Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wśród uczestniczki Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej potwierdzono koronawirusa

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Arch. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej
Blisko 450 osób, mieszkańców powiatu nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego, uczestniczących w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę jest pod lupą sanepidu. Wśród jednego z pielgrzymów potwierdzono koronawirusa.

FLESZ - Szczepionka na COVID-19 odkryta przez Rosjan?

Tegoroczna tarnowska pielgrzymka do Częstochowy ze względu na pandemię koronawirusa i bezpieczeństwo pielgrzymów miała charakter sztafetowy. Każdego dnia kolejny odcinek trasy na Jasną Górę przemierzały trzy inne grupy pątników. W sumie 450 osób. Mimo to nie udało się całkowicie wyeliminować ryzyka zarażeniem SARS-CoV-2.

W czwartek przed tygodniem, czwartego dnia pielgrzymki, trasę między. W feralny czwartek ubiegłego tygodnia trasę między Racławicami a Miechowem pokonali pątnicy grupy 14 (Dolina Ropy - Św. Świerad), 15 (Limanowa - Św. Jacek) oraz 26 (Grybów i okolice - Św. Katarzyna). Niestety okazało się, że w pierwszej grupie, gdzie większość stanowili mieszkańcy powiatu gorlickiego, u jednej osoby potwierdzono zakażenie koronawirusem.

- Jest to pielęgniarka z okolic Szymbarku, która wraz z córką była w czwartym dniu na pielgrzymce, czuła się dobrze i nie miała żadnych oznak zakażenia - informuje ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. - Po powrocie do domu córka, która nie brała udziału w pielgrzymce, źle się poczuła, dlatego matka postanowiła wykonać dobrowolny test u drugiej córki oraz u siebie. Okazało się, że córka jest zdrowa, ale matka ma wynik pozytywny.

Działania służb sanitarnych były natychmiastowe. Od razu ustalono osoby, które przemierzały pielgrzymkowy szlak z zakażoną osobą. To sprawiło, że pod lupą sanepidu znajduje się już blisko 450 osób, mieszkańców trzech powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego. Część z nich została poddana kwarantannie, część jedynie objęta nadzorem sanitarnym.

- Z terenu naszego powiatu wyjechały trzy autokary. W tej chwili pątnicy z jednego z nich są na kwarantannie, a reszta pod nadzorem epidemiologicznym - wyjaśnia Jadwiga Wójtowicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach. - Jednak ta sytuacja w każdej chwili może się zmienić. Czekamy oczywiście na wynik badań.

Dopiero za kilka dni będzie można ocenić, czy mieszkanka okolic Szymbarku zakaziła współuczestników pielgrzymki.

- Na razie trzeba podkreślić, że nie traktujemy pielgrzymki jako nowego ogniska koronawirusa - zaznacza Dominika Łatak-Glonek z biura prasowego Wojewódzkiej-Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. - Sytuacja jest monitorowana i pod kontrolą - zapewnia.

Jak dodaje ks. Szostak pątnicy, którzy przemierzali szlak razem z zakażoną kobietą nie udali się we wtorek do Częstochowy, by uczestniczyć w zakończeniu pielgrzymki.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto