Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecka komenda ma policyjny zespół do spraw przestępczości internetowej

Iwona Kamieńska
Kradzieże wirtualnych postaci z gier internetowych i ich wyposażenia to przestępstwa coraz częściej zgłaszane przez sądeczan
Kradzieże wirtualnych postaci z gier internetowych i ich wyposażenia to przestępstwa coraz częściej zgłaszane przez sądeczan fot. Stanisław Śmierciak
Sześciu sądeckich policjantów wkracza do akcji w wirtualnym świecie. Komendant Henryk Koział powołał grupę specjalną, która ma ścigać złodziei, oszustów i dręczycieli działających w internecie. Funkcjonariusze nie będą się nudzić, bo statystycznie raz na trzy dni ktoś z Sądecczyzny zgłasza, że padł ofiarą przestępstwa w sieci. W 2011 roku takich spraw było ponad 120. Z miesiąca na miesiąc przybywa zgłoszeń. Internauci ośmielili się. Minęły czasy, gdy domagali się ścigania złodzieja tylko wówczas, gdy w grę wchodziła żywa gotówka. Teraz domagają się ścigania także, kiedy w grę wchodzi... gra.

Sądecka policja aktualnie szuka jednej wirtualnej postaci. Konkretnie wojownika "uprowadzonego" z konta internauty, który rycerza stworzył w popularnej grze online, wyszkolił go w sztuce walki, odział w wirtualne zbroje, a później stracił. - Poszkodowany to dorosły mężczyzna po trzydziestce. Jak mówi, zainwestował około czterech tysięcy złotych w osiągnięcie wysokiego poziomu w grze - mówi młodszy inspektor Rafał Leśniak, zastępca komendanta sądeckiej policji.

Mundurowi traktują zgłoszenia z pełną powagą. Mają świadomość, że na portalach aukcyjnych kwitnie handel wirtualnymi rycerzami i ich wyposażeniem. Za wyszkoloną postać trzeba zapłacić od kilkuset do paru tysięcy złotych. Dobra wirtualna broń albo "talent", w który można wyposażyć wojownika, to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, choć zdarzają się aukcje jak jedna z trwających na popularnym portalu, kiedy broń zwana "złodziejem dusz" osiąga cenę 1200 złotych (licytuje osiem osób).

Kradzieże wirtualnego mienia to ciekawostki wśród zadań, którymi zajmie się policyjny zespół do spraw przestępczości internetowej. W czasach, gdy sieć trafia pod wszystkie strzechy i korzystają z niej dzieci, dorośli i seniorzy, przestępcy - głównie oszuści - czują się w internecie jak ryby w wodzie.

- Najwięcej zgłoszeń dotyczy oszustw dokonanych przy okazji zakupów na portalach aukcyjnych i za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych - mówi mł. insp. Leśniak. - Zdarzają się bardzo dotkliwe straty. Jeden z poszkodowanych, który skusił się na ofertę kupna samochodu po okazyjnej cenie, stracił ponad 40 tysięcy złotych.

Na listę zadań policyjnych speców ścigających przestępców z "wirtualu" trafią także sprawy związane z uporczywym nękaniem użytkowników portali społecznościowych i komunikatorów - tu poszkodowane są najczęściej panie.

Z podobnymi problemami zgłaszają się też rodzice dzieci, które nie czytając regulaminu, rejestrowały się w portalu "pobieraczek", skuszone ofertą darmowego ściągania muzyki i filmów. Nawet od użytkowników, którzy nie ściągnęli żadnego pliku, właściciele portalu domagają się później pieniędzy, podpierając się zapisem w regulaminie o płatnej obecności w "pobieraczku". Początkowo żądają około stu złotych - później więcej, grożąc postępowaniem egzekucyjnym.

O sprawa z "pobieraczka" głośno w całej Polsce. Straszeni komornikiem są też mieszkańcy Sądecczyzny. Nasza policja przyjęła na razie jedno takie zgłoszenie, ale spodziewa się, że będzie ich więcej.

Najpopularniejsze oszustwa dokonywane za pośrednictwem sieci internetowej

Oszustwo nigeryjskie

Zaczyna się od e-maila od osoby, która chce odzyskać dużą sumę należnych jej rzekomo pieniędzy. Za pomoc w zdobyciu pieniędzy nadawca e-maila obiecuje wysoką nagrodę. Później prosi o przelanie pewnej sumy na pokrycie opłat bankowych. Po otrzymaniu kwoty zrywa kontakt, a pieniądze przepadają. Podobny schemat wykorzystują oszuści, którzy rozsyłają e-maile z informacją o rzekomej wygranej w loterii i prośbą o pokrycie opłat wysyłki. Po wpłaceniu pieniędzy, oczywiście, próżno czekać na wygraną.

Pomyłka

Oszuści kontaktują się z osobą, która zamieściła ogłoszenie o sprzedaży domu, auta itp. Zgadzają się kupić oferowany towar i wkrótce przysyłają czek, ale na niewłaściwą sumę (zawsze wyższą od uzgodnionej). Sprzedawca jest proszony o zwrócenie różnicy. Czeku nie można zrealizować, dom lub samochód pozostaje niesprzedany, a ofiara traci przelane pieniądze.

Phishing

Zmierza do wyłudzenia podstępem poufnych danych z karty kredytowej, skrzynki mailowej, konta na jakimś portalu itp. Zwykle jest dokonane poprzez fałszywą stronę www, podobną do oryginalnej (np. bankowej). Ofiara proszona jest o zalogowanie pod przesłanym linkiem i potwierdzenie swoich danych. Pasek adresu strony www zdradza w takim przypadku, że jest fałszywa.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Uwaga konkurs! Napisz dialog matki z córką i wygraj nagrody

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto