Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Sącz kupuje drona do kontroli zanieczyszczenia powietrza. Co z Nowym Sączem?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. pixabay. com
Władze miasta i gminy Stary Sącz zamierzają zakupić drona, który ma wspomóc strażników miejskich w kontroli palenisk w sezonie grzewczym. Nowosądecka straż miejska nie zamierza inwestować w takie urządzenie bo, jak wyjaśnia komendant Ryszard Wasiluk, przydatność drona do kontroli podejrzanych palenisk jest mocno dyskusyjna.

FLESZ - Przybędzie niemal 250 fotoradarów

od 16 lat

Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącz wyjaśnia, że miasto rozpisało właśnie przetarg na zakup drona.

- Sprawa powinna rozstrzygnąć się w ciągu kilku tygodni - mówi i dodaje, że dron miałby wspomóc strażników miejskich już w najbliższym sezonie grzewczym.

Urządzenie będzie wyposażone w czujniki mierzące poziom stężenia szkodliwych substancji, w tym m.in. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.

- Dron pomoże w analizowaniu dymów wydobywających się z kominów i pozwoli lepiej interweniować i uzyskiwać większą skuteczność w odniesieniu do osób, które te normy naruszają - podkreśla Jacek Lelek.

Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu jest sceptycznie nastawiony do pomysłu wykorzystania drona w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

- Analizowaliśmy przydatność drona m.in. konsultując się ze strażnikami miejskimi z Krakowa i Katowic, czyli miast, w których korzystano z tego urządzenia - mówi.

Jak się okazało, efekty wykorzystania drona w kontroli palenisk były zbyt małe w stosunku do kosztu jego zakupu oraz eksploatacji.

- To bardzo drogie urządzenie, a jego cena waha się do kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy złotych - wyjaśnia Ryszard Wasiluk.

Dron wymaga także specjalistycznej obsługi, zaś informacje jakich dostarcza, nie są precyzyjne i nie mogą być następnie wykorzystywane w trakcie ewentualnych postępowań sądowych. Zdaniem komendanta sądeckiej straży miejskiej, o wiele skuteczniejsze w walce ze smogiem są zwykłe patrole funkcjonariuszy straży.

- Mogą oni pobrać próbki popiołu bezpośrednio z podejrzanego paleniska, a następnie wysłać je do specjalistycznego laboratorium, które oceni jaki materiał został wykorzystany w danym piecu - wyjaśnia.

Opinia laboratorium jest ponadto uznawana przez sąd, dzięki czemu zwiększa się zarówno wiarygodność, jak i skuteczność tej metody kontroli.

Sądecczyzna i okoliczne regiony oferuje wiele pięknych miejsc dla nowożeńców

Gdzie wybrać się na sesję ślubną w Nowym Sączu i w okolicy? ...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto