Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rytro: Powstanie scema na plenerowe imprezy?

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Władysław Wnętrzak liczy, że w końcu uda się odbudować zamek
Władysław Wnętrzak liczy, że w końcu uda się odbudować zamek Katarzyna Gajdosz-Krzak
Rytro uznano w naszym plebiscycie za miejsce najbardziej niezwykłe. Nagrodził je marszałek. Władysław Wnętrzak za wygrane pieniądze chciałby zakupić scenę na plenerowe imprezy.

Jest Pan wójtem od przeszło 20 lat. Po takim czasie jest jeszcze coś, czego Pan nie odkrył w Rytrze?

Jak powiedział marszałek Leszek Zegzda podczas gali podsumowującej plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski, odkrywanie to proces ciągły. Mieszkając w Rytrze 35 lat, spacerując po gminie, ciągle mogę trafić na rzeczy, które mnie zaciekawiają i myślę mogą być atrakcyjne turystycznie.

Na przykład?
Na Makowicę wiodą trzy trasy. Jest droga przez las, ścieżka przez Kretówki, czyli główny, czerwony szlak turystyczny. Ale można wybrać też trasę przez Kącinę, koło leśniczówki. To droga na skróty do osiedla Makowica i na Cyrlę. Wiedzie wzdłuż potoku, skalnym zboczem. Sprawia wrażenie dzikiego miejsca.

To miejsce jeszcze nieodkryte przez turystów?

Nie jest oznakowane, więc rzadko turyści tu trafiają. Mało też kto wie, że zbaczając z trasy można natknąć się na Diabelski Kamień. Wiąże się z legendą o ucieczce św. Kingi. Miał go tam upuścić przestraszony czort. Z Rytrem zresztą wiąże się wiele legend.

Nie znalazłam opisów żadnych na terenie Rytra. Można je gdzieś przeczytać?

To jeden z pomysłów, które chcemy zrealizować. Zebrać i wydać ryterskie legendy.

Czy na to właśnie gmina chce przeznaczyć 50 tysięcy złotych?

Przyznam, że myśleliśmy o zakupie sceny na różne imprezy plenerowe: kulturalne, biegowe (bo Rytro to Mekka biegaczy górskich), promocyjne. Coraz więcej się u nas dzieje i zawsze musimy pożyczać scenę. Ale nie wiem, czy tego typu inwestycje możemy zrealizować z tych pieniędzy. Jeśli nie, 50 tysięcy złotych wydamy na promocję gminy, w tym być może właśnie zbiór legend.

Co jeszcze o Rytrze mówią legendy?

Z pogranicza faktów i legend jest słynny testament Piotra Wydżgi, który w swoich kronikach zamieścił Jan Długosz. Piotr Wydżga kasztelan sądecki i właściciel ryterskiego zamku opisuje w nim, jak dotrzeć do pozostawionych przez niego skarbów, które sobie zawłaszczył. Miał je ukryć właśnie w Rytrze.

Dokąd prowadzi testament?

Wszystkie wskazówki w nim zawarte prowadzą w kierunku Małej Roztoki. Jest tam miejsce, które starsi ludzie nazywają za ołtarz. Znajdują się tam jaskinie. To już teren ścisłego rezerwatu przyrody Baniska. Testament mówi o głazie, na którym miały być wyryte znaki, dokładnie wskazujące, gdzie jest skarb.

I nikt go nie szuka?

Myśleliśmy, by udostępnić w porozumieniu z nadleśnictwem to miejsce dla turystów, którzy szukaliby skarbu. Niestety, ponieważ to teren chroniony, mamy ograniczone możliwości. Możemy jednak wykorzystać legendę i organizować w okolicy popularne dziś gry terenowe.

Czuje się Pan spadkobiercą Piotra Wydżgi? Odkąd jest Pan wójtem próbuje odbudować ryterski zamek. Idzie to jednak dość wolno.

Czuję się kontynuatorem prac renowacyjnych. Nie jestem pierwszy, który je rozpoczął. Już w latach międzywojennych tworzono komitety odbudowy zamku. Mam nadzieję, że teraz prace nabiorą rozpędu, bo pozyskaliśmy 2 mln zł na renowację. Uważam, że o ruiny zamku trzeba zadbać, jest on bowiem symbolem Rytra. Jego nazwa wzięła się od słowa ritter, czyli rycerz-rozbójnik. Rycerze, którzy napadali na kupców idących Doliną Popradu, prawdopodobnie pierwsi postawili tu basztę obronną. Liczę, że w końcu zamek stanie się atrakcją turystyczną Rytra, którą będzie można zwiedzać z przewodnikiem.

Mam poczucie, że Rytro w końcu zaczyna się budzić z pewnego marazmu. Pojawiają się nowe incjatywy, inwestycje.

Rzeczywiście był czas, że ludzie zachłysnęli się Europą, tanimi zagranicznymi wycieczkami. Ale moda na Polskę wraca. Do Rytra też.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto