Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rytro. Ruiny średniowiecznego zamku jedną z największych atrakcji turystycznych Doliny Popradu [ZDJĘCIA]

Ewelina Garwol, Mateusz Golba
Ewelina Garwol, Mateusz Golba
Ruiny średniowiecznego zamku w Rytrze to propozycja dla osób poszukujących pomysłu na przyjemne i interesujące spędzenie wolnego czasu. Budowla powstała na przełomie XIII/XIV wieku i znajduję się na wzgórzu o wysokości 463 m n.p.m. Mieści się niespełna dwa kilometry przy drodze krajowej nr 87 między Nowym Sączem a Piwniczną Zdrój.

FLESZ - Jest nowy, bardzo groźny wariant koronawirusa

od 16 lat

Ruiny zamku to największa atrakcja turystyczna najmniejszej gminy na Sądecczyźnie, leżącej na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Dzięki unijnej dotacji zamek w Rytrze, a w zasadzie w Suchej Strudze, bo w tym sołectwie jest położony, zyskał drugie życie. Za 2 miliony złotych udało się na przełomie 2018 i 2019 r. podnieść o dwa metry zewnętrzne mury. Podobnie nowego kształtu nabrała zamkowa wieża. Ostróże zostało zadaszone stropem, co w przyszłości pozwoli na ekspozycję znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych pamiątek. Po zamkowych murach wiedzie też ścieżka widokowa, z której można podziwiać przełom Dunajca i pobliskie ryterskie pagórki.

Zamek pełen historii

XIII-wieczny zamek wznosi się nad Sucha Strugą w drodze na wzgórze Makowica. Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z 1312 r., w której król Władysław Łokietek zezwolił starosądeckim klaryskom, aby pobierały cło „pod zamkiem Ritter”. Co do jego powstania przekazywanych jest kilka legend: w jednej został wzniesiony przez zabłąkanego rycerza, który przyszedł z okolic Niemiec już na początku X w., inna wersja, mówi, że wzniósł go książę czeski Wacław II, ten sam który lokował Nowy Sącz. Inne podania dotyczące zamku mówią o skarbie zakopanym pod jego murami, a miał go pilnować „pies o postaci koguta”. Klejnotów szukał tu nawet hrabia Adam Stadnicki. Inne legendy traktują o duchu górnika z okolicznego kamieniołomu, który straszy po tym jak nie odnaleziono jego ciała po śmierci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto