MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tutaj prace przy modernizacji linii Chabówka-Nowy Sącz są zaawansowane. Rozpoczęła się procedura wydania decyzji ustalenia przebiegu e linii

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy z zaciekawieniem obserwują postępy prac przy modernizacji linii kolejowej nr 104 Chabówk-Nowy Sącz. To część większej inwestycji zwanej Podłęże-Piekiełko. Prace trwają w wielu miejscach, gdzie powstają mosty, wiadukty oraz nowe torowiska. Na stacji Rabka Zaryte gotowa jest już część nowych obiektów inżynieryjnych. W Rabce Zdrój budują most kolejowy. Na tamtym odcinku prace są najbardziej zaawansowane. Jednocześnie trwa procedura wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej na terenie gminy i miasta Limanowa. Wskazano działki.

Postępy prac w Rabce Zdrój

Na zachodniej części linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz prace prowadzone są na dwóch odcinkach. Pomiędzy Chabówką a Rabką Zaryte trwają już od wiosny 2023 roku, a od Rabki Zaryte do Mszany Dolnej rozpoczęły się dopiero końcem roku 2023. Efekty można podziwiać, bo w wielu miejscach dużo się dzieje.

Modernizacja linii kolejowej za kilka lat pozwoli na ekologiczną i szybką podróż ze wspomnianych miejscowości do m.in. do Krakowa. Na to czekają mieszkańcy choć w wielu przypadkach muszą mierzyć się z utrudnieniami w ruchu, objazdami i zamkniętymi ulicami. Inwestycja zmieni oblicze podróżowania do stolicy Małopolski. Teraz podróż np. z Nowego Sącza pociągiem do Krakowa zajmuje nieraz nawet 4 godziny. To się zmieni, prace postępują zgodnie z planem.

- Na stacji Rabka Zaryte gotowa jest już część nowych obiektów inżynieryjnych. Przepusty, wiadukty i mosty to część modernizowanej linii kolejowej, która ułatwi komunikację w całym regionie. Widoczne są też postępy prac przy budowie nowego mostu nad potokiem Poniczanka w Rabce-Zdroju. Nowoczesny obiekt będzie służył na linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz przez następne dziesięciolecia - informuje Piotr Hamarnik rzecznik prasowy PKP PLK.

Ze względu na specyficzny przebieg linii nr 104, która znajduje się w terenie górskim i podgórskim, dla bezpieczeństwa i komfortu podróży musi powstać tam wiele obiektów mostowych czy ścian oporowych do zabezpieczania skarp.

Szybka kolej z Nowego Sącza do Krakowa

Modernizacja trasy nr 104 Chabówka - Nowy Sącz to część większego przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury kolejowej. Przygotowywane jest połączenie kolejowe Podłęże - Piekiełko, które oprócz modernizacji i elektryfikacji 75 km trasy Chabówka - Nowy Sącz, obejmuje budowę 58 km nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.

Jeszcze w październiku 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za prawie 430 mln zł na modernizację kolejnego odcinka linii kolejowej nr 104 Rabka Zaryte – Mszana Dolna w ramach…

Oprócz torów, obiektów inżynieryjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowane będą stacje i przystanki. Nowe obiekty przystosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Podłęże -Piekiełko, kiedy?

Zadanie pn. „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz – Etap II (pozostałe prace na LK 104 oraz budowa nowej linii Podłęże – Tymbark)” znajduje się na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2030 r. i przewidziane jest do realizacji w latach 2025 – 2029. Szacowana wartość zadania to 7,79 mld zł.

Wykupem gruntów, odszkodowaniami, czasowymi przejęciami działek a także ustaleniem lokalizacji przebiegu linii kolejowej zajmuje się Małopolski Urząd Wojewódzki. Od 29 lutego zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustalenie lokalizacji linii kolejowej na wniosek inwestora PKP PLK. Urząd wskazał działki na terenie gminy oraz miasta Limanowa, które są brane pod uwagę w budowie nowej linii nr 104.

- Zainteresowane strony lub ich pełnomocnicy, legitymujący się pełnomocnictwem sporządzonym zgodnie z art. 32 i 33 Kpa, mogą na każdym etapie postępowania, zapoznać się z materiałem dowodowym oraz dokumentacją przedłożoną przez inwestora w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i w tym przedmiocie wnieść ewentualne uwagi lub zastrzeżenia, powołując się na znak sprawy: WI-IV.747.2.5.2024.- brzmi fragment obwieszczenia podpisany przez wojewodę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto