Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2023. Prezydent, starosta, radni. Samorządowcy z Małopolski powalczą o miejsca w Sejmie oraz Senacie

Na zdjęciu Kraków przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku
Na zdjęciu Kraków przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku PPG
W nadchodzących wyborach parlamentarnych partie polityczne postawiły mocno na samorządowców. Pośród nich są m.in. prezydent Tarnowa, starosta bocheński oraz wielu radnych. Są także i kandydaci, którzy doświadczenie w samorządzie zbierali w przeszłości, a następnie weszli do wielkiej polityki. Co istotne: zgodnie z przepisami osoby, które zostaną wybrane do Sejmu albo do Senatu, stracą mandat samorządowy.

Wybory parlamentarne 2023. Samorządowcy na listach

15 października Polacy zdecydują, kto na kolejne cztery lata obejmie rządy. Datę wyborów parlamentarnych we wtorek 8 sierpnia ogłosił prezydent Andrzej Duda. Tego dnia wieczorem postanowienie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, co rozpoczęło kampanię wyborczą.

W ostatnich dniach część ugrupowań politycznych odkryła już swoje wyborcze karty. Jak się okazuje, miejsca na listach m.in. Koalicji Obywatelskiej otrzymało wielu samorządowców. Postawić chce na nich również Prawo i Sprawiedliwość, choć w tym przypadku nie poznaliśmy jeszcze oficjalnych kandydatów.

Samorządowcy powalczą o Sejm i Senat

W ramach paktu senackiego opozycji z Małopolski wystartuje m.in. Krzysztof Klęczar (okręg nr 30 Oświęcim), burmistrz Kęt, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie. Na liście z Krakowa (okręg nr 32) znalazł się natomiast mający doświadczenie w samorządzie Jerzy Fedorowicz (Platforma Obywatelska), który od 1998 do 2005 sprawował mandat radnego sejmiku małopolskiego I i II kadencji.

Opozycja do Senatu postawiła również na Grzegorza Małodobrego, który jest radnym powiatu krakowskiego. On wystartuje w okręgu nr 31 (Olkusz), a z okręgu nr 34 (Bochnia) o miejsce w Senacie powalczy starosta bocheński Adam Korta. Kandydatem - jak sam podkreślił bezpartyjnym - w okręgu nr 36 (Nowy Targ) będzie natomiast wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki.

Z kolei do Sejmu z krakowskiej listy Koalicji Obywatelskiej wystartuje Aleksander Miszalski, szef małopolskiej PO, który w przeszłości był radnym miejskim. Otrzymał miejsce numer trzy. Na dalszych znaleźli się m.in.: Dorota Marek (radna gminna w Krzeszowicach) i Tomasz Daros, krakowski radny.

Na kilku samorządowców w wyborach do Sejmu Koalicja Obywatelska postawiła m.in. w okręgu tarnowskim. Z numerem dwa wystartuje tam prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który w czerwcu br. po raz piąty nie otrzymał wotum zaufania od rady miejskiej. Na pozycji numer 9. znalazł się reprezentujący Nowoczesną tarnowski radny Sebastian Stepek. Kandydatami KO do Sejmu są także m.in. Agnieszka Danielewicz (radna tarnowska) i Krzysztof Marzec (były przewodniczący Rady Powiatu Bocheńskiego).

W wyborach do Senatu w okręgu nr 35 (Tarnów, powiaty tarnowski i dąbrowski) opozycja postawiła ostatecznie na Stanisława Sorysa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. To radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, a wcześniej m.in. wicemarszałek Małopolski. Natomiast w okręgu nr 34 (powiaty: bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki) kandydatem opozycji został Adam Korta, starosta bocheński.

W wyborach do Sejmu w okręgu 12 (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki) Koalicja wystawiła kilka osób z doświadczeniem samorządowym. Wśród nich jest m.in. poseł Marek Sowa, były wicemarszałek województwa małopolskiego, który wystartuje z drugiego miejsca. Na czwartym miejscu listy jest wicestarosta powiatu chrzanowskiego Bartłomiej Gębala, a na piątym Józef Tomal, starosta myślenicki. Z kolei 16 przypadło Sebastianowi Mlakowi, radnemu powiatu wadowickiego.

W okręgu nr 14 (m.in. Nowy Sącz) na liście KO drugie miejsce w wyborach do Sejmu ma Piotr Lachowicz. To członek Platformy Obywatelskiej, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz sekretarz Urzędu Miasta Nowego Sącza. Natomiast z "czwórką" wystartuje doświadczony samorządowiec Witold Kochan: starosta gorlicki w latach 2002-2005, wojewoda małopolski (od grudnia 2005 do sierpnia 2006 r.), burmistrz Gorlic w latach 2010-2014, a obecnie radny powiatu gorlickiego.

Tymczasem kandydatem do Senatu z okręgu nr 37 (Nowy Sącz, powiat nowosądecki i gorlicki) w ramach Paktu Senackiego będzie Stanisław Pasoń - Chłop. To członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm w latach 1993-1997, aktualnie radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W przypadku wyborów do Senatu nie ma jeszcze zatwierdzenia kandydatów PiS. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jednym z nich może być wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Z kolei o miejsce w Sejmie ma powalczyć m.in. krakowski radny Michał Drewnicki. Na pewno wysokie miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości z Krakowa otrzyma mający doświadczenie samorządowe Andrzej Adamczyk, obecny minister infrastruktury, który był dwukrotnie wybierany do rady powiatu krakowskiego.

Artykuł będzie aktualizowany wraz z pojawianiem się kolejnych kandydatów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2023. Prezydent, starosta, radni. Samorządowcy z Małopolski powalczą o miejsca w Sejmie oraz Senacie - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto