Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają ferie zimowe. Krynica czeka na turystów, a stacje narciarskie na kilka dni mrozu

Alicja Fałek
Alicja Fałek
W centrum Krynicy-Zdroju na stoku śniegu jest coraz mniej
W centrum Krynicy-Zdroju na stoku śniegu jest coraz mniej Wojciech Matusik
W poniedziałek, 16 stycznia, dwutygodniowe ferie zimowe zaczynają uczniowie aż pięciu województw. Niektórzy wolne spędzą w Krynicy-Zdroju, gdzie zarezerwowanych zostało już około 60 proc. dostępnych miejsc noclegowych. Czy miłośnicy narciarstwa będą mogli szusować na stokach?

Spis treści

Ferie zimowe w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój z racji swojego położenia w Beskidzie Sądeckim i licznych stacji narciarskich znajdujących się w samym uzdrowisku, jak i w niedalekiej odległości, jest jednym z kilku kierunków w Polsce wybieranych podczas ferii zimowych.

- Turyści przyjeżdżają tutaj, żeby pojeździć na nartach. To główny atut uzdrowiska - zaznacza Daniel Lisak, kierownik Krynickiej Organizacji Turystycznej. - I widać to po obłożeniu pierwszego tygodnia ferii zimowych. Około 60 procent miejsc noclegowych zostało zarezerwowanych, ale zdarzały się też odwołania rezerwacji.

Jak wyjaśnia Lisak, to ze względu na pogodę i brak śniegu. Niektórych zniechęciły słabsze warunki na stokach.

- Na szczęście Krynica ma kilka atrakcji, z których można korzystać bez względu na pogodę. To wieża widokowa na Słotwinach, kolejka na Górę Parkową, czy gondola na Jaworzynę Krynicką - wylicza kierownik KOT. - Także oferta koncertów przygotowana przez Uzdrowisko Krynica-Żegiestów jest dodatkową atrakcją.

Mowa o cyklu koncertów w ramach 9. edycji wydarzenia Krynica Źródłem Kultury, który wystartuje 20 stycznia w Pijalni Głównej.

Turystów przyciąga też bliska odległość Krynicy od innych wartych odwiedzin miejsc na Sądecczyźnie, jak Muszyna z Ogrodami Sensorycznymi, Rytro z ruinami zamku, czy Nowy Sącz z Miasteczkiem Galicyjskim na czele.

Stoki narciarskie gotowe na ferie zimowe

Na turystów, którzy zamierzają spędzić ferie zimowe w Krynicy-Zdroju czekają właściciele stacji narciarskich. Choć pogoda w ostatnim czasie jest bardziej wiosenna, niż zimowa, to wciąż otwartych jest kilka stoków zarówno w samej Krynicy, jak i w pobliskich miejscowościach. Dzięki temu, że udało się porządnie dośnieżyć stoki na początku grudnia, gdy przed kilka dni utrzymywała się temperatura poniżej zera, teraz wciąż można pojeździć na stokach Master-Ski w Tyliczu, Jaworzyny Krynickiej, Słotwiny Arena, a także Cieniawa Ski oraz SN Wierchomla.

- Prognozy przewidują, że od poniedziałku 16 stycznia, będą towarzyszyć nam niższe temperatury, w tym mrozy. Stacje narciarskie tylko na to czekają. Mają przygotowane zbiorniki z wodą i jak tylko spadnie temperatura to armatki zaczną pracować i dośnieżać sztucznym śniegiem - zapewnia Daniel Lisak. - Narciarze dzięki internetowym kamerą na bieżąco sprawdzają sytuację na stokach i jak zobaczą, ze warunki się poprawią, to z pewnością do Krynicy przyjadą.

Terminy ferii zimowych w 2023 roku

Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw ustala Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zazwyczaj jest to okres od połowy stycznia do końca lutego.

Ferie zimowe w roku szkolnym 2022/2023:

  • 16 stycznia - 29 stycznia: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23 stycznia - 5 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia - 12 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13 lutego - 26 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto