MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer do 36 km od Nowego Sącza. Podpowiedzi ciekawych tras na weekend 22 - 23 czerwca

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za ciekawym pomysłem na niebanalną trasę spacerową w okolicy Nowego Sącza? Nasze sugestie, gdzie można się wybrać. Wybraliśmy 3 ciekawe trasy. Mają różną długość, i właśnie dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 3 trasy na spacer wśród zieleni w odległości do 36 km od Nowego Sącza. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy spacerowe niedaleko Nowego Sącza przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Wycieczki ze spacerem z Nowego Sącza

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 3 trasy na spacer w odległości do 36 km od Nowego Sącza, które wypróbowali inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 22 czerwca w Nowym Sączu ma być 25°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 78%. W niedzielę 23 czerwca w Nowym Sączu ma być 24°C. Nie będzie padać.

🌳 Trasa spacerowa: Powroźnik - Góra Parkowa - Krynica

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 13,79 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 242 m
  • Suma podejść: 346 m
  • Suma zejść: 355 m

Trasę spacerową mieszkańcom Nowego Sącza poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych

Trasa dla osób lubiących biegi trailowe (w terenie).
Nie jest wymagająca. pokonujemy niecałe 300 m przewyższenia.

Szlak poprowadzony jest w większości trasą narciarstwa biegowego, która jest w miarę dobrze oznaczona.
W trakcie biegu mamy możliwość podziwiania widoków na Beskid Sądecki z Góry Parkowej, która jest najwyższym punktem naszej wycieczki biegowej.

Średni czas pokonania trasy to ok. 1,5-2 godz.

Trasę można pokonać w dowolnym kierunku, ale jej część prowadzi asfaltem, co również warto wziąć pod uwagę.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Szczawiczne - Rakowiec - Bradowiec

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 8,32 km
  • Czas trwania spaceru: 53 min.
  • Przewyższenia: 271 m
  • Suma podejść: 279 m
  • Suma zejść: 274 m

Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych poleca trasę spacerowiczom z Nowego Sącza

Krótka, ale wymagająca trasa, bardzo rzadko uczęszczanymi drogami i szlakami.
Można ją pokonać trekkingowo, biegowo bądź na rowerze.

Zaczynamy z Krynicy Dolnej, a dokładnie Szczawicznego. Przechodzimy przez tory kolejowe i kierujemy się cały czas do góry. Trasa prowadzi głównie szlakami turystycznymi, ale nie jest to trasa tylko jednym szlakiem, bo łączy ze sobą fragmenty szlaku pieszego, rowerowego oraz szlaku do narciarstwa biegowego.
Trasa prowadzi tak, aby zrobić koło, ale można ją zmodyfikować na różne sposoby w zależności od potrzeb. Można wrócić szlakiem do Centrum Krynicy.
Całość trasy to prawie 300 m przewyższenia, szacowany czas, pokonując ją biegowo, to ok.1 godz.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Geostrada Sądecka

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 56,47 km
  • Czas trwania spaceru: 18 godz. i 49 min.
  • Przewyższenia: 808 m
  • Suma podejść: 1 799 m
  • Suma zejść: 1 702 m

Spacerowiczom z Nowego Sącza trasę poleca Romek2306

"Geostrada Sądecka" to trasa zaprojektowana przede wszystkim dla aktywnych pasjonatów turystyki górskiej. Łączy ona nie tylko pasję związaną z turystyką pieszą, ale skupia się zwłaszcza na rozwoju nowej formy turystyki krajoznawczej, jaką jest geoturystyka.
Głównym celem trasy jest możliwość ukazania w Beskidzie Sądeckim ścieżki, wzdłuż której rozlokowane są obiekty geologiczne, które już dziś, lub przy odpowiednim wypromowaniu i zagospodarowaniu mogą stać się obiektami geoturystycznymi.
Geoturystyka jako nowy nurt peregrynacji turystycznej. Ma za zadanie nie tylko pokazać, ale także dostarczyć aspektu edukacyjnego związanego z obiektami na szlaku w celu zaciekawienia turystów procesami i genezą kształtujących poszczególne geostanowiska.

Dziedzictwo geologiczne Ziemi, jest niewątpliwie najcenniejszą formą kształtującym rzeźbę terenu. W trakcie górskich wędrówek często staje się ono jedynie obiektem podziwianym w czasie trekingu, lub na zdjęciach. Stwarza ono walory estetyczne, wzbudza zachwyt i podziw, często stając się obiektem fotografowania. Brak jest jednak popularyzacji wiedzy na temat niezwykle ciekawych i interesujących form, które licznie zaobserwować można właśnie w Beskidzie Sądeckim, który można nazwać "geoturystycznym rajem" o niewykorzystanym jak dotąd potencjale edukacyjnym.

Prezentujące różnorodność form geologicznych pasmo górskie ma z całą pewnością przy odpowiedniej infrastrukturze i wypromowaniu geoturystyki, ogromne szanse starania się o status geoparku krajowego. Liczne źródła wód mineralnych, mofety, jeziorka osuwiskowe, odsłonięcia skał, osuwiska i liczne jaskinie, to obiekty które wśród turystów wzbudzają podziw i zainteresowanie. Nie można ich oglądać w każdym miejscu na Ziemi czy na terenie Polski.
Beskid Sądecki dostarcza nam jednak obejrzenia tego typu obiektów w jednej okazałości na obszarze 670 km2.

Pomysł mojego autorskiego szlaku pod nazwą "Geostrada Sądecka" zrodził się właśnie w celu możliwości zaobserwowania jedynie części wspomnianych wyżej obiektów. Połączyć ma on zwłaszcza aktywną formę spędzenia czasu na górskich szlakach z możliwością zaobserwowania w terenie ciekawych punktów geologicznych oraz umożliwienie dostarczenia wiedzy geologicznej nad geomorfologicznymi formami w terenie.

Szlak ten to dwudniowa propozycja obejmująca 17 obiektów geologicznych i promujących dydaktyczne aspekty geoturystyki, a także kulturowe, które umożliwiają aktywny pobyt w Beskidzie Sądeckim.
Trasa prowadzi od Szczawnicy, gdzie znajdują się dwa obiekty (Wodospad Zaskalnik i Góra Bryjarka), poprzez Dzwonkówkę, Przehybę do Rytra, gdzie proponowany jest nocleg w jednej z licznych prywatnych kwater.
Druga część trasy to głownie wędrówka "Głównym Szlakiem Beskidzkim" od Rytra poprzez Głęboki Jar, Makowicę, Hale Łabowską, Runek, Jaworzynę Krynicką, aż do Diabelskiego Kamienia u podnóży szczytu. Trasa kończy się na początkowej stacji Kolei Gondolowej na Jaworzynę Krynicką.

Zachęcam wszystkich więc do skorzystania z geoturystycznej oferty jaką proponują nam geostanowiska Beskidu Sądeckiego.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Przyda się na spacerze

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy warto chodzić na spacery?

Spacerowanie przynosi wiele korzyści. Regularne spacery pomagają w walce ze stresem, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia. Wpływają więc pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ruch to ważna część naszego życia, gdy chcemy dbać o zdrowie. Nie każdy ma czas i ochotę na uprawianie sportu. Spacerowanie to prosta forma aktywności i dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za sportem. Oczywiście, jeśli jesteś osobą aktywną sportowo, spacery będą świetnym dopełnieniem.

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu powinno być szczególnie istotne dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Wprowadź codziennie spacery do swoich planów, a zobaczysz ich pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ile powinno się robić kroków dziennie?
WHO podaje, że dzienna dawka kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Natomiast osoby z przewlekłymi chorobami od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Czy to dużo? Zależy dla kogo. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to i niewiele się ruszałeś, warto zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać liczbę kroków, by się nie zniechęcić. Oczywiście im więcej kroków, tym więcej korzyści, jednak nie warto popadać w skrajności. Każdy ma czasem słabszy dzień lub gorzej się czuje. Nie zmuszaj się wtedy na siłę do zrobienia odpowiedniej liczby kroków. Jeśli twoje ciało domaga się regeneracji, pozwól sobie na to.

Chodzenie na spacery to świetny pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Umawiasz się regularnie na kawę z przyjaciółką? A może codziennie wieczorami siedzisz przed telewizorem z drugą połówką? Spróbuj zaproponować inną formę spędzanie czasu i wyciągnij najbliższych na spacer, jeśli pogoda jest sprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto