Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna: kolejne zatrucia gazem i czadem

Stanisław Śmierciak
W niedzielę sądeccy strażacy odebrali alarm, że w jednym z mieszkań bloku przy ul. Klasztornej w Nowym Sączu u dwu mieszkających tam osób wystąpiły objawy zatrucia czadem. W sobotę 4 grudnia karetka pogotowia zabrała zaczadzonego mężczyznę z mieszkania w bloku przy ul. Czarny Potok w Krynicy.

- Czujniki potwierdziły wysokie stężenie tlenku węgla - relacjonuje zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu brygadier Paweł Motyka. - Pogotowie zabrało poszkodowanych do szpitala. Użyliśmy specjalistycznego sprzętu, aby w tym i kilku innych sąsiednich mieszkaniach możliwie najszybciej wymienić powietrze.

Blok przy ul. Klasztornej nie jest bezpieczny. Zaledwie kilka dni wcześniej - w czwartek 2 grudnia - w innym mieszkaniu tego samego budynku zatruciu czadem uległa czteroosobowa rodzina. Wszyscy poszkodowani trafili do szpitala.

Strażacy obawiają się, że wraz z pełnią sezonu grzewczego znów może czekać nas seria podobnych wypadków, tym bardziej że zdarzenie przy ul. Klasztornej w Nowym Sączu to nie jedyny przypadek groźnego zatrucia. W sobotę 4 grudnia karetka pogotowia zabrała zaczadzonego mężczyznę z mieszkania w bloku przy ul. Czarny Potok w Krynicy.

- To niemal cud, że ten człowiek żyje - mówi brygadier Aleksander Cycoń, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Krynicy-Zdroju. - Ratowano go w ostatnim momencie.

Dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego Józef Zygmunt ostrzega, że tlenek węgla, czyli czad, to wyjątkowo groźny i podstępny zabójca. - Nie ma koloru ani woni - tłumaczy. - Nie ma więc wyczuwalnego i widocznego ostrzeżenia, że w pomieszczeniu ulatnia się czad. Gdy jego stężenie w powietrzu osiągnie wartość krytyczną dla organizmu, następuje obezwładnienie a później torsje. Wówczas osoba znajdująca się w pomieszczeniu wypełniającym się tlenkiem węgla może nie mieć już sił, a więc także szansy, na ratunek.

Groźny jest nie tylko czad, ale także gaz, zarówno ziemny, jak i butlowy, wykorzystywany do kuchnek i piecyków. Ulatniając się z wadliwej instalacji, szybko wypiera z pomieszczeń powietrze. Brak tlenu powoduje omdlenia. Jeśli nikt nie pospieszy z ratunkiem, nieszczelność instalacji kończy się śmiercią domowników. W przypadku gazu ziemnego nadzieją na ratunek mogą być substancje zapachowe sztucznie wtłaczane do instalacji przez gazownię.

- Radzę wszystkim, którzy w mieszkaniach korzystają z jakichkolwiek urządzeń grzewczych, by decydowali się montować urządzenia alarmowe - przekonuje brygadier Motyka. - Są niewielkie, niezbyt drogie i bardzo czułe. Ostrzegają dźwiękiem o pojawieniu się tlenku węgla lub gazu ziemnego.

Mistrz kominiarski Andrzej Golonka z Nowego Sącza, który kultywuje ponad 100-letnie tradycje rodzinnej firmy, ma garść podstawowych przestróg, które mogą mieszkańcom bloków i domów ocalić życie. Po pierwsze, nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych po drugie, nie należy zbyt dokładnie uszczelniać okien w obawie przed ucieczką ciepła. Trzeba też zadbać, aby kominiarz systematycznie sprawdza drożność komina i wentylacji.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:Wbił nóż w brzuch ofiary. Czeka do dożywocie?

Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto