Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna: walczą o kontrakty z NFZ

Stanisław Śmierciak
Posłowie, radni i reprezentaci służby zdrowia w sądeckim ratuszu rozmawiali o kontraktach NFZ
Posłowie, radni i reprezentaci służby zdrowia w sądeckim ratuszu rozmawiali o kontraktach NFZ fot. Stanisław Śmierciak
Szefowie specjalistycznych poradni na Sądecczyźnie już zwalniają medyków, pielęgniarki, a nawet personel pomocniczy. Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił wyniki konkursu na przyszłoroczne kontrakty świadczeń medycznych. Wielu bardzo renomowanych placówek medycznych z regionu nie ma na tych listach.

Szefowie placówek medycznych lamentują, że dyrekcja Małopolskiego Oddziału NFZ nie chce z nimi rozmawiać. Właśnie z myślą o obronie praw i interesów pacjentów Sejmik Województwa Małopolskiego podjął 20 grudnia br. "Rezolucję w sprawie postępowań konkursowych na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2011 rok w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ".

Zobacz także: Nowy Sącz: lekarz wystawiał 'lewe' recepty

- Rozeznaliśmy sytuację po konkursie - mówi radny wojewódzki, Paweł Śliwa. - W efekcie wyrażamy głębokie zaniepokojenie możliwym ograniczeniem dostępności do usług medycznych w Małopolsce w roku 2011 i latach następnych, jak i obniżeniem ich jakości w wyniku zaniżonej wyceny tych świadczeń. Bez kontraktów na poradnie specjalistyczne są nawet tutejsze szpitale!

W obronie interesów i praw chorych ruszyli posłowie i senator. Z inicjatywy posła Wiesława Janczyka powstało parlamentarne porozumienie międzypartyjne na rzecz zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej pacjentom z Małopolski.

Kierujemy pilną interpelację do minister zdrowia - zapowiada poseł Arkadiusz Mularczyk. NFZ nie widzi niczego złego w swoich działaniach.

Rzecznik prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ, Jolanta Pulchna, przedstawia sytuację: - Kontraktowanie świadczeń medycznych odbywa się poprzez konkurs ofert, aby wyłonić jak najlepsze placówki. Oferta oceniana jest pod kątem jakości i kompleksowości oferowanych usług. NFZ chce zakupić jak największą liczbę świadczeń w placówkach oferujących wysoką jakość opieki i jak najlepszą dostępność. Dlatego placówka, która ma więcej specjalistów, dużą liczbę godzin, w których pacjenci są przyjmowani, a dodatkowo godzi się na mniejszą cenę, za którą kupimy większą liczbę porad - taka placówka zostaje wyżej oceniona i to ona dostanie większy kontrakt.

Rzecznik Pulchna przekonuje, że w ten sposób na korzyść pacjenta działają mechanizmy rynkowe, czyli konkurencja między podmiotami.

- Nawet jeśli na danym obszarze mniej placówek otrzymało kontrakt (lub otrzymały go nowe zamiast dotychczas działających), to dostępność świadczeń, czyli liczba porad nie zmniejszy się - podkreśla. - Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach udało nam się kupić więcej świadczeń niż w tym roku. Taka konsolidacja czyniona jest z myślą o pacjentach. Sam moment zmiany lekarza będzie chwilowym utrudnieniem, ale za to pacjent trafi do placówki na przykład o większej liczbie specjalistów czy poradni.

Po zakończeniu konkursów ofert NFZ analizuje poziom zabezpieczenia świadczeń medycznych. Sprawdza, czy nie ma "białych plam" w dostępie do świadczeń. - Jeśli okaże się, że gdzieś opieka nie jest zabezpieczona należycie, to będą konkursy uzupełniające - zapewnia rzecznik.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ukradli kawałek... ruchomych schodów

Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym swieta24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto