Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wmurowanie kamienia węgielnego pod muzeum św. Papczyńskiego

Redakcja
W Podegrodziu w miejscu urodzenia św. Stanisława Papczyńskiego, dzisiaj (2 czerwca) wmurowany został kamień węgielny i odczytany akt erekcyjny pod budowę muzeum poświęconego pamięci świętego.

Najważniejszym wydarzeniem obchodów Dni św. Stanisława Papczyńskiego, które w tym roku w Podegrodziu obchodzono pod hasłem: „Po sąsiedzku ze Świętym" było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę muzeum. Najpierw jednak w kościele pw. św. Jakuba Apostoła Starszego odprawiona została uroczysta msza święta. Następnie licznie zgromadzeni wierni i mieszkańcy Podegrodzia przeszli w procesji, odmawiając różaniec, z kościoła w miejsce, gdzie przed laty stał rodzinny dom św. Papczyńskiego.

Z inicjatywą budowy muzeum św. Papczyńskiego wyszło Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. Tym samym kontynuuje rozpoczęte budową w 1934 r. pomnika poświęconego pamięci Świętego, dzieło jego upamiętnienia i popularyzacji jego nauczania. W miejscu, gdzie stanął pomnik, 18 maja 1631 r. przyszedł na świat Jan Papka. Jego ojciec był kowalem. Młody Jan uczył się w Podegrodziu i Nowym Sączu, a potem Jarosławiu. We Lwowie z trudem przeżył epidemię zarazy i wrócił do rodzinnej miejscowości. Potem kontynuował naukę, a 2 lipca 1654 r. wstąpił do nowicjatu Zakonu Pijarów w Podolińcu. 22 lipca 1656 r. złożył śluby zakonne, a 12 marca 1661 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był kapłanem, nauczycielem, kaznodzieją i spowiednikiem. Rozpoczął starania o utworzenie nowego Zakonu Marianów, który kanonicznie ustanowiono 21 kwietnia 1679 r. Założyciel Marianów zmarł w Górze Kalwarii i został pochowany w kościele Wieczerzy Pańskiej.

Proces informacyjny w celu beatyfikacji o. Stanisława Papczyńskiego (takie przyjął imię i nazwisko) ruszył 10 czerwca 1767 r. i został zatrzymany na wiele lat przez rozbiory. Wrócono do niego w 1953 r. Papież Benedykt XVI beatyfikował go 16 września 2007 r. Natomiast papież Franciszek ogłosił świętym założyciela Zgromadzenia Księży Marianów 5 czerwca 2016 r. Św. Stanisław Papczyński jest patronem: małżeństw pragnących potomstwa, rodziców oczekujących narodzin dziecka, dzieci mających trudności w nauce, osób, których życie jest zagrożone oraz osób pragnących wyzwolić się z różnego rodzaju uzależnień, zwłaszcza z alkoholizmu.

Mieszkańcy Podegrodzia podkreślają, że „swojemu świętemu" zawdzięczają niejeden cud i od lat marzyli o godnym jego upamiętnieniu. Muzeum, które ma tam powstać, ich zdaniem będzie idealnym miejscem.

Akt erekcyjny 2 czerwca podpisany został m.in. przez proboszcza Józefa Wałaszka, wójta, marszałka małopolski Witolda Kozłowskiego oraz prezesa stowarzyszenia - Ireneusza Kapustę. Złożono go w fundamencie Kapliczki Najświętszej Marii Panny i św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. W późniejszym czasie zostanie dodana do niego kapsuła czasu, która będzie zawierać m.in.: przypomnienie postaci Świętego, opis prac Stowarzyszenia z upamiętnieniem fundatora - Bronisława Platy, fotografie z uroczystości, gazetę z informacją o wmurowaniu kamienia węgielnego, kilka monet będących w obiegu.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac pod dawną szkołą rolniczą, gdzie odbył się m.in. koncert zespołu Małe Podegrodzie, który świętował 65-lecie powstania.

FLESZ - Turystyka kosmiczna nie taka kolorowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wmurowanie kamienia węgielnego pod muzeum św. Papczyńskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto