Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Trwa rykowisko jeleni. Czy grozi nam większa liczba kolizji ze zwierzętami?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Starcie jelenia z samochodem często kończy się śmiercią zwierzęcia
Starcie jelenia z samochodem często kończy się śmiercią zwierzęcia fot. Bartek Burkat, Brzesko112.pl
Trwa okres godów jeleni zwany rykowiskiem. Samce są w tym czasie bardziej pobudzone, dlatego kierowcy powinni uważać przejeżdżając przez tereny, na których widnieją ostrzeżenia dotyczące możliwości wtargnięcia na drogę dzikich zwierząt. Natomiast turyści wybierający się na leśne wycieczki, nie mają raczej powodów do niepokoju.

FLESZ - Co zrobić, gdy drzewo zniszczyło Ci auto

Stanisław Michalik, nadleśniczy z Piwnicznej - Zdroju, wyjaśnia, że rykowisko rozpoczyna się w połowie września i trwa około trzech tygodni.

- W tym czasie samce jeleni zwane bykami są bardziej pobudzone, ponieważ walczą ze sobą o dostęp do łani - mówi.

Na ogół zwierzęta wybierają na teren walki obszary z daleka od ludzkich siedzib, dlatego ryzyko spotkania walczących byków jest raczej niewielkie.

- W ciągu mojej 40 - letniej kariery zawodowej, natrafiłem na rykowisko zaledwie kilkanaście razy - opowiada nadleśniczy.

Tłumaczy również, że samcom towarzyszą łanie, które czujnie obserwują otoczenie i w razie pojawienia się jakiegoś zagrożenia, ostrzegają całe stadko. Przypadkowi turyści raczej nie muszą się obawiać agresji z ich strony, ale kierowcy powinni ściągnąć nogę z gazu, przejeżdżając przez teren, na którym istnieje ryzyko wtargnięcia dzikich zwierząt na jezdnię.

Uwaga kierowcy, noga z gazu

- Kilka dni temu samochód potrącił jelenia na drodze wiodącej do osiedla Kosarzyska w Piwnicznej - Zdroju - opowiada Stanisław Michalik.

Do podobnego zdarzenia doszło także dwa dni temu w Okocimiu (gm. Brzesko). Rozpędzony jeleń wtargnął na drogę krajową nr 75 i uderzył w samochód osobowy. Jedna z osób podróżujących pojazdem odniosła obrażenia twarzy, druga wyszła z wypadku bez szwanku. Zwierzę miało mniej szczęścia i poniosło śmierć na miejscu. Pełny ruch przywrócono na tym ważnym połączniu drogowym dopiero po kilku godzinach.

W wypadku kolizji z dzikim zwierzęciem, kierowca powinien powiadomić o tym fakcie policję. Ta z kolei informuje o zdarzeniu odpowiednie nadleśnictwo oraz weterynarza. Jak wyjaśnia Stanisław Michalik, jeśli tylko istnieje szansa na uratowanie zwierzaka, zostaje on przewieziony do ośrodka rehabilitacji dla zwierząt dzikich, gdzie ma możliwość dojścia do zdrowia.

- W wielu przypadkach zderzenie z samochodem kończy się jednak jelenia czy innego zwierzęcia takimi obrażeniami, że niestety, należy je dobić. Dlatego uważajmy na drogach, zwłaszcza wieczorem - mówi nadleśniczy i dodaje, że jelenie to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia.

Nadmienia również, że zwierzęta te można coraz częściej spotkać nie tylko w lesie czy na łąkach, ale także w pobliżu pól uprawnych, gdzie poszukują jedzenia.

Korzystajmy z uroków jesieni i możliwości jakie daje jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce

Sądecczyzna. TOP 10 najpiękniejszych miejsc w regionie na je...

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto