Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarga na nasze czasy

Henryk SZEWCZYK
Przed prelekcją. Fot. Henryk SZEWCZYK
Przed prelekcją. Fot. Henryk SZEWCZYK
,Cnota bez jałmużny jest jak ptak bez jednego skrzydła" - cytował Piotra Skargę o. Stanisław Obirek SJ. W czwartek w sądeckim ,Sokole" profesor ,Ignacjanum" w Krakowie wygłosił wykład pt. ,Ks.

,Cnota bez jałmużny jest jak ptak bez jednego skrzydła" - cytował Piotra Skargę o. Stanisław Obirek SJ. W czwartek w sądeckim ,Sokole" profesor ,Ignacjanum" w Krakowie wygłosił wykład pt. ,Ks. Piotr Skarga - prekursor myśli zorganizowanej działalności dobroczynnej".

Skargowska konferencja odbyła się w ramach trwającego XV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Nowym Sączu, choć już dużo wcześniej ,zmawiali" się w tej sprawie proboszcz jezuickiej parafii Ducha św., ks. superior Krystian Biernacki SJ i dyrektor ,Sokoła", Antoni Malczak.

Wieczór w sali im. Romana Sihrawy rozpoczął się od nastrojowego koncertu studentów z Duszpasterstwa Akademickiego ,Strych", którzy śpiewali i deklamowali profetyczne mowy Piotra Skargi. Po takim wprowadzeniu publiczność obejrzała film TV Kraków o Arcybractwie Miłosierdzia przy kościele św. Barbary w Krakowie.

Założone przez Skargę w 1584 roku do dzisiaj istnieje i niesie pomoc ubogim krakowianom. Fenomen trwania tej instytucji tkwi w fakcie, że choć jej założycielem był jezuita, to od początku działali w Arcybractwie świeccy i tak jest do chwili obecnej.

- Piotr Skarga uaktywnia możliwości tkwiące w każdym z nas, stąd przeżywamy renesans tej postaci - mówił ks. prof. Stanisław Obierek SJ, autor wielu książek o autorze ,Kazań Sejmowych" i ,Żywotów Świętych", polskiego bestsellera wszechczasów.

Wykładowca ,krakowskiego" ,Ignacjanum" mówił też, że Piotr Skarga nie wypuszczał z rąk Pisma Świętego i podczas swoich kazań ,obracał sercami ludzkimi kędy chciał".

W dyskusji, jaka się następnie wywiązała ks. Biernacki powiedział, że nie sposób nie zauważyć bolesnego zjawiska społecznego, jakim jest nieprzystosowanie wielu ludzi do zmieniających się warunków życia.

Polega to na zubożeniu, wyniakjącym z sytuacji losowych i bezradności wobec nowych wyzwań.

- Podlegający im ludzie bez pomocy drugiego człowieka nie są w stanie sobie poradzić - mówił kustosz sanktuarium MB Pocieszenia. - Raz po raz w historii społeczeństwa pojawiają się ludzie, którzy dostrzegają tę niekorzystną sytuację. Taką osobą był ks. Piotr Skarga, który dostrzegł potrzebę rozwiązywania tego problemu w zorganizowany, a nawet instytucjonalny sposób.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto