Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecki Sztetl nominowany do Nagrody Polin. W ubiegłym roku jej laureatem był Dariusz Popiela

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Sądecki Sztetl - od lewej: Łukasz Połomski, Przemysław Jaskierski, Edyta Danielska i Artur Franczak
Sądecki Sztetl - od lewej: Łukasz Połomski, Przemysław Jaskierski, Edyta Danielska i Artur Franczak M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
Sądecki Sztetl, stowarzyszenie które od od 11 lat propaguje ideę dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o ofiarach Holokaustu na Sądecczyźnie, został nominowany do Nagrody Polin 2022.

Już 30 listopada po raz ósmy zostanie wręczona Nagroda Polin przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród 117 aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła sześciu finalistów (to: Katarzyna Łaziuk - Mińsk Mazowiecki, Sądecki Sztetl - Nowy Sącz, Izabela Sekulska – Mielec, Magdalena Smoczyńska – Rabka, Michał Szaflarski - Czarny Dunajec - Zespół Szkół w Krzepicach – Krzepice.

Nagroda Polin jest przyznawana od 2015 roku. Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.

- Każdego roku kapituła konkursu staje przed bardzo trudnym wyborem finalistów. W tym roku otrzymaliśmy 117 zgłoszeń. W wielu miastach i miasteczkach zostały zorganizowane uroczystości związane z upamiętnieniem 80. rocznic likwidacji gett, którym towarzyszyło bardzo wiele nowych inicjatyw i projektów. W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii i czasu. Obok osób prywatnych, do finału konkursu kapituła zakwalifikowała także dwie organizacje. To pokazuje, że współpraca w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów i wspólne stawianie oporu wobec obojętności i zapomnienia przynosi efekty – zaznacza Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.

W ubiegłorocznej edycji konkursu (2021) główną nagrodę otrzymał sportowiec – kajakarz górski, medalista mistrzostwa świata, autor projektu „Ludzie, nie liczby” Dariusz Popiela (ten sam niedawno uhonorowany Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” oraz Denarem św. Małgorzaty). Wyróżnienia przyznano Indze Marczyńskiej, Urszuli Rybickiej i Urszuli Antosz-Rekuckiej. Nagrodę specjalną odebrał Zbigniew Nosowski.

Sądecki Sztetl

Sądeckiego Sztetla w Nowym Sączu nikomu nie trzeba przedstawiać. Grupa od 11 lat propaguje ideę dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o ofiarach Holokaustu wśród mieszkańców Nowego Sącza oraz na Sądecczyźnie. Jest jedyną tego typu organizacją w regionie działającą na dużą skalę na rzecz budowy relacji polsko-żydowskich, upamiętnienia miejsc związanych z ludnością żydowską i rocznic oraz popularyzowania wiedzy o historii sądeckich Żydów. W swoich działaniach podejmuje współpracę ze środowiskami żydowskimi w kraju i za granicą, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi ośrodkami kultury, parafiami i władzami samorządowymi. Prowadzi także działania edukacyjne i upamiętniające.

Działacze Sądeckiego Sztetla zajmują się zbieraniem relacji ocalonych z Holokaustu i utrzymują kontakty z ich potomkami rozsianymi po całym świecie. Członkowie Sztetla pomagają rodzinom odszukać informacje o krewnych w zachowanych archiwaliach, tworząc własne archiwum społeczne świadectw i pamiątek po ocalonych i ofiarach. Od kilku lat rejestrują wspomnienia starszych Sądeczan, szczególnie wojenne. Obecnie organizacja posiada największe archiwum historii mówionej w regionie. Członkowie Sądeckiego Sztetlu przyjmują także wycieczki zorganizowane i indywidualne z Izraela, oferując oprowadzanie po miejscach pamięci i pomoc organizacyjną.

Nowy Sącz. Odsłonięto Skwer Pamięci poświęcony 12 tysiącom p...

W 2022 roku, wspólnie z Fundacją Rodziny Popielów Centrum i partnerami, Sądecki Sztetl zorganizował obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Nowym Sączu. Punktem kulminacyjnym obchodów było otwarcie miejsca pamięci na terenie byłego getta w Nowym Sączu, co było owocem pracy w ramach projektu „Ludzie Nie Liczby”. Członkowie Sądeckiego Sztetlu odpowiadali w projekcie m.in. za przygotowania imiennej listy niemal 12 tys. Ofiar Holokaustu z Sądecczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto