Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tych historii nie znacie! Te budynku mają duszę i nawet ponad 100 lat. Wille, pałace i dwory w Krynicy-Zdroju czy Nowym Sączu

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
W Nowym Sączu czy Krynicy-Zdrój mogą poszczycić się wspaniałymi budynkami. Wille i kamienice i wille m.in. przy ul. Jagiellońskiej, Długosza to głównie budynki według projektów dwóch architektów miejskich: Zenona Adama Remiego i Jana Perosia. Także perełki architektoniczne ma znane uzdrowisko, to budynki z historią przy Bulwarach Dietla. Także w okolicy ród Stadnickich pozostawił po sobie wspaniałe zabytki. Można je podziwiać w Nawojowej, Rożnowie czy Tęgoborzy.

Zabytkowe budynki z duszą w Krynicy-Zdrój

Wspaniałe kamienice i wille m.in. przy ul. Jagiellońskiej, Długosza to głównie budynki według projektów dwóch architektów miejskich: Zenona Adama Remiego i Jana Perosia. Zobaczcie perełki starej sądeckiej architektury.

Spośród wszystkich miejscowości na Sądecczyźnie najwięcej pięknych, stylowych budynków można zobaczyć w perle polskich uzdrowisk czyli Krynicy - Zdroju. Od ponad 200 lat przyciąga ona turystów nie tylko swoimi walorami zdrowotnymi (w tym najsłynniejszymi w Polsce wodami mineralnymi i leczniczymi), ale także unikalną architekturą pochodzącą zarówno z XIX wieku, jak i 20 - lecia międzywojennego, kiedy to Krynica stała się jednym z najpopularniejszych kurortów w II Rzeczpospolitej.

Tam wiele wspaniałych, drewnianych i zabytkowych willi znajduje się przy bulwarach Dietla. Niektóre budynki zostały odbudowane tak jak np. willa Tatrzańska, którą wiele lat temu strawił pożar. Znalazła się jednak inwestor, który w tym samym miejscu i z dużą dokładnością odtworzył znany budynek.

Willa Ave w Nowym Sączu

W Nowym Sączu oprócz wspaniałego ratusza na uwagę zasługuje willa Ave. O XIX-wiecznej willi przy ul. Jana Matejki w Nowym Sączu zrobiło się głośno w 2020 roku. Zabytkowy budynek z bogatą wartością historyczną popadał w ruinę i został wykreślony z Ewidencji Zabytków przez kierownika sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, co zdaniem komentujących wiązało się z jego wyburzeniem.

Ta informacja wywołała prawdziwą burzę w sieci, sądeczanie nie chcieli zgodzić się na taki los budynku. Interwencja się powiodła, bo sprawą zajął się Wojewódzki Konserwator Zabytków. Głos sądeczan został usłyszany – decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków willę wpisano do rejestru zabytków. Taką decyzję podjęto 19 maja 2022 roku. Dopatrzono się błędów proceduralnych w decyzji nowosądeckiej delegatury.

Pałac Stadnickich w Nawojowej

Niezwykły pałac Stadnickich góruje w Nawojowej. Każdy jadąc z Nowego Sącza w stronę Krynicy-Zdroju na pewno zwrócił uwagę na wspaniały i dostojny obiekt. Od 2019 roku trwają tam intensywne prace remontowe, które mają przywrócić pałacowi dawny blask. Niezwykły obiekt zaczyna przypominać ten z czasów swojej świetności. To tutaj odbył się ślub hrabianki Jadwigi Stadnickiej i księcia Adama Czartoryskiego. Tutaj też w 2020 roku miało odbyć się wesele księcia Jana Lubomirskiego i hrabianki Heleny Mańkowskiej, ale na przeszkodzie stanęła pandemia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto