Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starym Sączu powstanie ścieżka z atrakcjami dla dzieci w środku lasu. Miejska Góra zyska kolejny turystyczny hit? Zobacz wizualizacje

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Nowa atrakcja na Miejskiej Górze w Starym Sączu będzie rajem dla dzieci. Co tam powstanie?
Nowa atrakcja na Miejskiej Górze w Starym Sączu będzie rajem dla dzieci. Co tam powstanie? UM Stary Sącz
Miejska Góra w Starym Sączu stała się punktem wycieczek od czasu, kiedy powstało tam popularne "Leśne molo". Atrakcja przyciąga setki tysięcy turystów i wpłynęła na rozwój turystyczny gminy. Teraz władze Starego Sącza chcą stworzyć tam kolejną atrakcję tym razem z myślą o najmłodszych. W środku lasu na polanie powstanie raj dla dzieci z torem przeszkód, placem zabaw i piaskownicą, która wraz potrzeby zostanie zamieniona na mini scenę koncertową.

Nowa atrakcja na Miejskiej Górze w Starym Sączu

Długo wyczekiwana atrakcja na Miejskiej Górze w Starym Sączu od otwarcia jest oblegana. Obiekt w koronach drzew ze szklanym pomostem i widokiem na Beskid Sądecki przyciągnął już setki tysięcy osób. Turystów zachęca to, że obiekt jest w łatwo dostępnym miejscu, od parkingu w centrum wystarczy podejść kilkaset metrów. Co chyba najistotniejsze, wstęp na atrakcję jest darmowy.
Od jesieni 2021 r. do grudnia 2022r. atrakcję odwiedziło 317 tysięcy osób co w przeliczeniu daje ok. 600 osób dziennie.

Leśne molo stało się niezwykle popularne. Darmowa atrakcja na Miejskiej Górze przyciąga turystów
Leśne molo stało się niezwykle popularne. Darmowa atrakcja na Miejskiej Górze przyciąga turystów Joanna Mrozek

Teraz władze miasta i gminy idą za ciosem i szykują kolejne atrakcje na Miejskiej Górze. Polana otoczona drzewami ma zostać zagospodarowana pod park zabaw dla dzieci.

- Chcemy żeby to miejsce wtapiało się w otoczenie lasu. Powstaną tam ścieżka dwupoziomowa z siatkami, plac zabaw z piaskownicą na środku, która będzie wykorzystywana także jako scena koncertowa. Będzie można tam organizować np. wydarzenia z okazji Dnia Dziecka - mówi "Gazecie Krakowskiej" Kazimierz Gizicki.

Ma być to bezpieczny i przyjazny dla najmłodszych obszar do zabawy
Ma być to bezpieczny i przyjazny dla najmłodszych obszar do zabawy UM Stary Sącz -Kazimierz Gizicki

Obszar wokół polany ma być otoczony podestem z drewnianymi elementami. Będzie to tunel z atrakcjami dla dzieci z różnymi poziomami. Jak podkreśla wiceburmistrz najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników.

- Będzie to bezpiecznie zorganizowane w formie zamkniętego okręgu. Cała polana byłaby w pewien sposób wyłączona dla obszaru leśnego, dostępna tylko dla tych dzieciaków. Dzięki temu użytkownicy placu zabaw nie będą mieli możliwości np. wybiec do lasu. To są duże obszary i nie chcemy żeby ktoś podczas zabawy się zgubił - dodaje Kazimierz Gizicki.

Będzie piaskownica, którą można zamienić na scenę koncertową
Będzie piaskownica, którą można zamienić na scenę koncertową UM Stary Sącz -Kazimierz Gizicki

Koszt inwestycji szacuje się na ok. milion złotych. 80 proc. kwoty uda się pozyskać dzięki współpracy z miastem Lewocza i w ramach projektu mającego na celu uatrakcyjnienie obszarów pogranicza Polski i Słowacji. Teraz władze Starego Sącza będą wnioskować o pozwolenie na budowę, a a sama inwestycja będzie mogła rozpocząć się w 2024 roku.

Otwarcie leśnego molo w Starym Sączu

Ścieżka w koronach drzew (za sześć milionów złotych), pierwotnie miała być gotowa w czerwcu 2021r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa budowa inwestycji opóźniła się, a otwarcie zapowiadano na początek sierpnia. Tutaj też pojawiły się problemy. W wyniku kontroli i dodatkowych badań przeprowadzonych przez ekspertów oraz nadzór budowlany okazało się, że powstająca atrakcja musi zostać wzbogacona o dodatkowe filary i umocnienia. Aby to się stało, konieczne było przesunięcie na ten cel 700 tysięcy złotych w budżecie gminy. Jak podkreślał burmistrz, podjęto taką decyzję, ponieważ bezpieczeństwo jest w tym przypadku najważniejsze. Ścieżka cieszy się dużym zainteresowaniem i została nawet doceniona w prestiżowym konkursie.

Leśne molo w Starym Sączu zostało wyróżnione w kategorii "przestrzeń publiczna". W zeszłorocznej edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Nagroda jest przyznawana raz na dwa lata projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych w województwie, w ramach trzech kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto