Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby Ojców Franciszkanów-Reformatów. Ze zbiorów klasztornych w Zakliczynie i Bieczu

Agnieszka Małecka / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Fot. Piotr Droździk
Do 26 lutego 2023 roku w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oglądać można wystawę „Skarby Ojców Franciszkanów-Reformatów. Ze zbiorów klasztornych w Zakliczynie i Bieczu”.

– Ta wystawa prezentuje historię dwóch klasztorów, tak ważnych dla historii Sądecczyzny. Ktoś zapyta, dlaczego tak ważnych, skoro nie stanowią one punktu odniesienia dla historycznej Ziemi Sądeckiej. A jednak stanowią, bo te klasztory powołane na początku XVII wieku stanowią kolebkę myśli kontrreformacyjnej i misji franciszkańskiej. Jak wiemy Nowy Sącz w XVI, XVII wieku był ośrodkiem antytrynitarskim, klasztory powstały w celu misyjnym ale też wzbogacały Sądecczyznę, zwłaszcza w okresie smuty narodowej, w okresie zaborów – mówił dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.

W 1623 r. powstał klasztor w Zakliczynie, dwa lata później – w Bieczu.

– Klasztor w Bieczu to miejsce wyjątkowe także dlatego, że to tam jest pochowany jeden z największych polskich poetów – Wacław Potocki – dodał Robert Ślusarek.

– Jako Franciszkanie cieszymy się bardzo, że w 400-lecie przybycia duchowych synów św. Franciszka na ziemie polskie – nas Franciszkanów – możemy pokazać cząstkę naszego dziedzictwa – mówił o. Jacek Koman OFM – Minister Prowincjonalny prowincji Matki Bożej Anielskiej z Krakowa.

– Możecie Państwo skorzystać z cząstki naszego dziedzictwa, które tworzyło się przez pokolenia, z dziedzictwa malarskiego, z księgozbiorów, ornamentów liturgicznych, które dziś są skarbem naszych domów, a które chcemy państwu pokazać. To namiastka naszego franciszkańskiego dziedzictwa. Franciszkanie kształtowali nie tylko myśl religijną, ale i kulturową, tworzyli ją w dziedzinie malarstwa, sztuki, oświaty. To także starodruki – dowód pracy i troski o dziedzictwo. To także wielka promocja Franciszkanizmu i ukazania pracy naszych braci mniejszych.

Kuratorką wystawy jest historyk sztuki Justyna Stasiek-Harabin.

– To pierwsza wystawa o charakterze sakralnym, jaką miałam możliwość prowadzić w Muzeum. Mogłam odwiedzić miejsca, których na co dzień nie można zobaczyć. Ojcowie dosłownie i w przenośni otwierali każde drzwi. To jest coś niesamowitego, to jedynie drobny fragment tego, co można w obydwu klasztorach obejrzeć. To także zachęta, by Zakliczyn oraz Biecz odwiedzać – mówiła.

W styczniu 2023 r. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu wyda wydawnictwo albumowe zawierające fotografie pokazujące oba klasztory. Wystawa „Skarby Ojców Franciszkanów-Reformatów. Ze zbiorów klasztornych w Zakliczynie i Bieczu” będzie trwać do 26 lutego 2023 r.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto