Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Sącz/Muszyna. Samorządy bronią się przed skutkami epidemii koronawirusa. W jaki sposób?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. pixabay.com
Samorządy Starego Sącza i Muszyny przygotowują wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców. Burmistrzowie obydwu miejscowości podkreślają, że epidemia koronawirusa fatalnie odbija się na kondycji miejscowych firm, z których część może wkrótce stanąć przed widmem bankructwa. W szczególnie trudnej sytuacji jest uzdrowisko Muszyna, dla którego przedłużająca się epidemia może oznaczać katastrofę gospodarczą.

Zarówno Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, jak i Jan Golba, burmistrz Muszyny, są poważnie zaniepokojeni sytuacją przedsiębiorców w swoich gminach. Choć obydwaj zdają sobie sprawę z ograniczeń samorządów, starają się, na miarę możliwości wspomóc firmy w tym trudnym dla nich okresie.

- Przygotowaliśmy projekt samorządowej tarczy antykryzysowej - mówi Jacek Lelek.

W ramach programu pomocowego przedsiębiorcy mogą zostać zwolnieni z różnych opłat na rzecz gminy m.in. podatku dzierżawnego.

- Choć staramy się wypracować pewne ogólne reguły, do każdego przypadku podejdziemy indywidualnie - zapowiada.

Burmistrz, chce przedstawić projekt wsparcia przedsiębiorców radzie miejskiej. Sesja odbędzie się pod koniec kwietnia.

- To ważna kwestia bo mam coraz więcej sygnałów, że każda forma wsparcia może stanowić ulgę dla naszego lokalnego biznesu - zaznacza.

Jan Golba także chce wesprzeć lokalny biznes, choć, jak podkreśla, ważne są przede wszystkim rozwiązania systemowe.

- To bardzo trudny czas dla samorządów. Możemy zwolnić naszych przedsiębiorców z różnych obciążeń na rzecz gminy, ale to na pewno nie załatwi wszystkich problemów przed jakimi staną - mówi.

O ile większe miasta mają dochody m.in. od wielkich firm płacących podatki, Muszyna to uzdrowisko, które opiera się głównie na pacjentach sanatoriów i turystach.

- Epidemia powoduje zamknięcie nie tylko hoteli, sanatoriów czy pensjonatów, ale także wszystkich punktów usługowych, niektórych sklepów, gastronomii itd. Dla cześci przedsiębiorców oznacza to, że być może będą musieli zrezygnować ze swojej działalności - mówi.

Golba martwi się, również że w uzdrowisku może pojawić się bezrobocie strukturalne, a osoby, które stracą prace w sektorze leczniczym i turystycznym mogą nie wrócić już do zawodu.

- A przygotowanie takiej kadry może zająć sporo czasu - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto