Tęgoborze wzbogaci się o plaże, port i parkingi

Stanisław Śmierciak
W Tęgoborzu brzeg przesuwany jest w głąb Jeziora Rożnowskiego
W Tęgoborzu brzeg przesuwany jest w głąb Jeziora Rożnowskiego Stanisław Śmierciak
Udostępnij:
Wieś Tęgoborze wzbogaci się o plaże, port dla łodzi i parkingi. Powstają na Jeziorze Rożnowskim, nieopodal drogi Nowy Sącz - Kraków.

To ziemia wydzierana wodzie. Pozyskanie siedmiu hektarów wymaga jednak nakładów sięgających 24,5 mln zł. To niewątpliwie najdroższe grunty nad jeziorem. Pozyskanie hektara kosztuje średnio 3,5 mln zł. Inne działki budowlane w tej samej wiosce rzadko mają ceny przekraczające 0,5 mln.

W rejonie Tęgoborza pogłębiarki pracują od 2001 r. Materiał wydobywany z dna jest transportowany poprzez pływający rurociąg do polderów stworzonych dzięki budowie wałów z kamieni spajanych metalową siatką. Urobek ma od 10 do 30 procent materiału mogącego tworzyć ląd. Reszta to woda, która w naturalny sposób ma wyciekać i odparowywać z grobli. Ląd w miejscu tafli wodnej powstanie po wie-lu miesiącach. Finał kosztownego przedsięwzięcia nastąpi w listopadzie 2014 roku.

Wieś, niegdyś atrakcyjna turystycznie, całkowicie zatraciła ten charakter. Teren, gdzie biwakowali turyści, zamienił się w grzęzawisko porośnięte szuwarami i będące wylęganią komarów. Brakowało terenów do zagospodarowania pod rekreację nad jeziorem.

Program rekultywacji zbiornika finansuje Unia Europejska. Tylko 15 procent wydatków ponosi gmina.

Piotr Litwiński, wiceprzewodniczący Rady Gminy Łososina Dolna, mieszka w Tęgoborzu. Z satysfakcją informuje, że poza trawiastymi plażami w miejscowości powstanie duży parking i slip, czyli pochylnia do spuszczania łodzi na wodę.
Inicjatorem rekultywacji jeziora był Zygmunt Paruch, były członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego. Wielkimi rzecznikami przywrócenia zbiornikowi turystycznych funkcji byli i są marszałkowie Małopolski.

- Dla lokalnej społeczności to opłacalne przedsięwzięcie - przekonuje Wiesław Basta, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, mieszkaniec Tabaszowej, sąsiadującej z Tęgoborzem. - Lewy brzeg jeziora znów ożyje dla turystyki.
Wydzieranie ziemi wodzie tak spodobało się tęgoborzanom, że poza unijnym programem rekultywacji jeziora, samodzielnie wyrwali mu trochę obszaru. Na tej "nowej ziemi" zbudowali boisko piłkarskie z budynkiem zaplecza dla klubu sportowego Hart, a tuż obok nowoczesny kompleks boisk orlik.

Jezioro da ziemię na szerszą drogę

Stanisław Golonka, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Jeziora Rożnowskiego

- Rekultywacja obejmuje nie tylko Jezioro Rożnowskie, ale także Czchowskie. W pierwszym zbiorniku prace trwają w Tęgoborzu i Bartkowej. W drugiej z tych miejscowości pozyskujemy cztery hektary ziemi i umacniamy brzegi zbiornika i wpływających do niego potoków. Budujemy też przystań umożliwiającą spuszczanie łodzi na wodę. To zadanie jest bardzo kosztowne. Pochłonie w sumie 16,5 miliona złotych. Na Jeziorze Czchowskim trwają jeszcze prace od przystani promu w kierunku zapory w Czchowie i Witowic. Trzeci odcinek poddany rekultywacji ciągnie się 100 metrów od zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce za zakręt drogi krajowej. Całość pochłonie ponad 20 mln zł. To przedsięwzięcia ważne dla Sądecczyzny. Brzeg przesuwamy o 30 metrów w głąb zbiornika. Stosujemy inną technologię niż na Jeziorze Rożnowskim. Nasyp jest ze żwiru. Dzięki temu pas no-wej ziemi może być przeznaczony na poszerzenie trasy z Nowego Sącza do Brzeska. Finał robót w listopadzie 2014 r.Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie