Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruina przy ul. Kraszewskiego miała być rozebrana w 1976 r. Dziś gnieżdżą się w niej Romowie

Paweł Szeliga
Mieszkańcy sąsiednich bloków żądają, by ruderę wyburzyć, bo wkrótce może dojść do tragedii
Mieszkańcy sąsiednich bloków żądają, by ruderę wyburzyć, bo wkrótce może dojść do tragedii Fot. przemysław malisz
- Mówimy na to straszny dwór - wzdycha Zdzisław Siwak, głowa 9-osobowej romskiej rodziny, mieszkającej w rozpadającej się kamienicy przy ul. Kraszewskiego 15. Dwa tygodnie temu pożar strawił dach budynku, który przykryto folią. Piętro dawno wyłączono z użytku, bo schody mogą się w każdej chwili zawalić. Ale i tam mieszkają ludzie.

Dom miał być zburzony w 1976 r., pięć lat po oddaniu ostatniego z czterech sąsiadujących z nim bloków. Nieoczekiwanie ratusz wycofał się z tego pomysłu i przeznaczył budynek na mieszkania komunalne. Gospodarzem osiedla był wówczas Marian Szabłowski.

- Zaledwie kilkaset metrów od ratusza można zobaczyć szczury wielkości kotów, biegające po okolicy - opowiada pan Marian. - Przyciągają je śmieci, których zawsze tutaj pełno. Latem unoszą się nad nimi roje much, więc ludzie z bloku nie otwierają okien, żeby im owady nie wlatywały do mieszkań. Każdy traktuje to miejsce jak śmietnik.

Sąsiedzi, żyjący obok rudery, podkreślają, że nie przeszkadzają im mieszkający tam Romowie, z którymi mają dobre stosunki. Żałują, że muszą oni żyć w tak spartańskich warunkach. - Tam są małe dzieci. Co będzie, jak ta ruina się zawali? - pyta Jan Trzópek, jeden z sąsiadów. - Nie potrafię zrozumieć, dlaczego miasto jest tak obojętne na ich los.

Zdzisław Siwak, głowa romskiej rodziny, zapewnia, że mógłby spakować rzeczy choćby dziś, gdyby tylko miał się dokąd wyprowadzić. - Na 32 metrach kwadratowych mieszka dziewięć osób - wylicza. - Nie ma miejsca na dostawienie łóżka, więc śpię z 12-letnim synem Alanem, a moja żona Małgorzata okupuje podłogę - rozkłada bezradnie ręce spoglądając na walący się dom.

Budynek należy do miasta, a zarządza nim Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jego prezes, Andrzej Kita, mówi, że po ostatnim pożarze zlecono ekspertyzę biegłych, którzy ocenią, czy dom nadaje się do remontu, czy też należy go rozebrać. Kiedy to nastąpi? Tego nie wie.

- W mieście są budynki w gorszym stanie - mówi prezes Kita. - Ten przy ulicy Kraszewskiego mógłby wyglądać inaczej, gdyby Romowie bardziej dbali o mieszkanie. Obok żyje polska rodzina, która ładnie urządziła sobie lokum. Jest tam czysto i przytulnie, po prostu da się żyć.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Józef Markiewicz, również przekonuje, że sytuacja romskiej rodziny nie jest zła. Otrzymują zasiłki, dzieci są dożywiane w szkole. Sam gospodarz deklaruje, że prowadzi własną firmę specjalizującą się w czyszczeniu instalacji grzewczych w blokach.

- Nie ma tam biedy, choć warunki lokalowe delikatnie rzecz ujmując, nie są najlepsze - mówi Markiewicz.
Nowy Sącz ma prawie 2 tys. lokali komunalnych. Kilkanaście musi być stale pustych, w razie konieczności przeprowadzenia tam np. ofiar powodzi czy pogorzelców. Około 70 rodzin romskich umieszczono w blokach i kamienicach przy ulicach Jana Pawła II, Gwardyjskiej, Długosza, Nawojowskiej i Batalionów Chłopskich. Zdzisław Siwak mówi, że w ten sposób stworzono getta, w których on nie chciałby mieszkać.

- Nie marzę o mieszkaniu w bloku - wyznaje Rom. - Tam ściany są cienkie i wystarczy włączyć głośniej muzykę, żeby ludzie byli źli. Mógłbym iść do bylejakiej kamienicy, ale żeby warunki były lepsze i miejsca dla rodziny więcej.
Mieszkańcy pobliskich bloków zapowiadają, że przysłużą się Romom, zabiegając u prezydenta miasta o wyburzenie szpetnej ruiny.

- Kilka lat temu włożono 80 tysięcy w remont dachu, który teraz się spalił - mówi Marian Szabłowski. - Teraz oszacowano, że nowy dach będzie kosztował 60 tysięcy. Miastu opłaca się dać tym ludziom inne mieszkanie i rozebrać ruderę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto