Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Forum Seniora za nami. Jubileuszowa edycja była wyjątkowa

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Za nami kolejna X jubileuszowa edycja Forum Seniora. Jesienna odsłona wydarzenia dedykowanego nestorom odbyła się 20 października. Ze względu na epidemię koronawirusa, również tym razem spotkaliśmy się w Internecie. Z wygodnego, domowego fotela można było posłuchać ciekawych wykładów i rozmów z najlepszymi ekspertami z Małopolski. Gościem specjalnym naszego wydarzenia byli bracia Andrzej i Jacek Zielińscy – założyciele legendarnej grupy Skaldowie.

W jaki sposób możemy zadać o swoją pamięć, co powinniśmy wiedzieć o senioralnych chorobach oczu, jak ważna jest profilaktyka oraz dlaczego picie wody jest takie ważne? Między innymi na te ważne pytania odpowiadali wybitni specjaliści, goście naszego internetowego spotkania.

W X już Forum Seniora, zorganizowanym przez redakcję „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, wzięło udział kilkuset nestorów. Senioralną konferencję otworzyli Piotr Rąpalski wicenaczelny "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej", prof. dr hab. Jacek Popiel rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

Pamięć ograniczonego zaufania. Dlaczego płata nam figle?

Mgr Agnieszka Baran – z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w swoim wystąpieniu przekonywała, że pamięć nierozłącznie wiąże się z działaniem naszego mózgu.

- Skoro wraz z wiekiem starzeją się wszystkie komórki i tkanki człowieka, dotyczy to także mózgu. Z biegiem czasu zaczyna spadać bowiem liczba neuronów i połączeń neuronalnych, a z kolei ich ubywanie powoduje stopniowe pogarszanie się jego pracy. Najczęściej jednak te procesy, które zachodzą w naszym mózgu, a które fachowo określa się jako neurodegeneracyjne, nie są całościowe – mówiła.

Przedstawiła również szereg ćwiczeń dobrych dla naszej pamięci.

Seniorze, badaj się

Z kolei dr hab. n. med. Elżbieta Łuczyńska, prof. UJ z z Centrum Badań Klinicznych Jagiellońskiego Centrum Innowacji tłumaczyła, że wcześnie wykryte choroby mają większe szanse na skuteczne leczenie.

- Nowotworowy kojarzą nam się ze śmiercią. Pacjent myśli: jak pójdę się zbadać, to jeszcze wyjdzie coś strasznego, więc może lepiej nie wiedzieć. To błąd. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala bowiem na rozpoczęcie leczenie we wczesnej fazie choroby, w której to leczenie może być bardziej skuteczne i mniej inwazyje. W praktyce wciąż spotykam mnóstwo kobiet, które nawet po diagnozie mówią: Pani Doktor może lepiej tego nie ruszać, bo będzie gorzej? Zawsze staram się im tłumaczyć i prosić o zmianę zdania. Jako Państwo powinniśmy skupić się na edukowaniu, że rak to nie musi być wyrok, gdy w odpowiednim momencie będzie reakcja na to, co dzieje się z naszym organizmem - zwracała uwagę prof. Łuczyńska.

Zaćma i AMD – czyli choroby oczu seniorów 

Dr Iwona Szendzielorz z Center de la Vision wyjaśniła z kolei nestorom zagadnienia związane z operacją zaćmy, a także odpowiedziała na pytania jak zadbać o zdrowy wzrok.

- Zaćma jest ciągle numerem jeden na świecie jeśli chodzi o ślepotę. W Polsce na to schorzenie cierpi około 800 tys. osób. Od jakiegoś czasu ich sytuacja się jednak znacznie się poprawiła. Wszystko za sprawą uwolnienia przez Narodowy Fundusz Zdrowi procedury operacji zaćmy. Nie obowiązują bowiem już limity na jej wykonanie. Możemy więc zoperować dowolną ilość pacjentów w skali miesiąca czy też roku. Dostępność zabiegów jest wręcz natychmiastowa – tłumaczyła.

Wyjaśniła także jakie pierwsze symptomy zaćmy powinny zaniepokoić seniora i skłonić go do wizyty u okulisty.

- Pierwszym objawem jest zazwyczaj nagła zmiana wady wzroku. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby, pacjent zaczyna z kolei tracić ostrość widzenia, ma wrażenie, jakby patrzył przez mgłę, często towarzyszy temu łzawienie i rozpraszanie światła.

Seniorze pij kranowiankę

Seniorzy wysłuchali także rozmowy z dr Tadeuszem Bochnią zastępcą dyrektora ds. produkcji w Wodociągach Miasta Krakowa S.A. Ekspert , który opowiedział o tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a także o świetnej alternatywnie dla wody butelkowanej jaką jest kranówka.

- Zapewniam, że w dzisiejszych czasach jakość wody z wodociągów miejskich podlega bardzo surowym normom bezpieczeństwa, ostrzejszym, niż w przypadku wody butelkowanej. W dzisiejszych czasach to czysta wygoda, aby pić kranówkę! - przekonywał dr Bochnia.

Profilaktyka 40 PLUS również dla seniora

Justyna Czekaj, kierownik Zespołu Profilaktyki Zdrowotnej Małopolskiego OW NFZ zachęcała nestorów z kolei do bezpłatnych badań w ramach rządowego programu Profilaktyka 40 PLUS.

- Pandemia koronawirusa, z którą mierzymy się już od ponad roku, sprawiła, że towarzyszy nam przewlekły stres, trudniej zadbać o regularną aktywność fizyczną czy przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych. W obawie przed zakażeniem część z nas odłożyła również w czasie wizyty w gabinetach lekarzy i profilaktyczne badania – przestrzegała.

I dodawała, że teraz najwyższy czas na kompleksowy „przegląd" organizmów i odbudowę naszego zdrowia.

Internetowe Konto Pacjenta to wygoda dla seniorów

Anna Kozdra, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie podczas prelekcji przybliżyła z kolei nestorom zasady korzystania z Internetowego Konta Pacjenta. Wytłumaczyła także, w jaki sposób wykorzystać nowe technologie do kontrolowania informacji o swoim zdrowiu i kontaktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Internetowego Konta Pacjenta to baza wiedzy dotyczącej zarówno ogólnych informacji na temat systemu ochrony zdrowia ale także szczegółowych informacji o naszym zdrowiu - tłumaczyła.

Wyjaśniła również jak aktywować IKP i w bezpieczny sposób korzystać z możliwości, jakie daje, udostępniając istotne dane dotyczące naszego zdrowia bliskim czy lekarzom.

Sanatoria czekają na kuracjuszy

Naszym rozmówcą była również dr Ewa Piechura-Janczura  dyrektor ds. lecznictwa w Uzdrowisku Krynica-Żegiestów, która opowiedziała, jak przygotować się do wyjazdu do sanatorium oraz w czym tkwi moc krynickich wód leczniczych.

- Wody, z których słynie nasz region to szczawy, czyli wody mineralne bardzo bogate w rozpuszczony dwutlenek węgla, wodorowęglany, wapń, magnez, żelazo, potas. Dobroczynne działanie wód wykorzystujemy w terapii wielu schorzeń o których już wspominałam, poprzez stosowanie zabiegów z zakresu wodolecznictwa , inhalacji czy też kuracji pitnej. - wyliczała dr Piechura-Janczura.

Gość specjalny – bracia Andrzej i Jacek Zielińscy

Gościem specjalnym X edycji Forum Seniora byli Bracia Andrzej i Jacek Zielińscy założyciele legendarnej grupy Skaldowie. Seniorom opowiedzieli nie tylko o swojej recepcie na na muzyczną długowieczność.

- Nikogo nigdy nie naśladowaliśmy, bo od początku mieliśmy swój styl. Recepta jest więc chyba taka sama jak w każdej innej dziedzinie, łącznie z małżeństwem. Trzeba umieć się dogadywać, a czasami umieć ustąpić. Wiadomo, że są różne koncepcje i charaktery, ale coś musi ludzi łączyć. Nas łączy muzyka – opowiadał Jacek Zieliński.

X Forum Seniora za nami. Jubileuszowa edycja była wyjątkowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: X Forum Seniora za nami. Jubileuszowa edycja była wyjątkowa - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto