Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muszynce odtworzą obóz konfederatów barskich oraz postawią tam muzeum? Będzie to kolejna atrakcja turystyczna z niesamowitymi widokami

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Okopy Konfederatów Barskich w Muszynce być może wkrótce staną się atrakcją turystyczną.
Okopy Konfederatów Barskich w Muszynce być może wkrótce staną się atrakcją turystyczną. Radna Krynicy-Zdroju Iwona Grzebyk-Dulak/ Piotr Ryba FB
Okopy Konfederatów Barskich w Muszynce być może wkrótce staną się atrakcją turystyczną. Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba poinformował, że będzie starał się zbudować muzeum oraz odtworzyć obóz konfederatów. Byłaby to jedyny w Polsce tego typu obiekt, który upamiętniałby to ważne w historii kraju wydarzenie.

W 1769 roku w pobliżu Przełęczy Tylickiej, nad wsią Muszynka konfederaci zbudowali warowny obóz, który opuścili w 1770 roku.
Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba już w zeszłym roku informował, że chce stworzyć w tym historycznym miejscu plenerowe muzeum Konfederacji Barskiej, odtworzyć obóz i stworzyć nową atrakcję turystyczną. Teraz nastąpił przełom.

- Nasze długotrwałe rozmowy z Lasami Państwowymi przyniosły w końcu efekt, w którego następstwie podpiszemy umowę zamiany terenów. Tym samym gmina Krynica przejmie na własność Okopy Konfederackie - mówi Ryba.

Po podpisaniu aktu notarialnego burmistrz chce przedstawić koncepcję oraz wyniki przeprowadzonych już badań archeologicznych, aby „zarazić" tym pomysłem władze centralne w tym Ministerstwo Kultury. Byłby to kolejny hit turystyczny na ternie gminy i jedyny odtworzony tego typu obiekt w Polsce nawiązujący do Konfederacji Barskiej.

Szlakiem konfederatów w gminie Krynica-Zdrój z niesamowitymi widokami

Jeszcze siedem lat temu Informacja Turystyczna w Krynicy- Zdroju zainteresowała turystów szlakiem konfederatów barskich, który ma w sumie 12 km. Rozpoczyna się spod cerkwi w Muszynce i prowadzi na okopy, następnie szlakiem granicznym dookoła Tylicza.

- Kilka lat temu zrobił się taki szum wokół tego miejsca, wydrukowaliśmy ok 5 tys. ulotek, ludzie pytali o te quest. Okopy znajdują się w lesie natomiast sama trasa dostarcza niesamowitych widoków. Druga część trasy od okopów na granicy Muszynka, Tylicz i Słowacja wzdłuż słupków granicznych oferuje wspaniałe krajobrazy. Po prawej stronie widać góry Słowackie, po lewej Pasmo Beskidu Sądeckiego i Tatry - mówi "Gazecie Krakowskiej" Daniel Lisak, prezes Krynickiej Organizacji Turystycznej.

Sam obóz znajdował się lesie prawie 250 lat temu, więc przez ten czas niewiele się tam zachowało.

- Sama inicjatywa odtworzenia tego obozu, do tego tablice, multimedia, pokazanie historii Kazimierza Pułaskiego, to fajny pomysł. Jest spora rzesza takich historycznych, świadomych turystów. Oni wiedzą czego poszukują, mają ogromną wiedzę. Powiedziałbym, że jakieś 10-15 proc. takich turystów jest w Polsce, oni nie potrzebują informacji turystycznej oni wszystko już wiedzą. Inni niezainteresowani historią mogą odwiedzać to miejsce ze względu na widoki, to prawdziwa petarda - mówi Lisak.

Stowarzyszenie Aktywny Tylicz, który opiekuje się tym miejscem oraz pielęgnuje tę historię posiada wiekową armatę, której używa raz w roku. W minioną sobotę, 13 maja wystrzałem z armaty rozpoczęli majówkę konfederacką, która odbyła się tam po raz 7. To barwne wydarzenie, które nawiązuje do nieco zapomnianej historii regionu.

Być może nowe atrakcje wpłyną na popularność tego miejsca. Według szefa Krynickiej Organizacji Turystycznej magnesem dla turystów byłoby postawienie tam wieży widokowej.

Pomnik Pułaskiego zamknięty na kłódkę

Okopy to niejedyna pamiątka po konfederatach w na terenie gminy Krynicy-Zdroju. W uzdrowisku znajduje się kopiec Pułaskiego. Wzniesiono go w 1926 r w 150. rocznicę śmierci generała, jednak podczas II wojny został on zniszczony. W 190-rocznicę śmierci , 4 maja 1969 r., pomnik bohatera wzniesiony na jego kopcu w Krynicy odsłonięto ponownie.

W dużej mierze było to zasługą miejscowego Koła Filatelistów. Niestety Kopiec Pułaskiego od lat jest zamknięty na cztery spusty. Działka wraz z nieruchomością oraz pomnikiem została kilka lat temu zlicytowana i trafiła w ręce inwestora z miasta Nowa Dęba(powiat podkarpacki). Mieszkańcy chcieliby, żeby miejsce pamięci zasłużonego Polaka było ponownie dostępne dla zwiedzających. Jest szansa, że tak będzie, ale za kilka lat.

Stadion Sandecji. Montaż krzesełek na trybunie D! Jan Kos: będą trzy kolory

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Muszynce odtworzą obóz konfederatów barskich oraz postawią tam muzeum? Będzie to kolejna atrakcja turystyczna z niesamowitymi widokami - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto