Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Sądecczyznę Niepodległości

Alicja Fałek
Alicja Fałek
We wtorek, 31 października, na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej uroczyście uczczono 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz i Sądecczyznę
We wtorek, 31 października, na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej uroczyście uczczono 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz i Sądecczyznę Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
W siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu dzisiaj, 31 października, uroczyście uczczono przypadającą 11 listopada rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Upamiętniono rozbrojenie Garnizonu Austriackiego i zawiązanie Powiatowej Rady Likwidacyjnej w Nowym Sączu, która gwarantowała wyzwolenie Sądecczyzny do czasu uformowania się polskiej administracji.

Dzisiaj, 31 października, w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu wrócono pamięcią do 1918 roku. To właśnie tego roku w nocy z 30 na 31 października członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej przejęli w Nowym Sączu składy broni, amunicji i żywności, a nad dworcem kolejowym pojawił się napis „Wolna, Zjednoczona, Niepodległa Polska!”.

Podczas 105. rocznicy odzyskania przez Nowy Sącz i Sądecczyznę niepodległości słowo „niepodległość” było odmieniane we wszystkich przypadkach. Podkreślano również, że na straży niepodległości trzeba stać cały czas i bez przerwy ją pielęgnować.

- Trzeba pamiętać i wciąż przypominać o kluczowych wydarzeniach z historii naszego kraju. W czasach przed rozbiorami byliśmy potęgą, liczącą prawie milion kilometrów kwadratowych, posiadającą silną armię, toczącą zwycięskie bitwy – przypomniał w swoim przemówieniu starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Jednak w wyniku złego zarządzania, działań możnych i szlachty, prywaty, braku reform, liberum veto oraz braku nakładów na wojsko, w 1772 nastąpił pierwszy rozbiór Polski, a po nim dwa następne w latach 1793 i 1795. Polska zniknęła z mapy Europy i świata na 123 lata.

Starosta wspomniał o próbach odzyskania niepodległości w powstaniach: kościuszkowskim w 1794 roku, listopadowym – 1830-1831 i styczniowym – 1863-1864. Dopiero jednak rok 1918 przyniósł Polsce upragnioną wolność.

- Musimy o nią dbać i pamiętać o tym, co kiedyś doprowadziło nas do jej utraty. Musimy też pamiętać o tych, którzy dzięki niezłomnemu duchowi, patriotyzmowi i religii, dzięki zachowaniu języka i kultury pielęgnowanych pod zaborami, ale także dzięki walce - doprowadzili do odrodzenia państwa polskiego – podkreślił Kwiatkowski.

Po przemówieniach przez kapelana KaOSG ks. kpt. SG Roberta Młynarczyka została odmówiona modlitwa w intencji poległych obrońców naszej Ojczyzny. Następnie odczytany został apel poległych, a na zakończenie Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej wykonała wiązankę pieśni patriotycznych.

W uroczystościach uczestniczyli między innymi: parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych oraz Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Wśród zgromadzonych nie zabrakło harcerzy, uczniów z nowosądeckich szkół oraz mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny.

Wojnarowa. Wojsko znów na Sądecczyźnie. Tu będzie stacjonował 21. Lekki Batalion Górski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto