Tygodniowy przegląd prasy 18.09.2022: Nowy Sącz, 11.09-17.09.2022. Poznaj najważniejsze informacje z Nowego Sącza

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Nowego Sącza nadrobisz w kwadrans
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Nowego Sącza nadrobisz w kwadrans CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Nowego Sącza, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 11.09 a 17.09.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Kolejny groźny pożar we wsi pod Przehybą. Z ogniem walczyło 10 jednostek strażackich”?

Przegląd tygodnia: Nowy Sącz, 18.09.2022. 11.09 - 17.09.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

? Kolejny groźny pożar we wsi pod Przehybą. Z ogniem walczyło 10 jednostek strażackich

W sobotę strażacy z kilku jednostek nadal analizowali bardzo trudną akcję sprzed kilku dni, kiedy w położonej u stóp Przehyby wiosce Łazy Brzyńskie ratowali przed spłonięciem dom trawiony ogniem skrytym wewnątrz ścian, gdy po południu 17 września, alarm znowu poderwał ich do gaszenia gorejącego domu w Łazach Brzyńskich. Tym razem płomienie obejmowały cały duży drewniany budynek.

? Nowy Sącz. Mystkowianie robią furorę na Instagramie. Od ich strój trudno oderwać wzrok

Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa koło Nowego Sącza od lat kultywuje tradycję Lachów Sądeckich i robi to na wiele różnych sposobów. Bierze udział w festiwalach i konkursach folklorystycznych, ale prezentuje też wyjątkowe stroje, choreografie i programy artystyczne podczas swoich występów, w ramach uświetniania różnego rodzaju uroczystości. Prowadzi też swoje profile w mediach społecznościowych- również na Instagramie. Ich profil ma mnóstwo obserwujących i nic dziwnego, bo jest na co popatrzeć. Piękne stroje i zdjęcia dokumentujące działalność zespołu robią wrażenie. Zobaczcie sami.

? Cyganowice. Ponad 30 osób sprzątało brzegi Popradu w ramach jesiennej odsłony akcji "Dbam o Sądeckie 2022"

Ponad 30 osób sprzątało brzegi Popradu w ramach jesiennej odsłony akcji "Dbam o Sądeckie 2022", która organizuje Fundacja Nowe Kierunki. Wolontariusze zebrali aż 15 worków odpadów, a później wspólnie grillowali.

Tygodniowa prasówka 18.09.2022: 11.09-17.09.2022 Nowy Sącz: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Nowym Sączu. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

? Bitwa Regionów w Starym Sączu. Najsmaczniejsze danie przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczawnika

Dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu nowosądeckiego wzięło udział w Bitwie Regionów, konkursie kulinarnym organizowanym w ramach Pikniku z Produktem Polskim. Panie przygotowały pyszne potrawy, a najsmaczniejszy okazał się Kaczy cycek w sosie borowikowym z kluseczkami, który przygotowało KGW w Szczawniku.

? Katarzyna Ucherska w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Sądeczanka jako Demi Lovato zachwyciła wokalem i grą aktorską

Za Katarzyną Ucherską, pochodzącą z Nowego Sącza aktorką, wystąp w trzecim odcinku show "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Sądeczanka tym razem wcieliła się w Demi Lovato i zaśpiewała jej wielki przebój "Solo". Występ młodej aktorki zebrał pochlebne oceny jury i Ucherskiej zabrakło niedużo, żeby uplasować się w pierwszej trójce.

? Sądecczyzna. Są nowe oferty pracy. Zobacz, w jakim zawodzie można dostać zatrudnienie

Sprawdziliśmy najnowsze oferty pracy, które w swojej bazie ma miejski i powiatowy pośredniak. Okazuje się, że w Nowym Sączu, jak i powiecie nowosądeckim można znaleźć zatrudnienie w różnych branżach i z wynagrodzeniem od najniższej krajowej, do nawet 8 tys. zł brutto. Zobacz najnowsze oferty pracy, dane z 16 września, przesuwając kolejne zdjęcia w galerii.

? Ogień skrył się wewnątrz ścian. Pożar domu we wsi pod Przehybą w Beskidzie Sądeckim

W leżącej u podnóża Przehyby w Beskidzie Sądeckim miejscowości Łazy Brzyńskie mieszkańcy jednego z domów z przerażeniem spostrzegli, że ich budynek trawi ogień. Żar i płomienie skrywały się wewnątrz ścian i tam się rozprzestrzeniały. Górale na ratunek wezwali strażaków.

? Ogniowe larum o północy poderwało strażaków do walki z żywiołem w Piwnicznej-Zdroju

Minęła północ, kiedy olbrzymią łunę i rozświetlanie płomieniami kłęby dymu dostrzegli mieszkańcy Piwnicznej Zdroju, którzy jeszcze nie zasnęli. Ogniowe larum dotarło do strażaków.

? Nowy Sącz. Mieszkańcy narzekają na źle zaparkowane hulajnogi. Czy uda się rozwiązać ten problem?

Coraz więcej skarg na źle zaparkowane hulajnogi zgłaszają mieszkańcy Nowego Sącza. Użytkownicy często porzucają je w przypadkowych miejscach, co utrudnia życie nie tylko pieszym, czy rowerzystom, ale czasem również kierowcom. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, miasto zapowiada, że nakładane będą mandaty. Przewidziano je jednak nie dla użytkowników, tylko właścicieli.

? Żyły w strasznych warunkach na romskim osiedlu. Szczeniaki odebrane przez obrońców praw zwierząt mają nowe domy

Jedenaście szczeniaków z romskiego osiedla w Maszkowicach koło Nowego Sącza znalazło nowy dom. Dzięki skutecznej interwencji Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z Krynicy-Zdroju udało się najpierw odebrać je właścicielom, gdzie żyły w strasznych warunkach, a teraz, dzięki wsparciu organizacji prozwierzęcych, znaleźć im nowych, kochających właścicieli.

? Kulturalny i rozrywkowy weekend na Sądecczyźnie. Gdzie się wybrać 16-18 września?

W sobotę i niedzielę (17-18 września) na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego odbędzie się kilka wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Planując weekend warto spojrzeć na propozycje z naszej galerii. Może jest tam wydarzenie, na którym nie może Was zabraknąć.

? Gmina Korzenna. Uczczono pamięć o brytyjskich lotnikach, których samolot rozbił się pod Wojnarową

W Lipnicy Wielkiej obchodzono 78. rocznicę tragicznego lotu brytyjskiego samolotu halifax, który został zestrzelony nad Wojnarową. W uroczystościach uczestniczyli: Rosemary Edmeads, córka poległego pod Wojnarową lotnika brytyjskiego oraz płk Tom Blythe, attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

? Nowy Sącz. Nowy mural na sądeckiej szkole. Podhalańczyk upiększył elewację ZS nr 2 im. Sybiraków

Na elewacji budynku Zespołu Szkół im. Sybiraków w Nowym Sączu pojawił się mural. Jego bohaterem jest podhalańczyk, a za jego plecami można dostrzec sądecki ratusz i bazylikę. Autorem dzieła jest sądecki artysta mgr Mors, a celem całego przedsięwzięcia jest upamiętnienie Strzelców Podhalańskich.

? W Nowym Sączu będzie można studiować prawo. Nowy kierunek rusza w sądeckiej WSB

Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu decyzją Ministra Edukacji i Nauki otrzymała oficjalne pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku Prawo. Polska Komisja Akredytacyjna zatwierdziła wniosek nowosądeckiej uczelni. Będzie to pierwsza i jedyna w Nowym Sączu szkoła wyższa oferująca takie studia. Studenci rozpoczną naukę już w tym roku akademickim.

? Sądecczyzna. Chcieli kupić tańszy ekogroszek, stracili pieniądze. Oszuści wykorzystują każdą okazję, żeby zarobić

Oszuści wykorzystają każdą sytuację, żeby zarobić. Tym razem aż trzech mieszkańców Sądecczyzny skusiło się na internetowe oferty zakupu ekogroszku, po dużo niższej cenie niż rynkowa. Wpłacili zaliczki, a potem kontakt ze sprzedającymi się urwał. Policja ostrzega przed oszustami i prosi o rozwagę przy dokonywaniu zakupów internetowych.

? Peron przy Park & Ride w Starym Sączu za dwa lata? Gmina podjęła starania o środki na jego wybudowanie

Stary Sącz stara się o środki na budowę peronu przy dworcu Park & Ride. Tworzony jest właśnie zarys projektu, na który gmina będzie chciała pozyskać środki z funduszy na Sądecki Obszar Funkcjonalny. Jak przyznaje Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza, jest szansa, że inwestycja może zostać zrealizowana nawet w ciągu dwóch lat.

? Nowy Sącz. MPEC ogłosił nową taryfę. Ciepło będzie droższe o niespełna 30 procent. Zobacz nowe ceny i stawki

Nowa taryfa to wzrost cen i stawek opłat za ciepło średniorocznie o 29,99 procent w całym przedsiębiorstwie. Mieszkańców, którzy korzystają z ciepła dostarczanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu, nowe ceny będą obowiązywać od 27 września.

? Kodeks drogowy 2022. Którzy kierowcy zapłacą podwójne mandaty? Zmiany od 17 września 2022

Łącznie niemal połowa osób (prawie 48 proc.) jest przekonana, że nowe rozwiązania zdyscyplinują kierowców, jednak blisko 80 proc. młodych nie wierzy w skuteczność słonych kar za wykroczenia drogowe – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej”.

? Kolej straciła zasilanie. Ciężarówka powaliła słup sieci energetycznej w Nowym Sączu

W rejonie ul. Bielowickiej w Nowym Sączu wielki samochód ciężarowy transportujący gruz uderzył w betonowy słup sieci średniego napięcia wykorzystywanej przez PKP. Słup został złamany i przewrócony blisko jezdni. Sytuacja stała się bardzo groźna, gdyż prąd o napięciu kilkudziesięciu tysięcy volt mógł śmiertelnie porazić osoby, które znajdą się w pobliżu. Do zabezpieczenia miejsca zdarzenia skierowano strażaków.

? Starszy brygadier Paweł Motyka komendantem miejskim PSP w Nowym Sączu. Podziękowania za służbę dla st. bryg. Waldemara Kuźmy

W Nowym Sączu nastąpiła w środę, 14września 2022 r., zmiana na stanowisku komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Funkcję tę objął starszy brygadier Paweł Motyka, który w tej komendzie był pierwszym zastępcą. Dotychczasowy komendant starszy brygadier Waldemar Kuźma przeszedł na emeryturę po 37 latach pożarniczej służby.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie