MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W sądeckim Sokole, w sobotę, kulturalna panorama Piwnicznej

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Enklawą Czarnych Górali jest Piwniczna-Zdrój i zaledwie kilka wiosek w dolinie Popradu niemal przylegających do tego miasteczka. Wyróżniają się ubiorami, gwarą, zwyczajami, obrzędami. Zdają się być bliżej braci Węgrów niż górali z Pienin czy Podhala. No cóż, przez dolinę Popradu wiódł prastary szlak handlu winem między Polską i Węgrami, właśnie.

Jak ta odmienność Czarnych Górali prezentuje się współcześnie ma pokazać kolejna impreza z cyklu "Tradycja przez pokolenia" organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. W przygotowanie programu włączył się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju oraz piwniczański samorząd i stowarzyszenia społeczno - Kulturalne dzialające w tamtym regionie.

Wieczór "Kolędowanie u górali nadpopradzkich" odbędzie się już jutro . Początek o godz. 16. Jego miejscem wybrano największą w gmachu sądeckiego Sokoła salę im. Ludwika Lipińskiego.

Prezentacja gminy oraz jej atutów kulturalnych i turystycznych rozpocznie się od rozmowy z nowowybrnym burmistrzem Piwnicznej Zbigniewem Janeczkiem i dyrektorką MGOK Janiną Janur.

Wielkie kolędowanie zainauguruje orkiestra Mandolinowa Echo, która w Piwnicznej-Zdroju działa od lat międzywojennych, a dziś jest jednym z niewielu takich zespołów w Polsce.

Niewątpliwą atrakcją zapowiada się rozmowa z cenioną nie tylko w kraju poetką Wandą Łomnicką-Dulak, która tworzy także w gwarze Czarnych Górali. Rozmowę o dawnym świętowani Bożego Narodzenia artystka nazwała "Spomne hańte Wilije".

Później zaserwowane będą "Piyrogi Łomnicońskie". Nie na talerzu, jako popularna potrawa, lecz na estradzie, bo tak nazywa się kapela, a raczej grupa folkowa, z Łomnicy-Zdroju.

O pasji życia mówił będzie Edward Grucela, piwniczański pedagog i artysta wszechstronny. Parający się niemal wszystkim od rzeźby po muzykę i teatr.
Świąteczną dedykację przygotowała poetka i malarka, Barbara Krężołek-Paluch, która wśród swych trofeów ma Order Uśmiechu nadany przez dzieci.

Na finał piwniczańskiego wieczoru w sądeckim Sokole widowisko folkorysyczne "Świenty Scepon u Łazianów" w wykonaniu Zespołu Regionalnego Dolina Popradu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto