Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Biczycach Górnych do utylizacji trafiło 8 tys. kur. W Kamionce Małej znaleziono padły drób, będzie kolejne ognisko wirusa?

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
W jednym gospodarstwie w Biczycach Górnych do utylizacji trafiło blisko 8 tysięcy kur
W jednym gospodarstwie w Biczycach Górnych do utylizacji trafiło blisko 8 tysięcy kur PSP Nowy Sącz/zdjęcie ilustracyjne
W Biczycach Górnych w gminie Chełmiec wykryto chorobę ptasiej grypy. Do utylizacji trafiło blisko osiem tysięcy kur. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje o podejrzeniu choroby zakaźnej ptaków na terenie gospodarstwa położonego w miejscowości Kamionka Mała w gminie Laskowa. Próbki trafiły do badań. Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.

FLESZ - "To co dał nam świat". Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

8 tysięcy kur do utylizacji

W jednym z gospodarstw w Biczycach Górnych (gmina Chełmiec) wykryto chorobę ptasiej grypy. Blisko osiem tysięcy kur zostało wywiezionych do utylizacji, obecnie na terenie powiatu nowosądeckiego nie stwierdzono innych ognisk. Jak dotąd najwięcej drobiu pożegnało się z życiem w Krasnym Potockim, dwa tygodnie temu zagazowano tam 19 tys. kur.

Wirus z tego gospodarstwa trafił na Limanowszczyznę do gminy Łukowica. Wyznaczono tam Obszar Zapowietrzony i Obszar Zagrożony w promieniu 10 km od stwierdzonego ogniska ptasiej grypy. W związku z sytuacją epizootyczną została przeprowadzona tzw. perlustracja terenu (przegląd gospodarstw) na Obszarze Zapowietrzonym, a następnie na Obszarze Zagrożonym.

Aneta Kawula, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Limanowej poinformowała, że w jednym z gospodarstw w Kamionce Małej znaleziono martwe sztuki drobiu i pobrano próbki do badań, wyniki będą znane za kilka dni.

Ptasia grypa nie zagraża ludziom, ale całym gospodarstwom

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się w regionie sądecki i limanowskim ptasiej grypy.

-Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania- czytamy w komunikacie.

Aby uchronić swoje gospodarstwo oraz zwierzynę należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekruacji:

  • - zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
  • - nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • - stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • - stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • - wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
  • Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”

.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto