych systemów energetycznych w budownictwie oraz inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej), a drugi to finanse i rachunkowość – studia magisterskie z dwoma modułami specjalnościowymi: rachunkowość i podatki oraz kadry i płace.

Nowości unikatowe w skali kraju

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ma w tym roku do zaoferowania trzy nowości na studiach I stopnia. To biomedycyna (w języku polskim i angielskim), zrównoważony rozwój i środowisko (w języku polskim) oraz praca socjalna (w języku polskim i angielskim). Także na studiach II stopnia nie zabraknie nowych kierunków: Digital Marketing oraz zrównoważony rozwój w gospodarce (oba w języku polskim).

Podkreślić warto, że biomedycyna to kierunek oferowany zaledwie przez dwie polskie uczelnie – jedną z nich jest właśnie rzeszowska WSIiZ. Uruchomienie tego kierunku to efekt wyjścia naprzeciw zapotrzebowaniu rynku medycznego, który poszukuje specjalistów m.in. z zakresu wiedzy o człowieku, monitorowania badań klinicznych i procedur medycznych. W ramach tego kierunku oferowane są dwie specjalności: biomedycyna eksperymentalna oraz monitorowanie i koordynacja badań klinicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekrutacja 2023/2024. Jaki kierunek studiów wybrać? Postaw na nowości! - Dziennik Polski

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto