Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Sącz trafił do „Atlasu nienawiści” za rezolucję przeciwko LGBT+

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
- To bezpośrednio godzi w moje uczucia. To nic innego jak zniesławianie naszego miasta, a co za tym idzie nas wszystkich mieszkańców. Ci działacze chcą taniego rozgłosu, ale nie kosztem nas. Nie możemy dopuścić, aby miasto było w ten sposób przedstawiane - zaznacza starosądecki radny Marian Potoniec
- To bezpośrednio godzi w moje uczucia. To nic innego jak zniesławianie naszego miasta, a co za tym idzie nas wszystkich mieszkańców. Ci działacze chcą taniego rozgłosu, ale nie kosztem nas. Nie możemy dopuścić, aby miasto było w ten sposób przedstawiane - zaznacza starosądecki radny Marian Potoniec starosadeckie.info
Stary Sącz, podobnie jak niemal 90 samorządów w całej Polsce, trafił na przygotowaną przez lewicowych aktywistów interaktywną mapę „Atlas nienawiści”. Wszystko przez przyjętą w ubiegłym roku Rezolucję przeciwko gender i środowiskom LGBT+. Obok Starego Sącza na mapie na czerwono widnieją również Nowy Sącz (tu radni przyjęli Samorządową Kartę Praw Człowieka) oraz Łososina Dolna, gdzie uchwalono rezolucję przeciwko LGBT+.

FLESZ - Nago na wakacje. Robimy to coraz częściej

„Atlas nienawiści” to interaktywna mapa Polski z zaznaczonymi na czerwono samorządami, w których przyjęto, odrzucono, lub pracuje się nad uchwaleniem rezolucji przeciwko gender i środowiskom LGBT+. Została ona przygotowana przez lewicowych aktywistów (Jakuba Gawrona, Paulinę Pająk i Pawła Preneta), którzy na zaproszenie europosłanki Malin Björk, uczestniczyli w posiedzeniach Parlamentu Europejskiego poświęconych problematyce dyskryminacji ze względu na orientacje seksualną. Na mapie zaznaczone są trzy województwa i prawie 90 samorządów, w tym Stary Sącz.

Rada Miejska Starego Sącza przyjęła pod koniec 2019 roku poprawioną Deklarację powstrzymania ideologii gender i LGBT oraz obrony praw katolików. Miesiąc wcześniej projekt uchwały został zdjęty z prządku obrad, bo zawierał wiele błędów formalno-prawnych, a aktywność środowisk LGBT przyrównano w nim do „totalitaryzmu” - „ideologii, mającej na celu wpajanie określonej ideologii i poglądów, które są sprzeczne z prawem naturalnym i naszą narodową chrześcijańską tradycją”. W głosowaniu 15 radnych było za, czterech przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- Wiara nie może być przeżywana wewnątrz człowieka. Musi mieć odzwierciedlenie w życiu codziennym , społecznym i politycznym człowieka – Maria Marmuszewska przypomniała podczas dyskusji słowa Jana Pawła II. Radną PiS kontrował Grzegorz Gryźlak powołując się na Konstytucję RP, gwarantującą równe prawa wszystkim obywatelem. Podkreślił również, że tego typu uchwały intencyjne, manifestujące określony światopogląd i religię nie powinny leżeć w gestii samorządów.

Podczas ostatniej sesji (3 lutego) radny Marian Potoniec podjął temat skierowania do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na „zniesławieniu Starego Sącza".

- Została stworzona interaktywna mapa Polski, na której umieszczono Stary Sącz, nazywając to mapą nienawiści. Wiemy, co to słowo oznacza, jesteśmy tuż po obchodach rocznicy Holokaustu. Dbamy o dobre imię naszego miasta, a w tym momencie zostało ono zniesławione. Może to mieć nie tylko wpływ na mieszkańców naszej gminy. Być może ktoś z Polski zobaczy tę mapę i zdecyduje, że do Starego Sącza nie przyjedzie – zaznacza radny.

- Nie może tak być, żeby miasto tak przyjazne drugiemu człowiekowi, jakim jest Stary Sącz, było nazywane miastem nienawiści. Musimy się przed tym bronić, bo zaraz przypiszą nam słowa, których nie mówiliśmy w rezolucji czy karcie praw – dodaje radna Maria Marmuszewska.

Starosądeccy radni podczas najbliższej sesji chcą uchwalić treść zawiadomienia do prokuratury.

- Uważam, że wniosek jest zasadny. Muszą zostać podjęte kroki związane z wprowadzeniem tego na drogę prawną – komentuje Kazimierz Gizicki, wiceburmistrz Starego Sącza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Stary Sącz trafił do „Atlasu nienawiści” za rezolucję przeciwko LGBT+ - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto