Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stroje Lachów Sądeckich są piękne. Zobacz piękne sądeczanki i sądeczan w strojach ludowych na Instagramie [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Lachy Sądeckie na Instagramie
Lachy Sądeckie na Instagramie Print Screen
Mało kto wie, ale stój ludowy Lachów Sądeckich to jeden z najdroższych i najbogaciej zdobionych strojów regionalnych. Nasi przodkowie zamieszkujący obszar Sądecczyzny sięgający od lewego brzegu dorzecza Dunajca i gminy Podegrodzie do pasma Jaworza, ale także ci zamieszkujący centrum Kotliny Sądeckiej z dumą nosili te barwne i ciekawe odzienia. Jak się okazuje kultura rdzennych mieszkańców Sądecczyzny nie została zapomniana, a wręcz przeciwnie. Przedstawiciele młodego pokolenia w strojach lachowskich chętnie prezentują się na popularnym fotograficznym serwisie społecznościowym Instagram.

FLESZ - Czy firmy zaczną zwalniać pracowników?

Jak ubierali się nasi przodkowie

Lachy sądeckie czyli dawni mieszkańcy Nowego Sącza i okolic, jak wiele innych regionów w kraju mieli swój charakterystyczny sposób ubierania się. Kobiety nosiły spódnice najczęściej kolorze różowym albo amarantowym, bogato zdobione cekinami i koralikami aksamitne gorsety, wizytki, katanki i korale, a mężczyźni uszyte z granatowego sukna bogato zdobione portki oraz kamizelki, kaftany do kolan, szeroki skórzany pas i na specjalne okazje cioski pod szyją. Białe koszule z czerwonymi haftami były charakterystyczne natomiast dla strojów obu płci.

Inne stroje noszono w ziemie, nieco inne latem. Wygląd ubrania zależny był również od statusu materialnego oraz stanu cywilnego. Mężatki nie nosiły już gorsetów, ale katanki z długim rękawem. Mężczyźni latem natomiast zamiast portek, nosili białe gacie ze zgrzebnego płótna i wykańczane dołem strzępkami.

Stroje nie zostały zapomniane

Stroje lachowskie przyciągają uwagę. Są barwne i przede wszystkim bardzo bogate w różnego rodzaju zdobienia. Łączą w sobie elementy stroju góralskiego i krakowskiego. We wsiach lachowskich noszony był powszechnie do czasów I wojny światowej. W ten sposób manifestowano przynależność do tej grupy etnicznej. Dziś jednak wciąż można się spotkać z przejawami kultywowania tej tradycji przez zespoły regionalne, które dbają o to, aby tradycja nie zaginęła.

Obszerne zbiory zarówno, strojów, jak i zdjęć oraz informacji o tym, jak ubierali się mieszkańcy ziemi sądeckiej i okolic są w posiadania m.in: Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W Podegrodziu, gdzie lachowskie tradycje są szczególnie mocno kultywowane powstało Muzeum Lachów Sądeckich, które jest Filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto