Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda chce utworzyć w Krynicy pięć izolatoriów. Samorząd protestuje

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Jedno z izolatoriów miałoby powstać w krynickim sanatorium "Patria"
Jedno z izolatoriów miałoby powstać w krynickim sanatorium "Patria" fot. Damian Radziak
Wojewoda małopolski chce utworzyć pięć izolatoriów w Krynicy - Zdroju. Mają one służyć osobom zarażonym koronawirusem, które nie muszą przebywać na leczeniu szpitalnym. Burmistrz uzdrowiska obawia, się, że decyzja władz województwa może negatywnie wpłynąć na ruch turystyczny w tej popularnej sądeckiej miejscowości.

Zgodnie z koncepcją wojewody izolatoria mają zostaną utworzone w budynkach sanatorium uzdrowiskowego MSWiA (dawny Continental), 20. Wojskowym Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym a także w Starym i Nowym Dom Zdrojowym oraz sanatorium Patria. Za ich ich utworzenie i prowadzenie odpowiedzialne będą dwie jednostki: Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu oraz Szpital Powiatowy w Krynicy.

- To bezprecedensowa decyzja w skali całego kraju. W małej miejscowości utworzonych zostanie aż pięć izolatoriów, choć na razie nie mamy u siebie ani jednego przypadku zarażenia koronawirusem - martwi się Piotr Ryba, burmistrz Krynicy - Zdroju.

Ryba wysłał list do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Piotra Ćwika, wojewody małopolskiego. Wyraża w nim obawy o skutki tej decyzji dla przyszłości nie tylko samej Krynicy, ale także sąsiednich miejscowości czyli Muszyny i Tylicza.

To może być klęska dla regionu

Choć burmistrz Krynicy rozumie wymagania związane z walką z pandemią koronawirusa, wskazuje jednocześnie, że mieszkańcy Krynicy w dużym stopniu utrzymują się z turystyki i lecznictwa sanatoryjnego.

- Epidemia spowodowała, że wielu z nich właściwie utraciło swoje źródła dochodu. Utworzenie aż pięciu izolatorium w małej miejscowości może wpłynąć negatywnie na jej wizerunek i spowodować, że turyści będą w przyszłości omijać nasze uzdrowisko - przekonuje.

Ryba obawia się również, że zaangażowanie personelu szpitala krynickiego w prowadzenie izolatorów może zagrozić funkcjonowaniu tej placówki. Uważa, że izolatoria powinny być utworzone w przy szpitalach zakaźnych lub w miejscach, w których stwierdzono ogniska Covid -19.

Problemem może być również zapewnienie personelu medycznego. Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala podkreśla jednak, że decyzja wojewody będzie wiążąca dla jego placówki.

- Niestety nie działamy w sferze komfortu i jeśli zajdzie taka konieczność będziemy musieli poradzić sobie z różnymi wyzwaniami - zaznacza.

Izolatoria są przeznaczone dla osób zarażonych koronawirusem, które nie wymagają leczenia szpitalnego. Będą tam również trafiały osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu np. na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka, nie powinny w nim przebywać. Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pustki w sądeckich uzdrowiskach. Winny koronawirus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wojewoda chce utworzyć w Krynicy pięć izolatoriów. Samorząd protestuje - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto