Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej w Wielki Piątek. Uroczystości trwały od świtu. Wielkanoc 2023. Film i zdjęcia

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Wideo
od 16 lat
W Kalwarii Zebrzydowskiej trwają obchody Wielkiego Piątku. Abp Marek Jędraszewski mówił m.in. o Janie Pawle II. Wcześniej, od godz. 6 rano trwały kolejne odsłony Misterium Męki Pańskiej „Sąd u Kajfasza” i "Dekret u Piłata”. Liturgię Męki i Śmierci Chrystusa na wzgórzu Ukrzyżowania celebrował bp Robert Chrząszcz.

Piątkowe Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej jest częścią obchodów Wielkiego Tygodnia.

– W dziejach świata wielokrotnie zdarzało się i ciągle zdarza, że dochodzi do różnego rodzaju sytuacji, w których w grę wchodzi konieczność obrony obiektywnych wartości. Częstokroć wobec najrozmaitszych nacisków i presji, jakie wtedy się pojawiają, w obliczu różnych „ulic i zagranic”, ci, którzy z racji pełnionych przez siebie w społeczeństwie ról i urzędów są odpowiedzialni za strzeżenie tych wartości, powielają postawę Piłata – mówił abp Marek Jędraszewski podczas tradycyjnego kazania przy stacji u Piłata na drodze krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. - Nie da się zbudować pojednanego wewnętrznie z sobą polskiego narodu na fundamencie nieustannych kłamstw, pomówień i uników.

W tym roku na piątkowych uroczystościach pojawiło się ok. 65 tys. ludzi.

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej PAP/Art Service

Adoracja Najśw. Sakramentu w Grobie Pana Jezusa na Wzgórzu Ukrzyżowania trwać będzie od zakończenia Liturgii Wielkiego Piątku do Rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielka Sobota i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

  • w Wielką Sobotę - w kaplicy św. Antoniego od godz. 8 do 16 (co 15 min.) będzie błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. O godz. 15 zakonnicy pobłogosławią pokarmy przy szkole i kaplicy Płaczących Niewiast na Bugaju; Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w bazylice o godz. 19. Bernardyni proszą o przyniesienie ze sobą świec.
  • w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego - procesja rezurekcyjna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium, o. Gracjana Kubicy rozpocznie się (jeśli pogoda na to pozwoli) przy Grobie Pana Jezusa o godz. 6. Po procesji sprawowana będzie Msza św. w bazylice.

To działo się w Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek po odśpiewaniu Gorzkich Żali następuje kolejna część Misteriów Kalwaryjskich. Na początku odczytana została Ewangelia, po której Kustosz Sanktuarium O. Gracjan Kubica obmył, zgodnie ze zwyczajem, stopy apostołów i wygłosił okolicznościowe kazanie. Po scenie Ostatniej Wieczerzy pasyjna procesja ruszyła do Ogrojca. Tam po zdradzie Judasza, Pan Jezus zostaje skrępowany i przywiedziony przed sąd Rady Żydowskiej. Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wieczerniku następuje całonocna adoracja Najśw. Sakramentu w Piwnicy PJ. Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice przewodniczył O. Prowincjał Teofil Czarniak OFM.

Obchody Wielkiego Czwartku w Kalwarii Zebrzydowskiej
Obchody Wielkiego Czwartku w Kalwarii Zebrzydowskiej O. Franciszek Salezy Nowak OFM

Ważna informacja dla pielgrzymów przybywających do Sanktuarium kalwaryjskiego: Wszystkie klasztorne parkingi są darmowe zarówno w dni zwykłe jak i w czasie odpustowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto