Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są propozycje przebiegu obwodnicy Limanowej. Na konsultacje w tej sprawie zabrakło miejsc

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Warianty przebiegu obwodnicy Limanowej
Warianty przebiegu obwodnicy Limanowej GDDKiA
W Limanowej, w ciągu DK 28 ma powstać obwodnica. Inwestycja odciąży z ruchu centrum miasta, ale także ułatwi podróż pomiędzy Nowym Sączem, a Rabką-Zdrojem. Pozytywnie wpłynie także na spójność komunikacyjną południowej Małopolski. Przedstawione zostały trzy warianty jej przebiegu i jak zazwyczaj bywa w takich przypadkach, każdy z nich ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zorganizowano więc spotkania konsultacyjne, jednak na krótko po tym, jak informacja o nich została ogłoszona zabrakło miejsc dla chętnych.

FLESZ - Jaka muzyka jest najlepsza dla zdrowia? Tego się nie spodziewałeś!

od 16 lat

Nowa obwodnica o długości od około 6 do 9 km, w zależności od wybranego wariantu, ma powstać w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Jej wykonawcą będzie firma IVIA S.A, z którą umowa zawarta została w październiku ubiegłego roku.

Wykonawca ma także uzyskać decyzję środowiskową w tej sprawie. Zanim jednak to się stanie, konieczne jest wybranie jej przebiegu, który będzie najkorzystniejszy. Pojawiły się trzy propozycje.

Pierwszy z nich o długości ok. 5,8 km zakłada zlokalizowanie drogi w większości na terenie miasta Limanowa, oprócz odcinka o długości 300 m, który jest na obszarze gminy Limanowa. Miałby on się rozpoczynać na ul. Krakowskiej i włączać do istniejącej DK28 na ul. Kościuszki.

Drugi z zaproponowanych wariantów o długości ok. 7,3 km przebiegałby zarówno przez miasto, jak i gminę Limanowa. W tym przypadku droga mogłaby przebiegać głównie przez pola z pojedynczą zabudową mieszkaniową.

Wariant trzeci z odcinkiem o długości ok. 8,6 km natomiast jest wariantem najdłuższym i najbardziej odsuniętym od centrum miasta. Przebieg trasy od jego rozpoczęcia do około 4 km jest taki sam, jak w wariancie drugim, a następnie oddala się od dwóch pozostałych wariantów o około 700 m, omijając gęstą zabudowę mieszkaniową.

Opracowanie dokumentacji projektowej wymaga jednak konsultacji z mieszkańcami. W związku z tym GDDKiA wystosowało zaproszenie na spotkanie informacyjne, które jednak ze względu na pandemię zaplanowano w formie indywidualnego przyjmowania stron po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na daną godzinę.

- Dokumenty przygotowane przez projektantów są już dostępne. Można się z nimi zapoznać i wyrazić swoją opinię, natomiast spotkania mieszkańców z projektantami zaplanowano na początek sierpnia 2021 r. Po zapoznaniu się z dokumentami, każdy może wybrać wariant, zgłaszać wnioski i opinie. Przekazane sugestie będą przeanalizowane pod kątem możliwości i zasadności wprowadzenia zmian do projektu- informuje Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej.

Wyznaczono dwa terminy i jak się okazało znacznie więcej było chętnych niż miejsc. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z organizatorem spotkań, który potwierdził, że miejsca na 5 i 6 lipca, kiedy przewidziano konsultacje rzeczywiście są już zajęte, a pozostałe osoby zapisywane są na listę rezerwową.

- Na listę zapisaliśmy na ten moment 18 osób i postaramy się, aby spotkać się z nimi możliwie jak najszybciej, Możemy też zapewnić, że każdy zostanie przyjęty i wysłuchany, zwłaszcza, że nie ma tych osób tak wiele. Musimy tylko zarezerwować salę i wyznaczyć kolejny termin. Dodatkowo istnieje również możliwość wypełnienia ankiety, aby wypowiedzieć się na ten temat bez konieczności wizyty. Jeśli dostaniemy też pismo, to na pewno na nie odpowiemy- zapewnia w rozmowie z Gazetą Krakowską pracownik firmy IVIA S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Są propozycje przebiegu obwodnicy Limanowej. Na konsultacje w tej sprawie zabrakło miejsc - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto