Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Limanowej płynie pomoc dla Ukrainy. W domach zamieszkało już kilkudziesięciu uchodźców

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Limanowianie ochoczo włączyli się w pomoc dla Ukrainy dotkniętej wojną z Rosją
Limanowianie ochoczo włączyli się w pomoc dla Ukrainy dotkniętej wojną z Rosją Archiwum Piotr Musiał
Ziemia Limanowska pamięta o wsparciu dla Ukrainy, w której trwa obecnie wojna z rosyjskim najeźdźcą. Potrzeby są ogromne. Jak w akcję pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów włączyli się limanowianie?

Na pełnych obrotach działa już Powiatowy System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. Każdy z mieszkańców powiatu limanowskiego chcący włączyć się w zbiórkę tzw. artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców oraz dla Ukrainy może w szybki i łatwy sposób skontaktować się z poszczególnymi koordynatorami ze swoich miast/gmin. Ich numery telefonów są dostępne na stronie internetowej Powiatu Limanowskiego (powiat.limanowski.pl).

Koordynatorem ds. zapewnienia noclegów i wyżywienia osób o statusie uchodźcy jest Zygmunt Biedroński, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Limanowej (tel. 600 286 079).

– Jesteśmy na początku naszej drogi. Dużo osób z Ukrainy, mowa o około kilkudziesięciu obywatelach, zostało już przyjętych w domach prywatnych na terenie powiatu. Niestety, wielu mieszkańców nie zgłasza nam tego faktu, a powinni to uczynić, łatwiej byłoby nam wówczas działać. Będziemy o to apelować w mediach społecznościowych – komentuje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" dyrektor Biedroński.

– Ze swojej strony zwiększamy bazę noclegową na terenie powiatu. Obecnie mamy 12 osób, które są w drodze do nas. Czekamy na dalsze sygnały. Jeśli przybędą nowe osoby, którym trzeba pomóc, bardzo prosiłbym o taką informację. My wówczas wskażemy, gdzie można je zakwaterować – zauważa nasz rozmówca.

Każdy pomaga jak może. Tymbark zebrał ponad tonę

Pierwszą gmin z terenu Limanowszczyzny, która włączyła się w pomoc dla obywateli Ukrainy był Tymbark. Samorząd dołączył do akcji pomocy mieszkańcom Lwowa. Zbiórki pomocy odbywały się w poniedziałek i we wtorek w godzinach od 7 do 17 w budynku Urzędu Gminy.

– Udało się zebrać więcej niż tonę. Bardzo dziękuję za tak wielkie wsparcie od naszych mieszkańców. To żywność, środki czystości, odzież – mówi nam gminny koordynator zbiórki Robert Nowak.

– Wielkie wsparcie okazali też pracownicy urzędu gminy, GOPS i nasi druhowie z OSP Tymbark. Bez nich to by się nie udało na taką skalę – chwali Nowak.

Obecnie w gminie czekają już na sygnał od limanowskich strażaków kiedy trzeba będzie dostarczyć rzeczy ze zbiórek. To główny punkt, gdzie trafiają zebrane rzeczy z poszczególnych gmin i jednostek. Wiadomo już, że do transportu potrzebny będzie TIR.

Następnie to PSP zajmie się transportem do Lublina, a tam za wszelkie działania będą już odpowiadać agencje rządowe.

Nie tylko w Tymbarku, ale na terenie kolejnych gmin powiatu organizowano szereg zbiórek żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy. Większość z nich już się zakończyła (stan na środę 2 marca, datę powstania tego tekstu).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej prowadził zbiórkę od piątku do środy. Jego pracownicy nie wykluczają jednak, że jeśli taka będzie wola mieszkańców, przedłużą ją o kolejnych kilka dni.

– Odzew jest całkiem spory, widać że ludzie chcą pomagać – przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Aleksandra Malinowska, kierownik limanowskiego MOPS–u.

– Zbieramy wszystko od odzieży po artykuły spożywcze z dłuższym terminem ważności. Wszystko to sortujemy, pakujemy do przeźroczystych worków, by było wiadomo co się w nich znajduje, ale obecnie ciężko zliczyć ile tych darów mamy u siebie – dodaje nasza rozmówczyni.

MOPS po zapakowaniu rzeczy przekaże je do Truskawca, miasta partnerskiego Limanowej.

Radny Limanowej Piotr Musiał wraz Grupą Rajdowo-Wyścigową Rozdziele zebrał łącznie pięć busów darów, które udały się na granicę w Krościenku. Pomogli też dwóm ukraińskim rodzinom zabierając je ze sobą.

– Mieszkańcy Limanowej otworzyli swoje serca. To była bardzo spontaniczna akcja – powiedział nam Pan Piotr, który był akurat w trasie na granicę.

– Będąc wcześniej przy granicy widziałem, że sytuacja jest dramatyczna. Tylko sznur aut oczekujących na gości z Ukrainy liczy sobie ok. 5 km. Lubię pomagać i cieszę się, że teraz w tym trudnym czasie mogę to robić. Dziękuję też wszystkim za wsparcie – dodał.

Wsparcie finansowe dla Ukrainy. Gdzie wpłacać pieniądze?

Warto pomagać. Mieszkańcy powiatu limanowskiego mogą wpłacać środki na rzecz wsparcia Ukrainy na konta utworzone specjalnie w tym celu.

Z inicjatywy starosty limanowskiego Mieczysława Urygi wystartowała zbiórka na stronie Limanowskiej Akcji Charytatywnej. Dowolne kwoty można przelewać na konto LACH: 53 8804 0000 0000 0021 9718 0001 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy".

"Prosimy o dokonywanie wpłat, które zostaną przekazane partnerskiemu powiatowi stryjskiemu, na zrealizowanie najbardziej koniecznych potrzeb, w sytuacji w jakiej znalazła się obecnie Ukraina" – informuje stowarzyszenie.

Zbiórkę pieniężną zorganizowało także Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska. Nr konta bankowego: 27 8808 0006 0040 0400 0437 0001 z dopiskiem „Wsparcie dla Ukrainy”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto