Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak lata temu wyglądał zakład produkcyjny Tymbark, gdzie powstawały soki i wina. Teraz co sekundę dwie osoby czytają hasełko spod kapsla

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Krakowskie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Tymbarku na archiwalnych fotografiach. Kobiety podczas pracy
Krakowskie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Tymbarku na archiwalnych fotografiach. Kobiety podczas pracy Narodowe Archiwum Cyfrowe
Ponad 80 lat temu powstała firma Tymbark. Obecnie produkowane przez nią soki sprzedawane są w 30. krajach. Napisy na kapslach do butelek drukuje się od prawie 30 lat. Niektórzy wykorzystali je nawet do oświadczyn czy zaproszenia na ślub gości. Firma ma w swojej ofercie soki owocowe i warzywne, nektary, napoje oraz koktajle owocowe. Ale jak kiedyś wyglądała praca przy produkcji? W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego są czarno białe fotografie, które pokolorowaliśmy.

Zakłady produkcyjne Tymbark kiedyś

Tymbark gości w sercach i lodówkach Polaków od ponad 80 lat. Jest liderem w kategorii soków, nektarów i napojów w Polsce, a jego produkty trafiają do prawie 30 krajów na całym świecie. Mało kto wie jak wyglądały Krakowskie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Tymbarku kilkadziesiąt lat temu, a dokładnie w latach 70. Zdjęcia pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobaczcie zdjęcia z kolorze a także czarno- białe.

Pomysłowy inżynier

Zaczęło się od pierwszej na Podhalu - Spółdzielni Owocarskiej, którą w 1936 r. w Tymbarku założył Józef Marek, młody inżynier sadownictwa. II wojna światowa przyhamowała jej rozwój. Nowe oddziały i pierwsze hurtownie powstały w okresie powojennym.

W 1950 r. spółdzielnię upaństwowiono, a rok później weszła w skład Centralnego Zarządu Przemysłu Owocowo-Warzywnego. W latach 80. Tymbark został włączony w struktury „Iglopolu”. Zmiany ustrojowe, które zaszły w kraju po 1989 r. umożliwiły przekształcenie spółdzielni w samodzielne przedsiębiorstwo. W 1999 Tymbark przejęła prywatna korporacja - Grupa Maspex.

Napisy pod kapslem

Co minutę prawie 200 osób czyta napis na kapslu z butelki soku Tymbark. Pierwszy pojawił się w 1993 r.: „Uszy do góry”. Dziś jest ich kilkaset. Na początku wymyślali je pracownicy marketingu, a dziś robią to klienci.

Soki Tymbark można dzisiaj kupić w 30 krajach, m.in. w Arabii Saudyjskiej czy Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki o Tymbarku datach

  • 1950 - Rozbudowa zakładu w Tymbarku w ramach Centralnego Zarządu Przemysłu Owocowo – Warzywnego.
  • 1961 - Opracowanie i zastosowanie pierwszej w Polsce stacji wyparnej do zagęszczania soków.
  • 1967 - Opracowanie w Tymbarku pierwszej na świecie receptury soku z czarnej porzeczki.
  • 1990-1991 - Przekształcenie firmy w samodzielne przedsiębiorstwo. Zmiana logotypu i powstanie kultowego kapsla z hasłem.
  • 1999 - Wejście firmy Tymbark w skład Grupy Maspex Wadowice, jednej z największych firm spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej.
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto