Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tymbarku kończy się remont rynku, który ma stać się wizytówką gminy. Będzie dużo zieleni, nowa fontanna, wiata czy parking

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Nowa wiata przystankowa, parkingi, toalety a przede wszystkim nasadzenia. Efekty będzie można podziwiać już niebawem
Nowa wiata przystankowa, parkingi, toalety a przede wszystkim nasadzenia. Efekty będzie można podziwiać już niebawem UG Tymbark wizualizacje
Trwa rewitalizacja rynku w Tymbarku. Dotychczasowa "betonoza" zmienia się w miejsce pełne zieleni. Prace budowlane nadal trwają, ale powinny zakończyć się na przełomie października i listopada. Efekty najlepiej widoczne będą wiosną, kiedy drzewa i krzewy zakwitną. Osobną inwestycją ma być budowa tężni w parku im. Zofii Turskiej, która ruszy niebawem.

Rynek w Tymbarku będzie zielony

Rewitalizacja rynku ma zamienić betonozę w atrakcyjne, pełne zieli miejsce do wypoczynku. Władze gminy w ten sposób chcą ożywić to miejsce. Wizualizacje wyglądają obiecująco i budzą nadzieję, że to miejsce stanie się atrakcją regionu. Efekt prac można już podziwiać na własne oczy. Jak przekazał nam wójt Paweł Ptaszek, prace powinny zakończyć się jeszcze na przełomie października i listopada.

- Zdecydowanie chcieliśmy, żeby rynek był ukwiecony, zielony i stał się wizytówką naszej gminy. Chcemy żeby z jednej strony zachował historyczny kształt, natomiast z drugiej strony zależy nam, żeby był elegancki i dostosowany do współczesnych standardów - mówi "Gazecie Krakowskiej" Paweł Ptaszek, wójt gminy Tymbark.

Problemy z rozstrzygnięciem przetargu sprawiły, że wcześniej zapowiadany termin ukończenia prac nie był możliwy do realizacji. Dopiero trzeci przetarg na rewitalizację rynku w Tymbarku przyniósł zamierzony efekt, bowiem spośród czterech ofert jedna mieści się w kosztorysie gminy, który po aktualizacji opiewał na 1,5 mln zł. Wcześniej samorząd chciał przeznaczyć na to ponad pół miliona złotych. Firma z MK BUD z Łososiny Dolnej zaproponowała 1 mln 488 tys. zł.

Co się zmieni na rynku?

Mieszkańcy liczą, że inwestycja pomoże w ożywieniu rynku. To miejsce spotkań i różnych wydarzeń kulturalnych, oni też mieli swój udział w powstawaniu koncepcji przebudowy. Wpłynęło wiele uwag od mieszkańców, zostały one przeanalizowane, a niektóre z nich uwzględniono w projekcie.

W ramach rewitalizacji zostanie wyremontowany miejski szalet, wiata przystankowa. Starą fontannę zastąpi nowoczesna beznieckowa, będzie nowe oświetlenie oraz parking przy płycie. Sam płyta rynku zostanie bez zmian, wraz z murem ma zostać wyczyszczona. Zaplanowano liczne nasadzenia. Ma powstać tam także ścieżka związana z historią Tymbarku. Inwestycja jest częściowo dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Projekt architektoniczny, z uwagi na historyczny charakter, został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

To jednak nie koniec inwestycji w Tymbarku. Do końca roku ma powstać także tężnia solankowa w parku im. Zofii Turskiej. Wykonawca przejął już plac budowy.

Limanowa. Nowy most wygląda efektownie. Kiedy będzie można z niego korzystać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto