Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszędzie słoma, hałas, śmiech i lanie wodą. Dziady Śmiguśne w Dobrej

Eliza Jasińska
Co roku wychodzą w na ulice w Lany Poniedziałek żeby psocić. To jedyna taka tradycja w regionie limanowskim
Co roku wychodzą w na ulice w Lany Poniedziałek żeby psocić. To jedyna taka tradycja w regionie limanowskim archiwum polska press
Wielkanoc już za pasem. Jakie nietypowe tradycje wielkanocne kultywowane są w naszym regionie? Na pewno należą do nich Śmiguśnioki, zwane też Dziadami Śmiguśnymi.

FLESZ - Ile wydamy na święta?

od 16 lat

Ze świętami Wielkiej Nocy wiąże się wiele znanych w całej Polsce tradycji, takich jak: święcenie pokarmu w Wielką Sobotę, zdobienie pisanek czy uwielbiany przez wszystkie dzieci lany poniedziałek. Poza nimi, istnieją również tradycje typowe dla danych regionów. Jedną z nich, charakterystyczną dla miejscowości Dobra w powiecie limanowskim są Dziady Śmiguśne.

W lany poniedziałek na ulice Dobrej wychodzą Śmiguśnioki, czyli ludzie w maskach, przebrani w słomiane stroje. Zgodnie z tradycją, organizują oni świąteczny pochód, oblewają przechodniów wodą, hałasują i zabawiają mieszkańców. Zwyczaj ten, kultywowany jest przez miejscowych od pokoleń i odnosi się do XIII wieku, kiedy to Tatarzy najechali klasztor w Szczyrzycu. Po drodze grabili majątki mieszkańców oraz brali ludzi w niewolę. Przed wypuszczeniem jeńców, oprawcy obcinali im języki, po to, aby ci nie mogli zdać relacji z niewoli. Ludzie przez zimno przyodziewali się w słomę, a pomocy szukali u okolicznych mieszkańców, w tym we wsi Dobra.
Mieszkańcy chętnie biorą udział w corocznym pielęgnowaniu tego zwyczaju.

- Tradycja ta przechodzi z pokolenia na pokolenie. Młodzi chłopcy sami wykonują sobie stroje, w których później wychodzą na ulice. Nikt się specjalnie nie obraża na oblanie wodą, bo każdy wie, że to tylko tradycja – zaznacza Zofia Michałek, znana gawędziarka z Dobrej.

Promocję tradycji wspiera Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej, który przed pandemią, co roku organizował konkurs na „Śmiguśnioka roku”.

Zobacz galerię, aby dowiedzieć się jak mieszkańcy Dobrej obchodzą Dziady Śmiguśne.

Nowy Sącz. Jezus na Osiołku Palmowym. Procesja i tłumy wiernych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wszędzie słoma, hałas, śmiech i lanie wodą. Dziady Śmiguśne w Dobrej - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto