Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różaniec jako praktyka funeralna Sądecczyzny [ZDJĘCIA]

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
W niedzielę na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego w kościele rzymskokatolickim z Łososiny Dolnej odbyło się spotkanie promujące wydawnictwo pt. „Łańcuch łączący Ziemię z Niebem – Różaniec jako praktyka funeralna współczesnej Sądecczyzny” autorstwa Kamila Basty.

Publikacja rzuca nowe światło na kwestię obrzędowości rodzinnej, a także sposobów przeżywania oraz „konstruowania” polskiego katolicyzmu. Na spotkaniu zjawiło się kilkudziesięciu sądeczan, którzy prócz autora, mogli posłuchać zespołu Vox Angeli z Rzeszowa.

– Dźwięk w trakcie różańców odgrywa najważniejszą funkcję. Poprzez modlitwę czy śpiew uczestnicy mają zapewnić zmarłemu szczęście w niebie, pomóc mu dostać się do nieba. Dużą rolę w tym procesie mają przewodnicy różańcowi tzw. „śpiewocy”. To oni prowadzą różaniec. Są dobierani ze względu na swoje umiejętności wokalne – mówił Kamil Basta.

Spotkanie z autorem prowadziła etnografka Maria Magdalena Kroh, autorka wielu publikacji, w tym m.in. „Kumosia kumosi gorzołeckę nosi. Zwyczaje narodzinowe i pogrzebowe w Podegrodziu”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Różaniec jako praktyka funeralna Sądecczyzny [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto