Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory. By w gorlickiej radzie miasta mieć większość potrzeba koalicji

Lech Klimek
Radni MRS Lucyna Jamro i Tomasz Szczepanik mogą znaleźć się w centralnym punkcie koalicyjnych rozmów w radzie miasta
Radni MRS Lucyna Jamro i Tomasz Szczepanik mogą znaleźć się w centralnym punkcie koalicyjnych rozmów w radzie miasta Lech Klimek
Rafał Kukla, który będzie rządził Gorlicami przez kolejną kadencję, wprowadził do rady miasta ośmiu radnych. To za mało by osiągnąć większość, ale i tak więcej niż cztery lata temu, gdy na początku kadencji był całkowicie osamotniony.

W nowej radzie, by uzyskać większość, potrzebne będzie zawieranie koalicji. PiS wprowadził do niej pięciu radnych, MRS dwóch, Przyjazne Gorlice, komitet Marioli Migdar sześciu, a te Wspólne, któremu przewodzi Rafał Kukla, ośmiu. Nikt nie ma więc większości w 21-osobowej radzie.

Migdar ma o dwóch radnych mniej niż Kukla

- Tak naprawdę to jeszcze nie prowadzimy żadnych rozmów - mówi Mariola Migdar. - Muszę jednak powiedzieć, że życie nauczyło mnie, iż z pokorą trzeba podchodzić do demokratycznych rozstrzygnięć - dodaje. Pani Mariola była w tej kadencji wiceprzewodniczącą rady miasta.

- Myślę, że rozstrzygnięcia zapadną na pierwszej sesji - mówi. - Zobaczymy, jakie będą wyniki głosowań. Ja mogę jedynie zdeklarować się, że radnym, którzy weszli z mojego klubu, nie będę niczego narzucać. Wierzę w ich zdrowy rozsądek. Mogę też złożyć solenną obietnicę, że będziemy pracować nie dla siebie, ale dla dobra miasta - podkreśla.

O konieczności zawarcia koalicji w radzie miasta przekonany jest też Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - Trzeba będzie rozmawiać - mówi z przekonaniem. - Ostatnie cztery lata były mało komfortowe, nie tylko dla urzędującego burmistrza, który nie miał wsparcia rady, ale głównie dla miasta i jego mieszkańców. Jałowe spory w radzie nie wnosiły niczego konstruktywnego - dodaje.

Z kim są prowadzone rozmowy, Łukasz Bałajewicz nie chciał ujawniać. - Mogę powiedzieć, że zależy nam na trwałym układzie - dodaje. - Dla nas mniej istotna jest partyjna przynależność. Ważna jest chęć wspólnej, pracy dla mieszkańców i miasta- podkreśla.

Ryszard Ludwin chce być ponad podziałami?

Ryszard Ludwin walczył w tych wyborach o fotel burmistrza z ramienia PiS. To się nie udało, został jednak radnym i wydaje się naturalnym liderem tej formacji wśród rajców. - Nie będziemy prowadzić rozmów koalicyjnych - podkreśla stanowczo. - Nawet się nad tym nie zastanawialiśmy - dodaje.

Radny Ludwin zaznacza też, że dopiero po pierwszych sesjach i glosowaniach będzie można powiedzieć, z kim miejskim rajcom z PiS jest po drodze. - Jest kilka nowych osób - mówi. - Musimy się poznać. Jedno jest jednak pewne, nie będziemy robić nic przeciwko miastu. Wprost przeciwnie. W każdej sprawie, w której będziemy mogli, to pomożemy, znajdziemy dojścia choćby do urzędu marszałkowskiego, gdzie PiS będzie rządził - podkreslił.

Ryszard Ludwin dodał też, że w tej kadencji postara się zrealizować swoje wyborcze obietnice, chodzi tu głównie o rondo na Zawodziu, które może być remedium na ciągłe zakorkowanie tej dzielnicy.

Wystarczyło zaledwie 88 głosów

Rafał Kukla w wyborach na burmistrza pozostawił daleko z tyłu wszystkich konkurentów. Osiągnął też najlepszy indywidualny wynik w mieście. Jedynym, który osiągnął porównywalny wynik, jest Adam Piechowicz, który w tych wyborach startował z komitetu Przyjazne Gorlice.

Nie wszyscy, by uzyskać mandat, musieli mieć znaczące wyniki. Lidia Piotrowicz, startująca z Prawa i Sprawiedliwości, uzyskała mandat, mając poparcie jedynie 88 osób. W składzie rady miasta, którą wybrali gorliczanie, na 100 procent nastąpi jedna zmiana. Miejsce, które wywalczył dla swojego komitetu Kukla, zajmie kolejny na liście kandydat. Będzie to Robert Ryndak, na którego wskazało 97 głosujących.

W Gorlicach mandaty wywalczyli: Rafał Kukla - 571 głosów (Robert Ryndak - 97), Henryk Plato - 159, Jolanta Dobek - 398, Maria Piecuch - 166, Robert Gryzik - 374, Lidia Piotrowicz - 88, Joanna Bubak - 329, Halina Marszałek - 162, Lucyna Jamro - 293, Beata Szarowicz - 217, Mariola Migdar - 253, Maria Ludwin - 343, Bogumiła Burkot - 204, Jan Wojnarski - 328, Beata Mikruta - 283, Tomasz Szczepanik - 279, Adam Piechowicz - 497, Jakub Szczerbań - 246, Alicja Nowak - 309, Krzysztof Jędrzejowski - 203, Ryszard Ludwin - 287.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wyniki wyborów samorządowych 2018: rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa II tura

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory. By w gorlickiej radzie miasta mieć większość potrzeba koalicji - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto