Tygodniowy przegląd prasy (Nowy Sącz, 12.09-18.09.2021), poznaj najważniejsze informacje z Nowego Sącza

Newsroom 360
Newsroom 360
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Nowego Sącza nadrobisz w kwadrans
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Nowego Sącza nadrobisz w kwadrans CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Nowego Sącza, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 12.09 a 18.09.2021. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Sądecczyzna/Ziemia Limanowska. Małopolska wygrywa u odbiorców bonu turystycznego. Turyści dopisali w regionie”?

Przegląd tygodnia Nowy Sącz od 12.09 do 18.09.2021: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Sądecczyzna/Ziemia Limanowska. Małopolska wygrywa u odbiorców bonu turystycznego. Turyści dopisali w regionie

Województwo małopolskie to najchętniej odwiedzany przez posiadaczy bonu turystycznego region naszego kraju. Od 1 stycznia do 30 września 2021 roku skorzystało z niego ponad 435 tys. osób, które zostawiły na południu Polski ponad 301 mln zł. Wśród popularnych kierunków wybieranych przez turystów jako miejsce wypoczynku znalazła się także Sądecczyzna i ziemia limanowska.

📢 Nowy Sącz. Na rynku pojawiła się replika krakowskiego Dzwonu Zygmunta. Zagości w stolicy regionu na dwa tygodnie [ZDJĘCIA]

Przed nowosądeckim ratuszem stanęła replika dzwonu Zygmunta, którego oryginał znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. - W ten sposób upamiętniamy 500. rocznicę pierwszego uderzenia dzwonu - mówi Jakub Pędzich z Biura Prasowego UM. Replika będzie gościć w stolicy Sądecczyzny przez najbliższe dwa tygodnie.

📢 Nowy Sącz. Woda porwała czlowieka. Akcja ratownicza ocaliła mu życie

Tuż przed zapadnięciem zmroku w piątek, 17 września 2021 r. do służb ratowniczych dotarła alarmująca wiadomość. Zgłaszano, że w rwącym nurcie bardzo wezbranej Łubinki znalazł się mężczyzna. Natychmiast podjęta została akcja ratownicza. Na pomoc ruszyli strażacy i policjanci. Liczyła się każda minuta.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 12.09-18.09.2021 Nowy Sącz: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Nowym Sączu. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 B. prezes Sandecji Arkadiusz Aleksander: na koncie klubu nie było ani złotówki… [Wywiad]

To pierwszy wywiad Arkadiusza Aleksandra po tym, jak w połowie lipca br. odszedł z Kilińskiego. W ostatnim czasie Aleksander jest łączony z występującym na szczeblu ekstraklasy Zagłębiem Lubin. Nasz rozmówca odszedł z Sandecji, bo taka była jego decyzja. Nie zostawił jednak klubu w trudnej sytuacji, wprost przeciwnie, Jak wspomina pracę dla „Dumy Krainy Lachów”?

📢 Nowy Sącz. Sądecki Szpital Specjalistyczny zakończył modernizację wartą ponad 70 mln zł

W piątek, 17 września uroczyście otwarto nowy pawilon i zmodernizowane oddziały Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Wartość tej inwestycji to ponad 70 mln zł, z czego ponad 36,5 mln zł pochodziło z funduszy unijnych, 31 mln zł z budżetu województwa małopolskiego, zaś 4 mln zł ze środków własnych szpitala. - To wielkie wydarzenie i ogromna inwestycja w służbę zdrowia - mówi Witold Kozłowski, marszałek małopolski. Dodaje również, że szpital otrzymał z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej wsparcie w kwocie prawie 7,5 mln zł na zakup sprzętu oraz wyposażenia medycznego. Kolejne 1,5 mln zł trafi do sądeckiej placówki w ramach Pakietu Medycznego 3.

📢 Niedźwiedź. Radny awanturował się z urzędnikami. Wezwano policję. Okazało się, że był pijany

Do zdarzenia doszło w urzędzie gminy Niedźwiedź. Jeden z radnych pojawił się tam w godzinach popołudniowych i wdał się w awanturę z pracownikami. O zdarzeniu poinformowano policję, która pojawiła się na miejscu. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Jak się okazuje, radny ten jest członkiem Gminnej Komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych i podobno nie jest to pierwszy jego wybryk.

📢 Nowy Sącz. Rodzina jechała zrobić test na koronawirusa i miała wypadek. Jedno z aut uderzyło w słup energetyczny

17 września przed godz. 9 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu zadysponowane zostały do działań w Nowym Sączu na ulicę Szymanowskiego. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że doszło do zderzenia samochodów osobowych hyundai oraz toyota. Pierwszym z nich jechała czteroosobowa rodzina do punktu wymazów SARS-CoV-2. Drugie auto dodatkowo uderzyło w słup energetyczny i zajmowało część skrzyżowania.

📢 Nowy Sącz. Prezydent Ludomir Handzel ogłosił w mieście pogotowie przeciwpowodziowe. Jaki jest stan sądeckich rzek? [ZDJĘCIA]

Ze względu na przekroczenia przez potok Łubinka stanu ostrzegawczego oraz silnymi opadami deszczu prezydent Ludomir Handzel ogłosił 17 września pogotowie przeciwpowodziowe w Nowym Sączu. Będzie ono obowiązywało aż do odwołania.

📢 W Grybowie pogotowie przeciwpowodziowe. W gminie Kamionka ewakuowano uczniów z podtopionej szkoły

17 września w wyniku intensywnych opadów deszczu zalane zostały podpiwniczenia Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej. Woda zalała też plac zabaw i boisko szkolne. Dyrektor szkoły zarządziła ewakuację uczniów. Odebrali ich rodzice.

📢 Powódź w Nowym Sączu. Zalane Wólki, Nawojowska i Łukasińskiego. Samochody utknęły w wodzie [ZDJĘCIA]

Poważne skutki intensywnych opadów deszczu dotknęły mieszkańców Nowego Sącza. W miejscach, w których zazwyczaj w czasie opadów zbierała się woda, teraz sytuacja była dramatyczna. Strażacy musieli interweniować kilkadziesiąt razy między innymi przy ul. Nawojowskiej, Kolejowej, Królowej Jadwigi oraz Grottgera. Na ul. Łukasińskiego samochody utknęły w wodzie. Ruch w tym miejscu był wstrzymany. Poważna sytuacja była również na Wólkach - podtopione został domki przy potoku Żeglarka.

📢 Łącko. Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Sytuacja hydrologiczna w gminie jest dramatyczna [ZDJĘCIA]

Gmina Łącko walczy ze skutkami intensywnych opadów. Deszcz pada nieustannie doprowadzając do wezbrania rzek. W związku z trudną sytuacją wójt gminy zdecydował ogłosić pogotowie przeciwpowodziowe.

📢 Kamienica. Drogą płynęła rzeka, która zalewała domy. Zbludza znów pod wodą po oberwaniu chmury [ZDJĘCIA]

Intensywne opady deszczu znów dały się we znaki mieszkańcom powiatu limanowskiego. Najtrudniejsza sytuacja była w miejscowości Zbludza w gminie Kamienica. Trwająca około pół godziny ulewa sparaliżowała życie mieszkańców miejscowości. Najmocniej ucierpieli właściciele domów położonych tuż przy drodze powiatowej. Zalane zostały piwnice ich domów oraz podtopione podwórka. W konsekwencji opadów zalana została również miejscowa szkoła.

📢 Krużlowa Niżna. Ponad trzy lata śledztwa nadal nie dało dowodów, który z bliźniaków spowodował śmiertelny wypadek

Nadal nie ma winnego śmierci 18-letniej Angeliki. Dziewczyna zginęła 25 czerwca 2018 roku w wypadku w Krużlowej Niżnej, a policji i prokuraturze nie udało się dotąd ustalić, który z podróżujących z nią bliźniaków: Karol czy Kamil prowadził auto. Obaj byli pijani. Najpierw próbowali winą obarczyć dziewczynę, potem zasłaniali się niepamięcią i żaden z ich nie przyznał się do winy. Przez trzy lata wydano wiele ekspertyz, ale nie wystarczyły one prokuraturze do postawienia zarzutów i skierowania sprawy do sądu.

📢 Powiat limanowski pod wodą. Kamienica jest zalewana po obfitych opadach [ZDJĘCIA, FILM]

Miejscowość Kamienica w powiecie limanowski po intensywnych opadach deszczu jest zalewana. Droga Zbludza w kierunku miasta znajduje się w całości pod wodą, jest nieprzejezdna. Na miejscu działania prowadzą strażacy, zabezpieczają posesje workami z piaskiem. Na filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych widać siłę żywiołu. Z drogi zrobił się ocean.

📢 Stadion Sandecji wypięknieje. W ciągu kilku dni położą nową murawę [ZDJĘCIA]

Nowa podgrzewana murawa na budowanym stadionie Sandecji ma być w pełni gotowa do gry do połowy października. Wówczas też piłkarze trenera Dariusza Dudka będą mogli podejmować u siebie ligowych rywali. Póki co „Duma Krainy Lachów” wszystkie spotkania w Fortuna 1 Lidze rozgrywa na wyjazdach (po siedmiu rozegranych meczach sądeczanie plasują się na świetnym piątym miejscu). Do końca tego tygodnia ma zostać położona trawa. Wcześniej zostanie wysypany piach, na nim pojawi się warstwa ziemi i następnie przy Kilińskiego ma zacząć robić się zielono.

📢 Nowy Sącz. Jest szansa, że długo oczekiwany remont ul. Nawojowskiej rozpocznie się jeszcze w wrześniu

Jest szansa, że jeszcze w wrześniu rozpocznie się pierwszy etap remontu ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu. Wybrano już firmę, która wykona tę długo oczekiwaną w mieście inwestycje, ale władze miasta czekają jeszcze na oficjalne stanowisko Krajowej Izby Odwoławczej, która oddaliła odwołanie jednego z uczestników przetargu. - W pierwszej kolejności zamierzamy wyremontować odcinek między skrzyżowaniem z ul. Grodzką i Rejtana a skrzyżowaniem z ul. 29 Listopada - wyjaśnia wiceprezydent Artur Bochenek.

📢 Muszyna. Trwa zabezpieczanie osuwiska w Żegiestowie - Zdroju. Ziemia osunęła się tam na tory początkiem września [ZDJĘCIA]

Intensywne opady deszczu, które końcem lata dały się we znaki mieszkańcom powiatu nowosądeckiego sprawiły, że w kilku miejscowościach uaktywniły się osuwiska. Jednym z miejsc, gdzie sytuacja była najpoważniejsza był Żegiestów - Zdrój. Masy spadające ziemi uszkodziły tam drogę wojewódzką 971 oraz barierki przydrogowe. Zniszczeniu uległ też stary mur oporowy i chodnik dla pieszych. Niestety osuwisko uszkodziło również tory - ziemia spadła na przejazd kolejowy uniemożliwiając na kilka godzin ruch pociągów na trasie Tarnów – Krynica. W tym momencie trwają prace, których celem jest zabezpieczenie osuwiska.

📢 Nowy Sącz. Takie meble sądeczanie oddają za darmo na OLX. Niektóre z nich to perełki [ZDJĘCIA]

Meblościanki, sofy, fotele i szafy. To meble, które sądeczanie oddają na OLX. Niektóre z nich to skarby z PRL. Dla jednych są przeżytkiem, dla innych perełką i pamiątką, którą chcieliby mieć w swoim domu. Klasyki wracają do łask i mogą być eleganckim elementem wystroju wnętrza. Zobaczcie co oddają mieszkańcy Nowego Sącza i okolic. Może coś będzie pasować do waszego wnętrza?

📢 Nowy Sącz. Ile zarabiają ludzie prezydenta Ludomira Handzla? Zaglądamy do oświadczeń majątkowych

Prezydent Nowego Sącza zarabia mniej niż prezesi spółek miejskich czy dyrektorzy wydziałów urzędu miasta. Ludomir Handzel zarabia także mniej od swojego zastępcy Artura Bochenka. Zajrzeliśmy do oświadczeń majątkowych za 2020 rok. Co z nich wynika?

📢 Nowy Sącz/Sądecczyzna. Jakie atrakcje czekają mieszkańców miasta w weekend? [ZDJĘCIA]

W najbliższy weekend (17 - 19 września) mieszkańcy Nowego Sącza i Sądecczyzny mają do wyboru sporo różnych imprez. W stolicy regionu czekają na nich dwa koncerty w ramach Sądeckiej Jesieni Kulturalnej, zaś wielbiciele zabytkowych pojazdów będą mieli szansę obejrzeć unikalne samochody w Miasteczku Galicyjskim. A to tylko kilka z weekendowych atrakcji. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z przeglądem imprez.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Zakaz handlu w niedzielę. Co się zmieni?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie