Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tyliczu opłata uzdrowiskowa wzrośnie, ale dopiero od grudnia. Niewielkie wpływy z tego tytułu mają być inwestowane w turystykę

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Ta miejscowość oferuje wiele atrakcji, to mofety, lecznicze wody, droga krzyżowa z wieżą Babel oraz wspaniałe widoki. Atrakcji ma przybywać
Ta miejscowość oferuje wiele atrakcji, to mofety, lecznicze wody, droga krzyżowa z wieżą Babel oraz wspaniałe widoki. Atrakcji ma przybywać Adam Olszowski
Dotychczas w Tyliczu funkcjonowała opłata miejscowa w wysokości 2,30 zł, jednak podczas ostatniej sesji została zmieniona ja na opłatę uzdrowiskową. Burmistrz chciał też podnieść opłatę o 70 groszy, aby wpływy z tego tytułu przeznaczyć na inwestycje w tej miejscowości. Turyści zapłacą więcej dopiero od 1 grudnia.

Opłata uzdrowiskowa w Tyliczu

Tylicz końcem 2022 roku stał się częścią krynickiego uzdrowiska. Od lat był tam pobierana tzw. opłata miejscowa, teraz ma się to zmienić. Jest też plan aby turyści zapłacili więcej za wypoczynek w urokliwej miejscowości w ramach opłaty uzdrowiskowej. Burmistrz zaproponował wzrost o 70 gr, jak zaznacza to niewiele, ale od czegoś trzeba zacząć.

- Środki, które z tego tytułu pozyskamy zostaną wykorzystane na poprawę infrastruktury turystycznej. Liczymy, że ta miejscowość z czasem zyska na popularności - mówi Piotr Ryba.

Właściciele domów wczasowych oraz hoteli w Tyliczu od lat przekazują do budżetu samorządu od każdego udzielonego noclegu środki z opłaty miejscowej. W tej chwili jest to 2,30 zł i tak pozostanie do końca listopada. Radni wyrazili zgodę na propozycję burmistrza i opłata od 1 grudnia będzie wynosiła 3 złote. Opłata miejscowa zmieni też nazwę na opłatę uzdrowiskową i tak oficjalnie będzie od kwietnia.

Golgota  zajmuję powierzchnię kilku hektarów. W pierwszej kolejności wzniesiono drogę krzyżową, która na pierwszy rzut oka przypomina słynną wieżę Babel z obrazów mistrzów renesansu. Co ciekawe materiałem budowlanym był nie tylko kamień, który wydobyto z okolic Tylicza. Jest tam też ponad 120 kamieni ze znanych miejsc z całego świata. Przywieźli je pielgrzymi, którzy z roku na rok coraz liczniej odwiedzają golgotę. 

W wieży, która mierzy 25 metrów jest kilka kaplic. Na jej szczycie jest natomiast taras, skąd można podziwiać panoramę przełęczy tylickiej. Wokół golgoty powstały dróżki różańcowe. Przy trasach ustawiono pomniki ważnych postaci w dziejach Polski m.in. króla Kazimierza Wielkiego, czy kardynała Stefana Wyszyńskiego. Każdy pomnik i kapliczka jest opatrzona tabliczką z cytatem z Biblii.

Tylicz. Golgota z wieżą Babel, zbudowana z tysięcy kamieni z...

Pieniądze, które z tego tytułu będą zasilać budżet samorządu będą niewielkie, ale jak podkreśla burmistrz od czegoś trzeba zacząć.

Tylicz liczy niespełna dwa tysiące mieszkańców i leży zaledwie kilka kilometrów od Krynicy. Urokliwa wieś, mająca niegdyś prawa miejskie, położona jest na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Słynie ze źródeł wód mineralnych, urokliwej mofety, a także doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa. Jakiś czas temu przybyła mu kolejna atrakcja dla turystów i mieszkańców, jest nią tężnia solankowa, odnowiona została też zabytkowa studnia. W tym roku w planach jest budowa np. plaży przy potoku Mochnaczka czy pętli rowerowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto