Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Solidarni w sporcie. Andrzej Stękała, Tadeusz Kuchno i Marcin Dzieński w gronie laureatów konkursu NSZZ Solidarność

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Andrzej Stękała
Andrzej Stękała Andrzej Banas
Poznaliśmy laureatów XXVI edycji konkursu "Solidarni w sporcie" w 2020 roku. NSZZ Solidarność poprzez coroczne przyznawanie równorzędnych nagród honoruje sportowców, działaczy, trenerów i dziennikarzy, którzy zachowując nienaganną postawę moralną przestrzegają zasad fair play, a pokonując trudności w życiu osobistym i sportowym potrafią je przezwyciężyć i osiągać dobre wyniki sportowe - wyjaśnia zasady konkursu Andrzej Bac, przewodniczący Krajowej Sekcji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki NSZZ Solidarność.

"Solidarność" poprzez konkurs "Solidarni w sporcie" chce docenić ludzi sportu potrafiących połączyć karierę z życiem osobistym i zawodowym. Ze względu na panującą w naszym kraju pandemię w tym roku nie odbędzie się tradycyjne spotkanie z laureatami, natomiast wyróżnionym osobom honorowe statuetki oraz "Adresy" podpisane przez przewodniczącego Regionu Małopolska NSZZ Solidarność Wojciecha Grzeszka zostały doręczone osobiście.

Na liście laureatów za rok 2020 znalazło się dziewięć osób. Są wśród nich wybitny sportowcy, laureaci plebiscytu "Dziennika Polskiego" Sportowiec Małopolski i 10 Asów Małopolski oraz patron honorowy i członek Kapituły, rektor AWF Kraków prof. dr hab. Andrzej Klimek.

Sylwetki wszystkich laureatów przygotowane przez organizatorów konkursu prezentujemy poniżej.

Solidarni w sporcie 2020

PROF. DR HAB. ANDRZEJ KLIMEK
Rektor AWF w Krakowie od 2020 roku. Poprzednio pełnił tą funkcję w latach 2008-2016. Pan profesor jest wybitnym fizjologiem sportu, nauczycielem akademickim, ale też osobą kochającą sport i potrafiącą w piękny sposób miłość do sportu zaszczepić w uczelni, którą kieruje. Jest wielkim autorytetem nie tylko sportu małopolskiego, ale i polskiego.

ANDRZEJ POTONIEC
Wieloletni trener siatkówki, związany nowosądeckimi klubami siatkarskimi - Dunajcem i Sandecją. Kojarzony jest głównie z tym drugim klubem, bo przez wiele lat pracował tam z żeńskimi drużynami. Prowadził też seniorki STS Sandecja, w sezonie 2017/18 zespół grał w II lidze.

Trenowane przez niego drużyny pokazywały się z dobrej strony w rozgrywkach małopolskich w młodzieżowych kategoriach, występowały na ogólnopolskiej arenie. W 2013 r. klubowa drużyna młodziczek okazała się najlepsza w Polsce, wygrała ogólnokrajowy cykl Volleymania. Obecnie jest dyrektorem w IV LO Sportowym w Nowym Sączu. Siatkówka to sport drużynowy, najważniejsza jest współpraca, dobra atmosfera. Bez tego nie będzie sukcesów. Każda zawodniczka ma inny charakter, a to, co
się wypracuje wcześniej w grupie, przekłada się później na mecze – podkreśla.

JÓZEF GAWRON
Tarnowski działacz pięściarski, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku, od 2008 roku był prezesem Polskiego Towarzystwa Boksu Tiger Tarnów. Od 2019 roku oficjalnie nie pełnił w nim żadnej funkcji, ale praktycznie wciąż działał. W 2006 roku został sponsorem Tigera. Za jego kadencji pięściarze Tigera zdobyli w MP w różnych kategoriach wiekowych 43 medale (8 złotych, 14 srebrnych, 21 brązowych). Na najwyższym stopniu podium stawali Damian Kiwior (trzykrotnie), Gracjan Ciureja (dwa razy), Kacper Gracjan, Maciej Kiwior i Kamil Zakrzewski. Dzięki zapoczątkowanej przez Józefa Gawrona pracy dziś w Tigerze trenuje 100 bokserów rotacyjnie trzy razy dziennie w dwóch grupach pod okiem Józefa Sadko i Adama Wójcika.

ANNA ZABAGŁO
Przez życie z piłką. Młoda zawodniczka Wandy Kraków jest już trenerką. Swoją pasję rozpoczynała grając w Piaście Skawina. Mieszka w Borku Szlacheckim koło Skawiny, studiuje bezpieczeństwo zdrowotne na Uniwersytecie Pedagogicznym. Przyznaje, że całe jej życie kręci się wokół piłki. Gra w nią cały rok, bo nie tylko na dużych boiskach, ale i w futsal.

A poza tym jest już początkującą trenerką, w Borkowiance Borek Szlachecki. Jako zawodniczka znajduje się na początku seniorskiej kariery. A ma już wspaniałe sportowe, futsalowe wspomnienia. Młodzieżowe mistrzostwo Polski do lat 18 i wicemistrzostwo Polski do lat 16 to sukcesy, które uważa za najcenniejsze. Bardzo sumienna. Pomimo tego, że na Wandę ma kawałek drogi, to praktycznie jest zawsze, na każdym treningu. I, co najważniejsze jest to zawodniczka, która potrafi wystąpić na każdej pozycji - od stopera, poprzez linię pomocy, kończąc na ataku.

ANDRZEJ STĘKAŁA
Poprzez swoją postawę pokazuje pięknie, że zawsze, pomimo trudności i zbiegu okoliczności warto walczyć o sukces. Po pierwszych sukcesach w skokach przyszły ciężkie lata, był zmuszony do pracy fizycznej. Jednak pomimo trudności zdołał wrócić do ukochanej dyscypliny sportowej, wykorzystał szansę daną przez życie i przyjaciół i odnosi sukcesy, m.in. poprzez zdobycie brązowego medalu w drużynie na mistrzostwach świata w lotach.

TADEUSZ KUCHNO
Kajakarz górski KKK Kraków pokazuje, że duża motywacja i praca włożona w treningi przynosi wyniki nie tylko na torze, ale też jest dostrzegana przez innych. Został wybrany również Odkryciem Roku w Plebiscycie Dziennika Polskiego za 2020 rok. Sezon 2020 dla "górala" spod Wawelu, rywalizującego w slalomie w K-1, był przełomowy.

Mimo zakłóceń spowodowanych przez pandemię zrobił znaczący postęp. Potrafił przebić się do reprezentacji Polski na duże imprezy. W poprzednim roku nie tylko zakwalifikował się na
mistrzostwa Europy juniorów, ale zdobył w nich złoto. Podczas czempionatu (do 18 lat), który odbył się na torze w Krakowie, z kolegami z kadry wygrali rywalizację drużynową w K-1. Indywidualnie podium też było bardzo blisko - 4. miejsce, ze stratą ledwie 0,01 s.

MARCIN DZIEŃSKI
Zawodnik klubu AZS PWSZ Tarnów, wspinacz sportowy. Mistrz świata z 2016, mistrz Europy z 2017, zdobywca Pucharu Świata w 2016. Swoje starty w zawodach wspinaczkowych rozpoczął od zawodów rangi krajowej. Pierwszy start w życiu odnotował w roku 2006, gdzie w Pucharze UKS zajął 1. miejsce w konkurencji na czas i 4. miejsce w konkurencji na prowadzenie. Z biegiem lat i rozwoju kariery, Marcin Dzieński ukierunkował się na wspinaczkę na czas. W ciągu kariery juniorskiej tytuł mistrza Polski juniorów w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobył czterokrotnie, kolejno w latach 2008, 2009, 2010 i 2011.

Wielokrotnie stawał na podium Pucharu Polski, w tym osiem razy na najwyższym stopniu. Będąc jeszcze juniorem, zajmował wysokie lokaty w zawodach seniorskich. Rozpoczynając karierę seniorską, swoje starty podporządkował zawodom międzynarodowym.

Trzykrotny mistrz Polski (2013,2014,2016), wicemistrz Polski z 2015 roku. Wielokrotny medalista mistrzostw Europy oraz Pucharu Świata, dwukrotny wicemistrz świata juniorów, akademicki wicemistrz świata, akademicki mistrz Europy, multimedalista Pucharu Polski, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, reprezentant Polski w konkurencji na szybkość. W 2017 roku wziął udział w World Games, gdzie w konkurencji wspinaczki na szybkość zajął 4. miejsce.

MONIKA KUKLA
Jako niepełnosprawna od urodzenia udowadnia, że ograniczenia są tylko w naszej głowie a niepełnosprawność nie przeszkadza spełniać marzeń. Ta aktywna 24-latka z Niepołomic, która urodziła się z niedorozwojem kości udowej należy do sekcji lekkoatletycznej krakowskiego AZS oraz kadry Polski w wioślarstwie. Od początku 2020 r. trenuje także narciarstwo biegowe i biathlon. Sport to bardzo ważna część jej życia.

Wolne chwile Monika poświęca na wolontariat, m.in. podczas imprez sportowych. Od 2017 r. pomaga przy biegu Kraków Business Run, przygotowując pakiety dla uczestników czy udzielając informacji w biurze zawodów. Wśród osiągnięć można wyliczyć np. dwa pierwsze miejsca w narciarstwie biegowym na Mistrzostwach Polski czy mistrzostwo Europy crossfit Battle of Europe w 2019 roku i trzecie miejsce na tych samych zawodach w 2020 roku. Jej największym marzeniem jest zdobycie złotego medalu na igrzyskach paraolimpijskich. Często powtarza: Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.

GRZEGORZ BERNASIK
Wybitny, nie tylko sportowy dziennikarz Radia Kraków. Jako absolwent krakowskiej AWF zawsze w "sportowym ruchu". Swoją wieloletnią pasję dziennikarską w Radiu Kraków łączy z zaangażowaniem w życie sportowe nie tylko naszego Miasta. Jest inicjatorem i organizatorem wielu projektów społecznych. Jego najnowszym pomysłem jest Biegowa Grupa Wsparcia , czyli sobotni projekt krótkiej audycji nadawanej o 8.40 oraz wspólnego „treningu” biegowego słuchaczy Radia Kraków, prowadzonego przez trenerów i zawodników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto