Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Dzieci Gór 2012: Kurdowie i Mali Rożnowiocy porwali widownię

Wojciech Chmura
W programie kurdyjskiej grupy rytm i dynamika tańca narastały aż do finezyjnego finału z narodowymi flagami
W programie kurdyjskiej grupy rytm i dynamika tańca narastały aż do finezyjnego finału z narodowymi flagami fot. wojciech chmura
O słoneczniku był przede wszystkim poniedziałkowy, pierwszy z dni narodowych iracko-lachowskich w hali MOSiR przy ul. Nadbrzeżnej. Obtańczyły jego uprawę i zbiory dzieci z kurdyjskiego zespołu z Sulejmanii. Najpierw chłopcy w białych stożkowych kapeluszach przekopali bruzdy na ziarno, potem dziewczynki przeszły przez symboliczne zagony ze znanym nam szerokim gestem siejby. Na koniec zobaczyliśmy triumfalny, narastający w tempie taniec udanych plonów.

Z kolei dziatwa z Małych Rożnowioków przedstawiła bardzo teatralnie zabawy po wykopkach, wyjadanie z ogniska ziemniaków, okraszone tańcem i przyśpiewkami.
Nabita po brzegi ludźmi widownia nagradzała dzieci sowicie oklaskami. Bywalcy festiwalowi nie mogli się nadziwić jubileuszowej oprawie występów. Po raz pierwszy w historii imprezy pojawiła się autentyczna, nie markowana jak do tej pory, scenografia. Całą tylną ścianę wypełniło - na materii pociętej w pasy - monumentalne zdjęcie tatrzańskiego szczytu. Na samej scenie pojawiło się tło z górską knieją. Dopełnieniem były wypożyczone żywe świerki w donicach.

Autorką dekoracji, dopasowanej w charakterze do każdego programu dzieci gór, jest Ewa Dyakowska-Berbeka, główny scenograf Teatru im. Witkacego
w Zakopanem. Na bocznej ścianie, zgodnie z powszechnym życzeniem, zawieszony został żółty baner namalowany przez dzieci z Ghany, które na festiwal nie mogły przyjechać. Podobno jest taki pomysł, aby grupy festiwalowe wspólnie zrewanżowały się podobnym dziełem dla afrykańskich dzieci.

Przed halą na stoiskach można pokosztować regionalnych i narodowych przysmaków. Dzisiaj kończy się międzynarodowa konferencja poświęcona edukacji dzieci. Obraduje już rada artystyczna festiwalu, dzieląc się przemyśleniami z kierownictwami zespołów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto