Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tak zmienił się Nowy Sącz w ciągu 30-40 lat. Taka było moda na sądeckich ulicach, tacy byliśmy! Z archiwum Stanisław Śmierciaka

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Stanisław Śmierciak
Nowy Sącz jeszcze 40 lat temu wyglądał zupełnie inaczej. Zebraliśmy archiwalne zdjęcia miasta z różnych wydarzeń i okresów. Tak było w latach 90, 80 i 70. Autorem tych interesujących zdjęć jest Stanisław Śmierciak, legendarny fotoreporter i dziennikarz "Gazety Krakowskiej". Na fotografiach można zobaczyć m.in. pochód 1-majowy z czasów PRL, kwiaciarki na ryku, aptekę przy ul. Batorego 81 /w Pekinie czy ul. Jagiellońską, która wtedy tętniła życiem.

Dzięki archiwalnym zdjęciom możemy wybrać się w podróż do przeszłości. Jednak czarno białe fotografie, choć mają swój niepowtarzalny klimat, nie pozwalają zobaczyć prawdziwych kolorów dawnego Nowego Sącza. Dzięki internetowym narzędziom pokolorowaliśmy archiwalne fotografie nadając im niemal oryginalnych barw. Zobaczcie efekty, przechodząc do kolejnych zdjęć w galerii.

Autorem zdjęć jest Stanisław Śmierciak. Dzięki niemu możemy zobaczyć jak wyglądało nasze miasto.

Obchody w PRL-u

Wiele fotografii pochodzi z 1990 roku z jednego konkretnego wydarzenia. W Nowym Sączu 1-Majowe obchody rozpoczynały się masową manifestacją na rynku. Stamtąd wszyscy maszerowali przed trybunę honorową. W Nowym Sączu zlokalizowana była ona na Alejach Wolności przed Domem Kultury Kolejarza (dziś MOK) lub na ulicy Jagiellońskiej w rejonie Plant (przed kamienicą ulokowana prawie vis a vis obecnej Małej Galerii).

Tylko raz miejscem 1-majowej manifestacji był amfiteatr w Parku Wojska Polskiego (teraz Park Strzelecki). Przed 1-Maja uroczyste akademie okolicznościowe odbywały się w zakładach pracy i szkołach.

W 1980 r. dominującym akcentem pochodu, także tego w Nowym Sączu, była zbliżająca się Olimpiada. To ze względu na miejsce. Moskwa była centrum Bloku Krajów Demokracji Ludowej, dziś komunistycznego.

Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto