18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa sądeckiej biblioteki z okazji 25-lecia wolnej Polski

Anna Koział-Ogorzałek
Biały kredens, puszki na cukier i kawę, weki czy talerze z firmy Społem znajdowały się w niemal każdym mieszkaniu w czasach PRL-u. Dla gimnazjalistów wystawa to lekcja historii
Biały kredens, puszki na cukier i kawę, weki czy talerze z firmy Społem znajdowały się w niemal każdym mieszkaniu w czasach PRL-u. Dla gimnazjalistów wystawa to lekcja historii fot. Anna Koział-Ogorzałek
W Sądeckiej Bibliotece Publicznej można oglądać eksponaty z minionej epoki. Zgromadzone zbiory przenoszą gości do czasów PRL.

Dwa pokoje, korytarz, łazienka i kuchnia. Wewnątrz pralka frania, odkurzacz z lat 50., pierwszy czarno-biały telewizor ametyst, gramofon Karolinka i oczywiście meblościanka.

Wśród eksponatów kuchennych są talerze i kubki Społem, charakterystyczny biały kredens oraz puszki na cukier i kawę. W pokoju dziecięcym można znaleźć "Promyczek", elementarz Falskiego, piórnik własnoręcznie zrobiony na zajęciach praktycznych, pióro i atrament.

- Nie mogę uwierzyć, że z tych książek uczyła się moja mama - mówi Kinga Smoleń, uczennica klasy 1 b Gimnazjum nr 11. Zuzia Plich i Monika Pyrek z Gimnazjum nr 11 przyznają, ze niektóre z tych przedmiotów można zobaczyć jedynie na strychu u babci.

- Zbiory zostały wypożyczone od czytelników bibliotek, którzy od kilku miesięcy gromadzili je u nas - mówi Iwona Droździk z Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Sporo eksponatów pochodzi od Barbary i Andrzeja Talarów z Piwnicznej -Zdroju.

- Najwięcej eksponatów jest z czasów Gomułki - tłumaczy Iwona Droździk. - Na młodych robią wrażenie. Oprócz rzeczy, które towarzyszyły życiu codziennemu zobaczyć można wiele materiałów dokumentujących tamten okres historyczny - dodaje.

W jednym z pomieszczeń prezentowane są książki pochodzące z nieistniejącego już Muzeum Lenina w Poroninie.
Są również kultowe książki m.in. "Hela chce zostać traktorzystką", zbiór czasopism, w tym wszystkie numery "Przekroju" z 1962 roku. Jest też kącik poświęcony Nowemu Sączowi, na którym można zobaczyć fotografie z obchodów 1-majowych i turnieju miast czy poczytać o eksperymencie sądeckim.

- Zwiedzającym proponujemy możliwość obejrzenia Polskiej Kroniki Filmowej z lat 40, 50, 60. Jeden filmów przedstawia modę na przestrzeni całego PRL-u - zachęca do odwiedzenia biblioteki Iwona Droździk.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto