Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na Skiełku w Łukowicy oblężona. W niedzielę odbyła się tam msza święta i poświęcenie popularnej atrakcji Beskidu Wyspowego

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
M
M Wójt Łukowicy Bogdan Łuczkowski FB
W niedzielę na Skiełku w Łukowicy pod popularną wieżą widokową odbyła się msza święta, w której uczestniczyło bardzo dużo osób. To kolejna akacja grupy "Odkryj Beskid Wyspowy". Pasjonaci górskich wycieczek rozpoczęli wędrówkę z parkingu - Przełęcz pod Ostrą, inni dotarli bezpośrednio spod kościoła w Łukowicy. Po nabożeństwie wieża została poświęcona. Atrakcja jest dostępna cały rok i oferuje wspaniałe widoki.

Nowa wieża widokowa na Siełku

Ze Skiełku rozpościerają się widoki na Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy. Żeby każdy mógł to zobaczyć powstała tam wieża widokowa. To kolejna tego typu atrakcja w regionie, która już cieszy się będzie dużą popularnością.

Sam szczyt, który ma zalewie 750 m.n.p.m położony jest w granicach czterech miejscowości: Łukowica, Jastrzębie, Młyńczyska i Roztoka. Można tam dotrzeć z kilku stron, my wybraliśmy trasę z Łukowicy.

Miejsce ma szansę stać się turystycznym hitem, szczególnie ze względu na łatwy dostęp dla pieszych - żeby się tam dostać wystarczy około 40 min. pieszej wędrówki z parkingu przy kościele.

Miejsca parkingowe można szukać bliżej wejścia na Skiełek, bo wyznaczono tam parkingi. Droga prowadzącą przez las jest ciasna i stroma. Najlepszym więc pomysłem jest pozostawienie samochodu przy kościele w Łukowicy.

Wchodząc do lasu można wybrać jedną z wydeptanych ścieżek, która prowadzi na szczyt. Cała wędrówka zajmuje poniżej godziny, trasa jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi, ponieważ podejścia w większości są łagodne.

Jak dojść na Skiełek? Kilka wariantów

W związku z wielkim zainteresowaniem turystów wieżą widokową na Skiełku urząd gminy Łukowica przygotował mapkę oraz opis alternatywnych tras. Proponują je, aby uniknąć tłoku, nerwów z parkowaniem i innych dodatkowych "atrakcji" związanych z bardzo stromym podjazdem.

  1. Pierwsza z nich - podejście od centrum Roztoki (kolor czerwony). Można zostawić samochód koło remizy OSP i sklepu spożywczego. Następnie wybrać przejście przez most na przeciwko sklepu, kawałek asfaltem, a potem skręcamy w drogę leśną, która wyprowadza nas na grzbiet Skiełku. To chyba najbardziej łagodne podejście, a czas przejścia nie przekracza 50 minut.
  2. Druga -( kolor niebieski) z Łukowicy na przeciwko szlaku zielonego drogą utwardzoną prosto pod Skiełek, dalej idziemy lasem.
  3. Trzecia - spod szkoły podstawowej w Jastrzębiu ( kolor czarny) drogą osiedlową, a potem w górę przez las.
  4. Czwarta - spod Spleźni (kolor brązowy) koło małego kamieniołomu asfaltem na tzw. Brzeg prosto do góry na grzbiet Skiełku do szlaku zielonego. Oprócz tego istnieje wiele innych wariantów, bo Skiełek jest górą zasiedloną i niezbyt rozległą.

Stadion Sandecji. Na miejscu niewielu budowlańców. Kibic: koniec budowy? Grudzień 2024!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto