Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądeczanom grozi kosztowna śmieciowa powódź?

Iwona Kamieńska
Rosnąca hałda śmieci w nowosądeckiej dzielnicy Zabełcze od lat straszy okolicznych mieszkańców
Rosnąca hałda śmieci w nowosądeckiej dzielnicy Zabełcze od lat straszy okolicznych mieszkańców fot. Arkadiusz Arendowski
Mieszkańcy Nowego Sącza w sumie przez rok produkują 21 tys. ton odpadów. Średnio jedna osoba przez rok wyrzuca około 250 -300 kilogramów śmieci. Wszystko magazynowane jest na wysypisku. Jeśli nie zwolnimy tempa jego powiększania to utoniemy we własnych śmieciach i jeszcze słono za to zapłacimy. Dlaczego?

Za pozbycie się 120-litrowego kubła śmieci sądeczanie płacą około 19 złotych. Unia Europejska grozi nam karami za ich nadprodukcję i składowanie na wysypiskach. Europejczycy palą swoje odpady albo odzyskują z nich surowce wtórne, my w zdecydowanej większości chowamy je do ziemi, na co Bruksela patrzy coraz bardziej nieprzychylnym okiem.

Szacuje się, że Bruksela nałoży na nas grzywny rzędu przynajmniej kilkudziesięciu złotych, a być może nawet kilkuset w przeliczeniu na jednego mieszkańca. - Nie sądzę, że budżet państwa weźmie te kary na siebie. Prawdopodobnie przerzuci zobowiązania na samorządy, a więc nierozwiązany śmieciowy problem odczujemy bardzo boleśnie - ostrzega Jan Opiło, sądecki radny, a jednocześnie szef wydziału ochrony środowiska w nowosądeckim starostwie powiatowym.

Nowy Sącz ma swoje wysypisko ze sporymi rezerwami, jak przekonują urzędnicy. Prezes spółki prowadzącej to składowisko, Grzegorz Piotrowski, nie wierzy w sens budowy spalarni w regionie. Stawia na inwestycje w nowoczesne sortownie i instalację do odgazowania pokładów śmieci. To jednak nie wystarczy, aby uniknąć unijnych batów. Trzeba ludzi uczyć segregacji. Za zabełecką górą w końcu też zabraknie miejsca na kolejne tysiące ton śmieci.

Rosnące z roku na rok opłaty za składowanie śmieci na wysypiskach wynoszą dziś od około 150 do 250 złotych za tonę. Jednak opłacalność dotyczy tylko przedsiębiorstw zajmujących się pośrednictwem w odbiorze śmieci i dostarczaniem ich w odpowiednie miejsce. Samorządy miast i gmin lada moment będą musiały płacić, aby uniknąć śmieciowej topieli.

- Kilkakrotnie podejmowaliśmy ten temat na forum rady miasta. Głównym kłopotem okazała się organizacja gminnego referendum wymaganego przed wprowadzeniem opłaty, ale też nie wszyscy radni byli przekonani o celowości takiego rozwiązania - mówi Opiło.

Jak Ty widzisz rozwiązanie śmieciowego problemu? Podyskutuj.

Czytaj także: MPK Nowy Sącz: sześć nowych autobusów [ZDJĘCIA,VIDEO]

Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Spalił ich żywcem w mieszkaniu. Odsiedzi cztery lata

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto